Jeżeli chcesz pofarbować włosy ziołami i nie wiesz, jakie mieszanki ziołowe na brąz wybrać i jak zastosować taki produkt, to jesteś w dobrym miejscu! Omówię dla Ciebie krótko, jak farbować włosy gotowymi mieszankami i które z nich najlepiej kupić.
Co to znaczy mieszanka ziołowa brąz?
Kiedy mówimy o różnych kolorach ziołowych farb, warto nie używać potocznego określenia „henna”. W skład różnych ziołowych mieszanek wchodzą różne zioła, w tym henna (Lawsonia Inermis), cassia (Cassia Obovata), czy indygo (Indigofera Tinctoria). W zależności od składu mieszanki, należy się z nią inaczej obchodzić i efekt może być różny. Warto zawsze zwracać szczególną uwagę na obecność indygo w mieszankach – tego zioła nie można rozjaśniać, ponieważ może sprawić, że włosy będą zielone.
Reklama
Mieszanki ziołowe na brąz zazwyczaj składają się z podstawy w postaci henny i indygo, często z dodatkiem cassi i innych ziół barwiących i kondycjonujących. Mogą mieć całą gamę barw od jasnych, karmelowych brązów, po ciemne, chłodne odcienie. Efekt końcowy, jaki da nam mieszanka zawsze zależy od koloru początkowego włosów.
Dla kogo ziołowe mieszanki brąz?
Jeżeli planujesz zmienić swój kolor włosów na brąz z jaśniejszego odcienia, lub przykryć siwiejące włosy, to brązowe mieszanki ziołowe będą dobrym wyborem. Również w przypadku chęci pokrycia włosów rozjaśnianych, by uzyskać brąz. Pamiętaj jedna, że jeżeli Twoje włosy mają kolor wyjściowy siwy, blond lub są rozjaśniane, na pewno konieczne będzie hennowanie dwuetapowe.
Ziołowe hennowanie działa również pogrubiająco (odpowiada za to henna), więc jeżeli zależy Ci na kolorze i wzmocnieniu włosów, to jesteś w dobrym miejscu!
Żadna ziołowa mieszanka w odcieniach brązu nie rozjaśni Twoich włosów. Nie będzie też dobrym wyborem, jeżeli chcesz jedynie odżywić swoje włosy bez zmiany koloru. Ilość pigmentu zawarta w takiej mieszance zawsze będzie na tyle znaczna, że może przyciemnić Twoje włosy.
W jaki sposób przygotować włosy do nałożenia mieszanki ziołowej brąz?
Przed nałożeniem jakichkolwiek ziół należy dobrze oczyścić skórę głowy i włosy mocniejszym szamponem i wykonać chelatowanie. Można użyć np szamponu chelatującego Squeaky Clean od Hairy Tale Cosmetics.
Jeżeli to Twoje pierwsze użycie ziół barwiących, dobrym pomysłem będzie hennowanie dwuetapowe. Ta dziwnie brzmiąca nazwa oznacza jedynie, że przed mieszanką indygo nakładamy hennę – więc to całe farbowanie dzielimy na dwie części, etapy. Pierwszy etap jest też bardzo istotny, jeżeli wyjściowy kolor włosów to siwy, blond lub włosy są rozjaśniane. Pierwszy etap w dwuetapowym hennowaniu to nic innego jak czysta henna. Pozwala na lepsze połączenie barwnika indygo z włosem, a także zapobiega efektowi „glona” przy jaśniejszym wyjściowym kolorze włosów.
Na pierwszy etap możesz wybrać dowolną, czystą hennę. Przepis na przykładowy pierwszy etap hennowania:
- 100g henny
- 25g amli
- niecałe 400 ml gorącej wody
Hennę oraz amlę wsypać do miski, wymieszać. Powoli dolewać wody, ciągle mieszając do uzyskania gęstej pasty bez grudek. Odstawić na 4-8 godzin do wydzielenia barwnika. Nałożyć na oczyszczone włosy na 2-4 godziny. Hennę zmywamy samą wodą, bez szamponów i odżywek.
Przed nałożeniem drugiego etapu można poczekać do 48h lub nałożyć od razu.
Przygotowanie mieszanki brąz
Mieszanki z zawartością indygo zawsze zalewamy letnią (około 40 stopni) wodą i nigdy nie odstawiamy. Przygotowaną mieszankę nakładamy od razu na odpowiednio oczyszczone włosy i na włosach pozostawiamy na około 2-4h. Zmywamy samą wodą, bez szamponów i odżywek.
Ważne! Po zastosowaniu brązowej mieszanki należy dać się utlenić indygo do 48h. Przez ten czas kolor może zmieniać kolor – ciemnieć.
Najlepsze mieszanki brąz w różnych odcieniach
Jeżeli poszukujesz jasnego, ale nie rudego odcienia brązu, koniecznie wypróbuj mieszanki od Light Mountain, na przykład Słonia.
Piękny ciepły, karmelowy jasny brąz uzyskasz z pomocą mieszanki Orientany.
Jeżeli Twoim marzeniem jest chłodny odcień średniego brązu, koniecznie wypróbuj Ash Brown od Khadi.
Ciepły, mieniący się kasztan uzyskasz z pomocą mieszanki Venita.
Ciemne, głębokie brązy świetnie wychodzą z użyciem odcieni ciemnych brązów SATTVA.
Jeżeli szukasz ciemnego, prawie czarnego brązu, koniecznie wypróbuj Panterę Light Mountain.
Jeżeli szukasz ciekawych składów mieszanek, na pewno zainteresuje Cię Orzechowy Brąz Phitofilosa z dodatkiem łupin orzecha włoskiego.
Potrzebujesz pomocy z dobraniem odcienia mieszanki brąz? Koniecznie napisz do nas, dołączając zdjęcie włosów teraz i oczekiwanego koloru. Spróbujemy coś doradzić!