Nadejście jesieni oznacza, że idzie czas, gdy będziemy więcej przebywać w zaciszu naszych mieszkań. Wieczory są coraz dłuższe, a siedzenie pod kocykiem z ulubionym serialem i kubkiem ciepłego kakao sprzyja sięganiu po wcierki i inne zabiegi pielęgnacyjne, na które latem nie starczyło nam czasu i chęci. 🙂 W tym wpisie dowiesz się jak przygotować i wzmocnić włosy na jesień.
1. Zabezpieczaj włosy
Reklama
Nadejście jesieni oznacza zbliżający się sezon czapkowo-szalikowy. Często towarzyszą nam w tym czasie szorstkie tkaniny i suwaki, które trą o włosy uszkadzają je mechanicznie. Najbardziej narażone na takie zniszczenia i pogorszenie kondycji, są narażone włosy rozjaśniane, zniszczone zabiegami fryzjerskimi, cieniowane oraz wysokoporowate. Odpowiadają za to rozchylone łuski włosa, o które łatwiej zahaczyć i w efekcie uszkodzić. Dlatego warto zaopatrzyć się w serum na końcówki.
2. Sięgnij po odpowiednią wcierkę
Część osób zwraca uwagę na wzmożone wypadanie włosów jesienią. Przyczyn takiego stanu może być wiele: stres, zanieczyszczenia środowiskowe, inny tryb życia, przyjmowanie mniejszej ilości witamin z jedzeniem, infekcje… Lista może być długa i składać się z wielu połączeń. Jeśli wypadanie jest niepokojące i znacznie przekracza normy ważne jest udanie się do specjalisty i zrobienie odpowiednich badań. Na co dzień (jeśli nie ma przeciwskazań) możemy sięgnąć po wcierki.
A jak wybrać tą odpowiednią?
To zależy! Przede wszystkim zwróć uwagę na to jakie potrzeby aktualnie ma Twoja skóra głowy. Jest sucha czy się przetłuszcza? Wrażliwa, czy oporna? A może razem z sezonem grzewczym pojawił się łupież? Gdy odpowiesz sobie na te pytania i wyłonisz główną potrzebę łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni produkt.
3. Dostarczaj włosom protein
Proteiny są niczym małe cegiełki, które uzupełniają ubytki w naszych włosach. Przydadzą się, więc szczególnie by wzmocnić i zabezpieczyć włosy na jesień. Wiele osób boi się przeproteinowania włosów, dlatego kluczem jest dobór rodzaju i wielkości protein. O tym jakie proteiny będą odpowiednie dla Twoich włosów przeczytasz w tym wpisie.
Przykładowo jeśli Twoje włosy uwielbiają proteiny zwierzęce np. keratyna, aminokwasy, kolagen, jedwab możesz wybrać intensywniejszą kurację. Jeśli unikasz protein zwierzęcych wybierz produkt z proteinami roślinnymi. Jeśli łatwo przeproteinować Twoje włosy wybierz odżywkę/maskę PEH-ową:
4. Zadbaj o dokładne oczyszczanie skóry głowy
Jesień jest często czasem, gdy musimy się mierzyć ze smogiem, deszczem oraz zwiększonym przetłuszczaniem się skóry głowy. Warto w tym czasie szczególnie zwrócić uwagę na oczyszczanie naszego skalpu. Oczywiście wszystko z rozsądkiem. Nie musisz od razu co mycie po mocny szampon oczyszczający, tylko zadbaj o regularność w wykonywaniu peelingu i myć oczyszczających. Game changerem jesienią są także produkty ze składnikami chelatującymi. Zdejmą nadbudowę minerałów i zanieczyszczeń, a nasze włosy zyskają dawny blask i miękkość.
5. Wprowadź olejowanie włosów
Olejowanie wzmacnia, uelastycznia i nabłyszcza nasze włosy. Regularność wykonywania tego zabiegu może nawet obniżyć porowatość włosów. Chłodne wieczory są idealnym czasem by tulić włosy na jesień ich ulubionym olejem 🙂 O tym jak olejować włosy dowiesz się tutaj
5. Podetnij końcówki
Warto z tym krokiem zdążyć jeszcze przed pierwszymi mrozami. Jak wyżej już wspominaliśmy nasze włosy są jesienią szczególnie narażone na zniszczenia mechaniczne spowodowane tarciem i elektryzowaniem się od kurtek i szalików. Polecamy aby ostatnie cięcie wykonać do listopada, a kolejne już wczesną wiosną. Jeśli pozbędziemy się zniszczeń i przyłożymy się do regularnego wcierania, to paradoksalnie przy kolejnej wizycie możemy zauważyć, że nasze włosy są kilka centymetrów dłuższe, a u nasady pojawi się masa babyhair!