Zawitały do nas pierwsze słoneczne dni, czas więc wybrać filtr UV, aby zabezpieczyć nasze włosy. Mgiełki, kremy, sera – propozycji jest mnóstwo, co jednak wybrać? W naszym artykule dowiesz się wszystkiego o rodzajach filtrów chroniących przed słońcem 🙂
OD POCZĄTKU – PROMIENIOWANIE UV
O promieniowaniu UVA i UVB pisała już Agnieszka -> klik! Przypominając: promieniowanie UV dzieli się na:
Reklama
- UVA („A” od angielskiego słowa aging – starzenie) – stanowi ok. 95% promieniowania docierającego na Ziemię, przenika ono przez wszystkie bariery – chmury, a nawet szyby. Największy wpływ ma na skórę, wnika do tkanek podskórnych i powoduje degradację kolagenu, czyli przyspiesza starzenie się skóry.
- UVB („B” od angielskiego słowa burn – oparzenie) – stanowi ok. 5% promieniowania docierającego na Ziemię, działa jednak intensywnie i przenika głęboko w skórę, a także włosy. Mimo, że jest odpowiedzialne za ukochaną przez niektórych opaleniznę oraz pobudza organizm do produkcji witaminy D, to ma niestety negatywny wpływ na nasze włosy.
JAK PROMIENIOWANIE NISZCZY WŁOSY?
Zewnętrzna część włosa, czyli łodyga, to keratynowa osłonka, która jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne, mechaniczne, fizyczne i chemiczne. Fotochemiczne uszkodzenie włosów obejmuje degradację i utratę białek włosów, a także utratę pigmentu. Promieniowanie UVB odpowiada za utratę białek włosa, a promieniowanie UVA za zmianę koloru. Pochłanianie promieniowania przez światłoczułe aminokwasy w naszych włosach powoduje powstawanie wolnych rodników, które negatywnie wpływają na keratynę. Melanina (pigment włosów) może częściowo „zablokować” wolne rodniki i pochłonić promieniowanie UV. Im włosy ciemniejsze, tym więcej melaniny posiadają.
A więc ochrona łodygi jest kolosalnie ważna, a można to osiągnąć poprzez osłanianie włosów przed Słońcem lub stosując produkty do pielęgnacji z filtrami UV [1].
JAK DZIAŁAJĄ FILTRY UV?
Filtry UV to substancje, które pochłaniają lub odbijają promieniowanie ultrafioletowe. Ze względu na to działanie, dzielimy je na dwa typy:
- filtry chemiczne – pochłaniają promieniowanie UVA oraz UVB, są to głównie związki organiczne, np. Benzophenone-3/-4/-5, Octocrylene, Drometrizole Trisiloxane, Homosalate, Ethylhexyl Methoxycinnamate.
- filtry fizyczne – odbijają promieniowanie, są to głównie związki nieorganiczne (mineralne), np. Zinc Oxide, Titanium Dioxide.
Oba rodzaje filtrów są bezpieczne i skuteczne, natomiast ważny jest również wszystkim dobrze znany wskaźnik SPF (Sun Protection Factor). Liczba X przy wskaźniku SPF oznacza, że do naszej skóry z nałożonym filtrem dociera o X razy mniej promieniowania, niż dotarłoby na skórze bez nałożonego filtra. Wartości SPF wahają się zazwyczaj od 5 do 50 SPF.
CZYM CHRONIĆ?
Nie §dziwi Was jeśli napiszę, że najlepiej ograniczyć dostęp promieniowania UV do włosów do minimum, tj. zakrywać włosy kapeluszem w mocno słoneczne dni. Natomiast warto się jeszcze zabezpieczyć produktem zawierającym filtr UV!
No i pamiętajcie, by w te pierwsze słoneczne dni stosować filtry słoneczne do ciała, osłaniać głowę kapeluszem, chustą lub czapką i sporo się nawadniać! Miłych majowych spacerów <3
[1] pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19138021/
[2] https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/filtry-uv-w-kosmetykach/
- Dermaroller do skóry głowy? Uważaj! Wybierz bezpieczny masażer
- Olejek rozmarynowy na porost włosów: czy zastąpi minoksidil?
- Melatonina na włosy: pomoże na siwienie i wypadanie włosów? Innowacje 2024
- OR2AT4, porost włosów i drzewo sandałowe. Co mają wspólnego i dlaczego włosy mają nosa?
- LISIA RUDOŚĆ I ZŁOTY BLOND – HENNA CZY CASSIA?