Czy suszarka niszczy włosy? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta! Zarówno suszenie suszarką, jak i pozostawianie włosów do naturalnego wyschnięcia ma swoje wady i zalety.
Wyniki badań (źródła znajdziesz pod koniec wpisu) są naprawdę ciekawe! Pokrótce je omówimy, przedstawimy wnioski i powiemy co robić, by suszenie nie szkodziło włosom.
Reklama
Fakty o suszeniu włosów
- Suszenie znacząco skraca czas całego włosingu.
- Pozwala na wygładzenie ich w trakcie suszenia lub subtelne podkręcenie końcówek.
- Włosy suche są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
- Mokre włosy są bardziej rozciągliwe, przez co łatwiej je urwać i uszkodzić.
Czy suszarka niszczy włosy: eksperyment
Włosy poddano działaniu różnych temperatur (47°C, 61°C, 95°C) z różnymi odległościami nawiewu z suszarki od włosów (5 cm, 10 cm, 15 cm) bez użycia termoochrony i odżywki po myciu. Część z nich wyschła naturalnie w temperaturze pokojowej (20°C) co trwało ponad 2 godziny.
W dalszej części badania oceniono:
- utratę nawilżenia,
- zniszczenia powierzchniowe,
- zmiany w kolorze włosów,
- zmiany w łuskach oraz korze włosa (w szczególności w warstwie CMC).
Rezultaty badania
Przy suszeniu suszarką wykryto zniszczenia powierzchniowe, takie jak pęknięcia i mikrouszkodzenia. Oceniono, że im większa temperatura suszenia, tym bardziej poszarpane są łuski włosa.
Podkreślamy, że w trakcie badania nie użyto żadnego produktu termoochronnego ani odżywki, które mogłyby znacząco zminimalizować występujące uszkodzenia lub im zapobiec.
Utrata nawilżenia po schnięciu naturalnym i wysuszeniu włosów
Jeśli chodzi o kwestię utraty nawilżenia, to wyniki są do siebie zbliżone. Niezależnie od tego czy wysuszono włosy suszarką, czy zostały pozostawione do naturalnego wyschnięcia.
Czy suszarka niszczy włosy tak jak suszenie naturalne?
Przy niskiej temperaturze nawiewu, jak i przy schnięciu naturalnym nie zaobserwowano znaczących zniszczeń w strukturze łusek i kory włosa.
Jedynie przy suszeniu najwyższą temperaturą (95°C) naukowcy zaobserwowali ubytki w łuskach włosów. Pasma również szybciej zaczęły jaśnieć z czasem, podobnie jak przy użyciu temperatury 61°C.
Co to jest warstwa CMC?
CMC /Cell Membrane Complex/ to warstwa, która składa się w dużej mierze z niekeratynowych białek. Jej wewnętrzna warstwa zawiera integralne lipidy, które mogą być tracone z czasem i pod wpływem różnych czynników, między innymi suszenia włosów! CMC łączy poszczególne łuski i spaja ich warstwę z korą włosa.
Utrzymanie CMC w dobrym stanie jest kluczem do uzyskania zdrowych, lśniących i sprężystych włosów!
Jak to wygląda po suszeniu naturalnym?
Wyłącznie we włosach, które schły naturalnie zaobserwowano wypukłości (tzw. rozpulchnienie) warstwy CMC. Może to prowadzić do wypłukiwania lipidów i w efekcie uzyskania łamliwych, matowych włosów.
Czy suszenie suszarką niszczy włosy: WNIOSKI
Oczywiście suszenie suszarką niszczy włosy, tym bardziej jeśli robimy to z bliskiej odległości i przy wysokiej temperaturze nawiewu. Częstotliwość mycia i suszenia również ma znaczenie! Mycie mocnymi szamponami z anionowymi detergentami również negatywnie wpływa na włosy. Dodając do tego suszenie, dodajemy cegiełkę do zniszczeń.
To co najbardziej zaskoczyło badaczy to nieciekawy obraz w warstwie CMC po schnięciu naturalnym. Można tym samym potwierdzić włosomaniaczą teorię o „rozpulchnianiu włosa” – czy to przez przetrzymywanie odżywki godzinami, czy zawijanie mokrych pasm w ręcznik na dłużej niż jest to konieczne.
Takie „rozpulchnienie” i zmiany w warstwie CMC zaobserwowano JEDYNIE przy schnięciu naturalnym!
NASZA RADA:
- Myj włosy delikatnie, by dodatkowo nie uszkadzać ich mechanicznie.
- ZAWSZE stosuj odżywkę lub maskę po myciu. Dzięki temu ochronisz łuski włosa i głębsze warstwy, również CMC.
- ZAWSZE pamiętaj o termoochronie przed suszeniem.
- Wybieraj jak najniższą temperaturę suszenia (ciepły, ale niegorący lub chłodny nawiew wystarczy). Najpierw wysusz włosy u nasady, następnie przejdź do suszenia długości.
- Lepiej włosy podsuszyć, niż pozostawić mokre do samodzielnego wyschnięcia.
- Dobrze odsączaj włosy z wody. Dzięki temu skrócisz czas suszenia i ekspozycję na działanie temperatury. Możesz do tego użyć koszulki lub bawełnianego turbanu.
- Nie zawijaj mokrych włosów w ręcznik i nie trzymaj odżywek dłużej niż to konieczne.
Jak ochronić włosy przed suszeniem: produkty
Przed użyciem warto jest użyć serum silikonowego lub bez silikonów, jeśli nie używasz ich w swojej pielęgnacji. Silikony tworzą na powierzchni włosów film ochronny, który zapobiega utracie wilgoci i uszkodzeniom mechanicznym. No i działają wygładzająco!
Polecamy:
- ANWEN Happy Ends – Serum do zabezpieczania końcówek włosów PŁYNNE 20ml
- DR. SANTÉ Aloe Vera jedwab w płynie 30ml
- DR. SANTÉ Coconut Serum z olejem kokosowym 50ml
- KUNDAL Macadamia Ultra Serum
- SENDO Liquid Crystals For Hair – Zabezpieczające serum ciekłe kryształki 100ml
Bezsilikonowe sera to często mieszaniny lekkich olejów i naturalnych analogów silikonów. Na polskim rynku coraz częściej można spotkać się właśnie z takimi składnikami, a to bardzo cieszy!
Sprawdź nasz wybór:
- HAIRY TALE COSMETICS Malinois Ochronne serum do końcówek i olejowania 50ml
- CZARNA PORZECZKA & SŁONECZNIK Serum na końcówki włosów 30 ml
- JOANNA VEGAN Serum olejkowe 30g
- LA-LE Serum do włosów regenerujące z wit C + B3 30ml
- MATERNATURA Mleczko ochronne do włosów niskoporowatych z morelą 50ml
- MYDLARNIA CZTERY SZPAKI Serum do każdej porowatości włosów
Rozszerzenie tematu!
Jeszcze więcej o temacie suszenia, eksperymentu i tym czy suszarka niszczy włosy, zobaczysz w filmie na kanale YouTube WWWLOSY.PL!
Poznasz również przykłady suszarek z różnych półek cenowych, które warto wybrać – jakość sprzętu również ma znaczenie 😉
źródła:
- Lee, Yoonhee, Youn-Duk Kim, Hye-Jin Hyun, Long-Quan Pi, Xinghai Jin, and Won-Soo Lee. „Hair Shaft Damage from Heat and Drying Time of Hair Dryer.” Annals of Dermatology 23, no. 4 (2011): 455. doi:10.5021/ad.2011.23.4.455.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22148012/ - Zalitacz, Dorota. „BADANIE HYDRATACJI LUDZKICH TKANEK KERATYNOWYCH”, Praca na stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie biofizyka, Zakład Radiospektroskopii Instytutu Fizyki UJ, Kraków 2017.