Aminokwasy, których działanie jest korzystne dla włosów, to przede wszystkim te z grupy aminokwasów biogennych. Zaliczają się do nich między innymi alanina, cysteina, kwas glutaminowy, metionina, a także arginina. Aminokwasy biogenne wchodzą w skład białek. Wśród aminokwasów biogennych wyróżniamy aminokwasy endogenne, czyli te, które mogą być syntetyzowane samodzielnie przez organizm, oraz egzogenne, które muszą być dostarczane z zewnątrz. Wśród wymienionych aminokwasów biogennych, do grupy endogennych zalicza się alanina, cysteina, oraz kwas glutaminowy, do egzogennych natomiast metionina. Niektóre aminokwasy, również bardzo potrzebne organizmowi, to α-aminokwasy, które nie należą do grupy aminokwasów budujących białka. Do tego rodzaju należy na przykład cytrulina.
Arginina w różnych źródłach zaliczana jest zarówno do aminokwasów endo- i egzogennych, ponieważ syntetyzowana jest dopiero w obecności wystarczającej ilości prekursorów, m.in. kwasu glutaminowego. Na przykładzie argininy widać, jak bardzo złożone są procesy biochemiczne, od których czasem zależy nie tylko kondycja naszych włosów, ale też wiele innych ważnych przemian i procesów. Firmy kosmetyczne podchwyciły trend i można znaleźć już w drogeriach, mocno reklamowane, produkty wzbogacone argininą. Arginina poszerza światło naczyń krwionośnych, dlatego też jest lubianym przez sportowców suplementem przed-treningowym. Dzięki efektowi wspomagania krążenia, arginina wspomaga również krążenie krwi w skórze głowy, co pomaga w zmniejszeniu liczby wypadających włosów. Argininę zawierają przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso, przetwory mleczne. Znaleźć ją też można w orzechach, migdałach, płatkach owsianych.
Reklama
Metionina to aminokwas wzmacniający paznokcie i zapobiegający wypadaniu włosów. Metionina zawiera siarkę, która wspomaga naturalne procesy odbudowy włosy i paznokci. Źródłem metioniny są jaja, ryby, nasiona sezamu, orzechy brazylijskie. W ramach kuracji włosów stosować można olej sezamowy – nie zaszkodzi dodać łyżkę również do posiłku! Najlepiej do sałatki – najlepiej działa na surowo.
Glutamina występuje w ludzkim organizmie w największej ilości spośród aminokwasów. Jest ona produkowana naturalnie, jednak poziom jej produkcji spada wraz z wiekiem. Zapotrzebowanie na glutaminę zwiększa się przy zwiększonym wysiłku lub poziomie stresu. Glutamina zbudowana jest z kwasu glutaminowego. Proces wspomagania wzrostu włosów, podobnie jak w przypadku metioniny, związany jest z dostarczaniem siarki do komórek włosów. Jej źródłem są zarówno pokarmy roślinne (świeży szpinak, pietruszka) jak i zwierzęce (mięso, przetwory mleczne).
Aminokwasy dobre dla skóry i włosów należy dostarczać przede wszystkim z pożywienia, nie w postaci suplementów, a naturalnych ich źródeł. Uzupełnianie poziomu aminokwasów endogennych również jest wskazane, tj. spożywanie produktów z wysoką zawartością argininy lub kwasu glutaminowego. Ciężko jest znaleźć jednoznaczne badania na temat wpływu zewnętrznego stosowania aminokwasów na włosy i rezultatów tego rodzaju kuracji. Można znaleźć opinie, w których osoby stosujące tego typu suplementację zewnętrzną widziały poprawę stanu włosów – na ile spowodowały to aminokwasy, nie wiadomo.
Najlepszym sposobem na suplementację aminokwasów zewnętrznie będą wcierki, toniki i płukanki z produktów je zawierających. Przykład takiego zastosowania już w następnym artykule. Mimo tego, że większość aminokwasów znaleźć można w produktach odzwierzęcych, my pokażemy oczywiście bardziej „przyjazne” w stosowaniu ich źródło.
Zapraszamy na nowy, nieco naukowy wpis. Jak możemy wpłynąć dietą na stan naszej skóry i włosów? Czy reklamowane…
Posted by Sposoby na piękne włosy, o których nie miałaś pojęcia on 4 sierpnia 2014