Korzystasz z ziołowej koloryzacji i zastanawiasz się, czy Twoje hennowane włosy można rozjaśniać? A może dopiero zaczynasz zabawę z ziołami i szukasz wszystkich możliwych informacji na ten temat? Dzisiaj spróbujemy rozjaśnić Ci temat rozjaśniania hennowanych włosów!
Co mam na włosach?!
Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy Twoje hennowane włosy można rozjaśnić, trzeba przede wszystkim ustalić, co będziemy rozjaśniać. Potocznie zdarza się nam nazwać hennowaniem każdy rodzaj ziołowego farbowania. Ale nie wszystkie zioła są takie same!
Reklama
Cassia (Cassia Obovata)
Jeżeli zależy Ci na złotej poświacie lub minimalnym efekcie kolorystycznym, możliwe, że sięgniesz po cassię. Cassia działa na włosy wzmacniająco, nadaje im złotych refleksów i idealnie sprawdzi się do tworzenia jasnych brązów i liskowych rudości.
Samą cassię możesz rozjaśnić bez problemu!
Jeżeli Twoim problemem jest zżółknięcie włosów po cassi, możesz rozważyć też tonowanie fioletową odżywką, taką jak przy utrzymaniu chłodnego odcienia blondu. Znajdziesz taką tutaj!
Henna (Lawsonia Inermis)
Prawilna henna daje na włosach kolory od rudości, przez czerwienie po ciepłe brązy i mahonie, w zależności od dodatków i ilości warstw. Najmocniej wzmacnia włosy i pogrubia je.
Jeżeli stosujesz czystą hennę lub w połączeniu z cassią, możesz rozjaśnić swoje włosy bez obaw! Weź jednak pod uwagę, że hennowane włosy mogą się trudniej rozjaśniać.
Indygo (Indigofera Tinctoria)
Indygo odpowiada za większość “hennowych” mitów o zielonych włosach po hennie. Barwnik indygo jest niebieski, a naturalny pigment włosów zawsze idzie w żółty. Połączenie niebieskości indygo i żółci włosów szczególnie przy rozjaśnianiu jest receptą na pięknego glona.
Po farbowaniu indygo (na czernie, brązy, czasami nawet blondy!) rozjaśnianie jest bardzo ryzykowne! Na włosach może pojawić się zielony odcień lub plamy po indygo.
Usuwanie indygo z włosów jest bardzo trudne, więc jeżeli decydujesz się na jego stosowanie, to musisz mieć pewność, że szybko nie zapragniesz powrotu do blondu.
Jak rozjaśnić hennowane włosy?
Jeżeli wiesz już, że swoje hennowane włosy możesz rozjaśnić, to jest kilka opcji, które można wypróbować. Możliwe, że wcale nie potrzebujesz salonu fryzjerskiego i mocnego rozjaśniacza, a naturalne metody dadzą radę!
Chelatowanie
O chelatowaniu włosów pisaliśmy już tutaj ale szczególnie warto wspomnieć o nim ponownie w kontekście utrzymywania żywego koloru włosów hennowanych. Możliwe, że za ciemny, bury odcień Twoich włosów nie odpowiada za dużo warstw henny, ale mineralna nabudowa na długości. Przy takim żywym kolorze jak płomienna rudość, ta różnica jest szczególnie zauważalna!
Wypróbuj regularnego stosowania szamponu chelatującego, pamiętając o tym, by szamponową wodę i pianę wgnieść we włosy na długości. Na pewno zobaczysz różnicę!
Kwas jabłkowy
Czasami nabudowę na włosach hennowanych można zdjąć przez rozjaśnianie kwasem jabłkowym. Nie jest to metoda zupełnie neutralna dla włosów, ale może być dobrym pomysłem, jeżeli Twoje ostatnie farbowanie wyszło za ciemno. O rozjaśnianiu kwasem jabłkowym posłuchasz w tym filmie.
Kwas jabłkowy nie da rady mocno rozjaśnić włosów, ale jeżeli liczysz tylko na ożywienie koloru, może być dobrym rozwiązaniem!
Kąpiel rozjaśniająca, rozjaśniacz, farba z oksydantem
Jeżeli planujesz sporą zmianę, to na pewno konieczne będzie rozjaśnianie “chemiczne”. Jeżeli nie wiesz, jak rozjaśnić swoje hennowane włosy, to najlepiej udaj się do dobrego fryzjera, który pomoże Ci przeprowadzić proces bezpiecznie.
Możliwe jest też rozjaśnianie włosów w tak zwanej kąpieli rozjaśniającej lub przez zastosowanie farby z oksydantem o wymarzonym kolorze. Pamiętaj zawsze, aby przed zabiegami zrobić test paśmie włosów!
Rozjaśnianie indygo
Twoje włosy były traktowane indygo, ale teraz masz inny pomysł na siebie? Możliwe, że nie wszystko stracone. Jeżeli bardzo zależy Ci na jaśniejszym kolorze, a nie masz ochoty czekać, aż włosy odrosną, możesz spróbować zafarbować włosy na jaśniejszy, ciepły odcień (z czerwonymi tonami). Czerwone tony w farbie pomogą zneutralizować indygową zieleń.
Pamiętaj jednak, że to ostateczne rozwiązanie i może przynieść niespodziewane skutki! Na indygo najlepiej zdecydować się, jeżeli na pewno nie planujesz rozjaśniania.
A może coś zamiast?
Być może zamiast rozjaśniania hennowanych włosów warto podejść do sprawy od innej strony!
Przyciemniaj włosy stopniowo
Hennowane włosy zawsze można przyciemnić, ale znacznie gorzej je rozjaśnić. Jeżeli chcesz naturalnie zmienić swój kolor włosów, zacznij od jaśniejszych mieszanek i zobacz, jak czujesz się z tym kolorem. W razie potrzeby kolejną warstwę ziół możesz nałożyć nawet od razu po pierwszej!
Wybieraj mieszanki bez indygo
Wiesz, że lubisz zmieniać kolory? Spróbuj osiągnąć swój wymarzony efekt bez dodatku indygo! Dodatki ziołowe jak amla, kora dębu, drzewo sandałowe, łupiny orzecha włoskiego pomogą przyciemnić kolor, nadać mu chłodniejszych tonów. Nie przeszkadzają w rozjaśnianiu włosów.
Łącz techniki
Nie obawiaj się łączyć natury z nowoczesnością. Możesz połączyć hennowanie dla “zdrowia” włosów i farbowanie chemiczne lub tonowanie dla pięknego koloru. Przykład? Henną może być trudno uzyskać burgundy i czerwienie. Skorzystaj więc z maski w burgundowym kolorze zamiast dodatku indygo! Łatwo, zdrowo i przyjemnie!
Wolisz poradzić się eksperta?
Jeżeli wolisz porozmawiać z kimś na temat koloryzacji włosów ziołami i o rozjaśnianiu, napisz do nas! Dziewczyny z porad na pewno pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące henny.