[padding right=”5%” left=”5%”]Jaka szczotka do włosów jest najlepsza? Na rynku dostępna jest obecnie ogromna liczba rodzajów szczotek do włosów, dlatego łatwo się pogubić przy wyborze odpowiedniej. W ankiecie na stronie wydarzenia „Zapuszczę piękne i zdrowe włosy w 2016 roku” niemal jednogłośnie zadecydowałyście, że faworytem jest Tangle Teezer.
Na dalszych miejscach znalazły się odpowiednio: szczotka z naturalnego włosia, szczotka drewniana, inna szczotka oraz The Wet Brush. Wasze komentarze dostarczyły mi wielu przydatnych informacji na temat przeróżnych szczotek do włosów i ich zamienników, które znajdziecie w tym wpisie.
Jaka szczotka do włosów jest najlepsza?
Reklama
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
Tangle Teezer
Na pierwszy ogień, jako zwycięzca ankiety (aż 110 głosów!) idzie Tangle Teezer. Szczotka ta ma bardzo ciekawą historię. Jej pomysłodawca, Shaun Pulfey, zgłosił się z projektem do telewizyjnego programu Dragon’s Den, by pozyskać fundusze na inwestycję w produkcję.
Jury programu odrzuciło pomysł, nie szczędząc Shaunowi kąśliwych uwag. Po pewnym czasie udało się mu zdobyć wystarczające fundusze na produkcję oraz działania marketingowe, a produkt okazał się rewolucją w pielęgnacji włosów.
Jako zalety Tangle Teezera wymieniałyście przede wszystkim:
[tie_list type=”thumbup”]
- brak szarpania włosów
- łatwość czesania
- nadawanie włosom objętości
- możliwość wykonania nią masażu głowy
[/tie_list]
Pomimo tego, że na wykresie zdecydowanie wygrywa Tangle Teezer, nie znaczy to, że jest on szczotką idealną dla wszystkich. Na wielu stronach i blogach pojawiały się już negatywne opinie na jego temat, wymieniające następujące wady:
[tie_list type=”thumbdown”]
- „tarcie” włosów
- niszczenie końcówek
- słabe rozczesywanie
- brak uchwytu, wypadanie z rąk
[/tie_list]
Ankieta oraz Wasze komentarze pokazały, że dla ogromnej liczby osób jest to szczotka idealna. U mnie i u pewnego procenta użytkowniczek tej szczotki, sprawdziła się ona gorzej. Moim zdaniem, warto wypróbować szczotkę Tangle Teezer, ale nie trzymać się stosowania jej za wszelką cenę, jeżeli zauważacie pojawiające się „bez przyczyny” problemy z włosami.
Moim zdaniem, Tangle Teezer najgorzej działa na dużej ilości grubych włosów – jego igiełki po prostu nie docierają odpowiednio głęboko, nie rozczesując porządnie włosów, tylko trąc o ich powierzchnię.
W komentarzach podzieliłyście się przykładami wartych uwagi zamienników Tangle Teezera. Pierwszy z nich to szczotka firmy Dessata, drugi – Donegal. Dessata jest wizualnie bardzo podobna do TT, ale posiada aż 3, a nie 2 wysokości igiełek. Donegal ma w niektórych wersjach dodatkową rączkę, co jest jego zdecydowanym plusem.
Sam Tangle Teezer występuje w kilku wersjach: Classic, Elite, Compact, Aqua Splash oraz w wersji dla dzieci. Classic i Elite różnią się głównie kształtem, Compact jest mniejszy i ma opcję zamknięcia, dzięki czemu ryzyko wygięcia igiełek zmniejsza się. Aqua Splash jest pusta w środku i dedykowana do użytku pod prysznicem, a wersja dla dzieci jest po prostu malutka i o zabawnym kształcie.
Szczotką działającą na podobnej zasadzie, co Tangle Teezer, jest też nieco droższa Michel Mercier, o której również wspomniałyście w komentarzach. Szczotka ta posiada rączkę i występuje w kilku opcjach kolorystycznych: różowa dla włosów delikatnych, niebieska dla włosów gęstych, zielona dla włosów normalnych.
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
Szczotka z naturalnego włosia
Drugie miejsce w rankingu zajęła szczotka z naturalnego włosia. Jakie są ich rodzaje? Jaka szczotka z naturalnego włosia jest najlepsza?
Najpopularniejszym materiałem do wyrobu szczotek jest włosie dzika. Występuje ono w dwóch opcjach: ciemnej i jasnej. Jasne włosie (szczecina) używane jest w delikatnych szczotkach, oraz w szczotkach dla dzieci. Włosie dzika na opakowaniach w języku angielskim to „boar bristle”. Najdelikatniejsze szczotki to te z włosia kozy. Nadają się one praktycznie tylko dla dzieci, ponieważ raczej nie rozczeszą dokładnie „normalnych” włosów.
Najpopularniejsi producenci szczotek z naturalnego włosia w Polsce to GORGOL i KHAJA. Szczotki te mają w większości drewniane rączki, są porządnie i starannie wykonane.
Szczotka z naturalnego włosia jest dla włosów najbardziej przyjazna spośród rodzajów szczotek. Świetnie rozprowadza naturalne natłuszczenie włosów po długości, dzięki czemu nabierają one blasku, oraz są lepiej chronione naturalną warstwą ochronną. Takie szczotki fantastycznie wygładzają włosy i nie elektryzują ich.
Posiadam taką szczotkę w najbardziej standardowym, owalnym kształcie. Bardzo lubię wygładzać nią włosy, jednak jako podstawowe wyposażenie jest dla mnie za słaba. Podobnie jak Tangle Teezer, włosie nie dociera do wszystkich włosów, przez co nie da się nią dokładnie ich rozczesać. W przeciwieństwie do TT, przy szczotce naturalnej nie ma opcji zniszczenia włosów.
Kolejnym minusem szczotki naturalnej jest to, że dość ciężko ją oczyścić z włosów – wbijają się one dość mocno w szczotkę. Mój patent to wyciąganie ich grzebieniem z drobnymi ząbkami. O naturalną szczotkę należy odpowiednio dbać – najlepiej myć ją za pomocą bezsilikonowej odżywki. Drewnianą rączkę dobrze jest olejować co jakiś czas.
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
Szczotka drewniana
Zaszczytne trzecie miejsce przypadło w udziale szczotce drewnianej. Mówiąc szczotka drewniana, mam na myśli taką, której zarówno rączka, jak i igiełki, wykonane są z drewna. Szczotki drewniane są powszechnie dostępne, można je kupić w drogeriach Rossmann, Natura.
Z moich doświadczeń wynika, że szczotki drewniane z drogerii są często słabej jakości. Problem, jaki zawsze mnie spotykał, to odklejenie się poduszki amortyzującej od rączki, oraz wypadanie igiełek. Sądzę jednak, że problemu nie ma przy porządnych szczotkach.
Jako przykład porządnej drewnianej szczotki, znalazłam bambusową Olivia Garden Healthy Hair Ionic Massage. Jest ona odpowiednio duża, a igiełki wydają się grubsze, niż w szczotkach drogeryjnych.
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
The Wet Brush
The Wet Brush to nie taki już najnowszy, ale wciąż trwający, hit blogosfery. The Wet Brush, jak sama nazwa wskazuje, w zamyśle miała służyć do czesania przede wszystkim mokrych włosów.
Sugeruje to, że jest ona naprawdę łagodna, ponieważ mokre włosy są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia – szczególnie powodowane szczotkowaniem.
Szczotka cechuje się bardzo miękkimi igiełkami, zakończonymi delikatną kuleczką. Igiełki są, moim zdaniem, dość długie jak na szczotkę. Przekonuje mnie to, ponieważ wtedy nawet gęste włosy mają szansę zostać porządnie rozczesane.
The Wet Brush dorobiła się młodszej siostry: Shine Brush. Ta wersja, wzbogacona o włosie z dzika, ma za zadanie nabłyszczać włosy. Przyznam, że bardzo chętnie wypróbowałabym ją na swoich włosach!
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
Inne szczotki
W Waszych komentarzach, oraz w wielu mailach i wiadomościach na FB, regularnie pojawia się marka Olivia Garden. Ich oferta jest bardzo ciekawa, szczotki oryginalne i przemyślane. Szczególnie do gustu przypadła mi drewniana Healthy Hair Ionic Massage oraz Divine Detangler (inspiracja TT).
Moją ulubioną szczotką jest Ionika Paddle Brush. Szczotki te znajdziecie w TK MAxx. Są one duże, porządne i idealne do gęstych i grubych włosów. Szczotki są przepięknie ozdabiane – nadrukami, napisami, a nawet cyrkoniami. Igiełki wykonane są z plastiku, zakończone kulkami. Nie są one bardzo miękkie, ale dość grube i gładkie. Idealnie współgrają z doskonale amortyzującą poduszką.
Używam szczotkę Ionika Paddle Brush już ponad rok, w tym do regularnego wczesywania odżywki, a niemal nie ma na niej śladów zużycia! Podczas całego czasu użytkowania nie wypadła ani nie wygięła się ani jedna igiełka. Minimalnie zaczął ścierać się nadruk na tylnej stronie, jednak cyrkonie nadal się trzymają, a mechanizm działania szczotki jest identyczny, jak pierwszego dnia.
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
Dziwna szczotka? Goody Quik Style
W bonusie dorzucę Wam najdziwniejszą szczotkę, jaką znam. Jest to GOODY QuikStyle, czyli szczotka, która ma za zadanie przyspieszać suszenie włosów, poprzez „wciągnięcie” z nich nadmiaru wody podczas czesania.
Szczotka GOODY QuikStyle posiada grube „paski” z mikrofibry pomiędzy standardowymi igiełkami. Dzięki właściwościom chłonnym mikrofibry, włosy oddają nadmiar wody do szczotki. Szczotka posiada boczne wloty powietrza, dzięki czemu można nią jednocześnie modelować włosy.
Włókna z mikrofibry są antybakteryjne, a więc wilgoć na szczotce nie powinna stanowić problemu. Bardzo chciałabym przetestować tę szczotkę, ale muszę powiedzieć, że nie jestem przekonana, czy korzystałabym z tej szczotki często. Wydaje mi się, że jest nieco uciążliwa w utrzymaniu, a włosy równie dobrze można odsączyć ręcznikiem kuchennym. Ot, taka ciekawostka wśród szczotek 😉
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
Jaką szczotkę do włosów wybrać?
Wybór szczotki do włosów nie jest wbrew pozorom takim prostym zadaniem. Ważny jest przede wszystkim rodzaj Waszych włosów. Jeżeli kupujecie porządną szczotkę, budżet jest sprawą drugorzędną – solidna szczotka wytrzyma bardzo długo, a więc inwestycja rozłoży się w czasie.
Jeżeli macie zdrowe włosy, a zwłaszcza końcówki, ale niezbyt gęste – sprawdzić się może Tangle Teezer. Jeżeli macie zniszczone włosy, szczególnie spalone lub zniszczone farbowaniem, uważałabym na TT. Może lepiej sprawdzi się szczotka z naturalnego włosia?
Do włosów grubych i gęstych polecam po pierwsze kształt Paddle, czyli duży prostokąt. Taka szczotka łatwiej dociera do wszystkich włosów, a także przyspiesza czesanie. Paddle brush najlepiej nadaje się również do wczesywania. Moim zdaniem, wczesywanie odżywki TT jest nieefektywne, ponieważ nie da się „spienić” odżywki i uzyskać efektu totalnego wygładzenia.
Moim zdaniem, lepsze są szczotki z poduszką amortyzującą. Czesanie taką szczotką jest bardziej komfortowe, łatwiejsze jest także wykonanie masażu skóry głowy.
Podsumowując: na szczotce do włosów nie warto oszczędzać, ale warto zastanowić się, czy dana szczotka po prostu da radę rozczesać Wasze włosy. Ważna jest też obserwacja, czy szczotka nie szkodzi włosom na dłuższą metę.
Jeżeli macie problemy z rozczesaniem suchych włosów, lub z elektryzowaniem i puszeniem się włosów, przed czesaniem spryskajcie szczotkę mgiełką silikonową – powinno ułatwić Wam to zadanie!
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
[tie_list type=”heart”]
- Zapraszam na wydarzenie „Zapuszczę piękne i zdrowe włosy w 2016 roku„
- Fanpage „Sposoby na piękne włosy, o których nie miałaś pojęcia„
- YOUTUBE
[/tie_list]
[/padding]