Punkt rosy
Czym jest punkt rosy? Z definicji to temperatura, w której rozpoczyna się proces skraplania pary wodnej. To miara zawartości wilgoci w powietrzu przy danym ciśnieniu i temperaturze.
Legenda:
temperatura
wilgotność
punkt rosy
Jak punkt rosy wpływa na włosy?
Wyobraźcie sobie, że macie okulary i wchodzicie do ciepłego autobusu, gdy na zewnątrz jest chłodno i do tego pada deszcz. Okulary momentalnie zaparują, osadzi się na ich powierzchni woda. Dokładnie to samo dzieje się z włosami! Zostają one pokryte warstwą wilgoci, co powoduje rozbicie już utworzonych wiązań wodorowych we włosie i w konsekwencji pojawia się… PUCH. Szczególnie jest to widoczne przy kręconych włosach (pierwszy znak, że ,,one chcą się kręcić” – wyjście z domu na deszcz).
JAK SIĘ CHRONIĆ przed puszeniem włosów przez niesprzyjający punkt rosy?
Można założyć czapkę, kaptur, chustę czy cokolwiek innego, by odizolować włosy od wilgoci.
Woda jest sprzymierzeńcem włosów jedynie w trakcie mycia. Paradoksalnie sama może prowadzić do wysuszenia, poprzez rozchylenie łusek i bardziej zaszkodzić niż pomóc!
Punkt rosy ma znaczenie w zachowaniu równowagi PEH
- Przy ujemnym punkcie rosy (od −10°C do −1°C) unikajcie humektantów.
- Od −1°C do 6°C można użyć produktu, który ma humektanty dalej w składzie lub jest to pantenol (z reguły nie puszy on włosów).
- Powyżej 8°C zwykle nie ma problemu z humektantami.
- Powyżej 22°C jest już zbyt wilgotno na użycie humektantów = ponowne puszenie się włosów. Stosujcie cięższe emolienty, a jeśli macie kręcone włosy – można użyć silikonów lub wosków.
W strefie klimatycznej, w której żyjemy, punkt rosy przez większość roku wypada między −1°C do 8°C.
Wskazówka: punkt rosy jest szczególnie przydatny jeśli chcemy zastosować w myciu czyste humektanty.