Nadmierne przetłuszczanie i łupież: Mateusz odpowiada

Zapraszam Was na pierwszy z serii wpis, w którym postawiłam przerzucić mailowe odpowiedzi Mateusza na przeróżne pytania w formie Q&A, na początek o nadmierne przetłuszczanie i łupież.

Mateusz przejął obecnie sklepowego maila, a że 90% maili na nim to pytania o włosy, to zdecydowanie warto zbierać odpowiedzi tak, żeby każdy mógł z nich skorzystać!

Nadmierne przetłuszczanie i łupież

Dzisiejsze pytana:

  1. Czy wcierka Banfi sprawdzi się na łupież i nadmierne przetłuszczanie skóry głowy?
  2. Jak myć głowę skłonną do łupieżu i przetłuszczania się?
  3. Czy można olejować tak problematyczną skórę głowy?
  4. Czy olej nie zwiększy przetłuszczania się?
  5. Jakie rozwiązanie stosować, kiedy nie ma czasu na olejowanie przed myciem?

Zaczynajmy! Będzie krótko i na temat 🙂

1. Czy wcierka Banfi sprawdzi się na łupież i nadmierne przetłuszczanie skóry głowy?

Wcierki Banfi są ekstraktami roślinnymi na bazie alkoholu, który teoretycznie mógłby pozytywnie wpłynąć na zabicie drożdżaków, ale w rzeczywistości bardziej wysusza skórę głowy, powodując większy łupież i jeszcze bardziej intensywne wytwarzanie łoju.

Osobiście sam mam duże problemy z łzs, łupieżem i ogólnie bardzo wrażliwą skórą głowy i Agnieszka odradza mi stosowania wcierki, mimo, że tak bardzo chcę jej wypróbować, gdyż cały czas dostaję super pozytywne relacje z ich wpływu na porost i ilość nowych baby hairów.

Wcierka Banfi najlepiej sprawdzi się na skórze głowy bez dużych problemów. Wersja pokrzywowa sprawdzi się przy umiarkowanych problemach z przetłuszczaniem, potrafi przedłużyć świeżość włosów nawet o 2 dni.

2. Jak myć głowę skłonną do łupieżu i przetłuszczania się?

Na łupież wywołany łzs zalecam stosowanie bardzo delikatnych szamponów bez SLS i SLeS metodą kubeczkową, a nawet mycie włosów samą odżywką. Chodzi o to by nie podrażniać skóry głowy, która „walczy” z owymi podrażnieniami poprzez wytwarzanie nadmiernej ilości sebum.

Magiczna Moc Olejków

Metoda kubeczkowa = rozwodnienie porcji szamponu w wodzie, na przykład w kubeczku lub plastikowym pojemniku/misce, a następnie spienienie go. Taka piana dokładnie domyje, ale nie podrażni.

3. Czy można olejować tak problematyczną skórę głowy?

Jestem bardzo dużym fanem masażu skóry głowy mieszanką oleju z paroma kroplami dziegciu. Dziegieć obecnie ratuje mi życie i przy stosowaniu go raz do dwóch razów w tygodniu (jako dodatek do oleju do masażu skóry głowy lub jako dodatek do odżywki którą myję głowę) łupież całkowicie mi zanika.

dziegieć

4. Czy olej nie zwiększy przetłuszczania się?

Olej na głowę, gdy problemem jest łojotokowe zapalenie skóry głowy brzmi irracjonalnie, ale jest wręcz odwrotnie. Nasz organizm wytwarza nadmierne ilości sebum by, po pierwsze walczyć z zanieczyszczeniami na naszej skórze, a po drugie jest to naturalny emolient, który jest barierą zatrzymującą wilgoć. Także olej przed myciem głowy nie powinien zaszkodzić.

Trzeba tylko olej dobrze spłukać, umyć głowę odżywką która zamknie pozostałe drobinki oleju (zemulguje go), później umyć głowę łagodnym i rozwodnionym szamponem, a na koniec jeszcze raz odżywką.

Strasznie dużo zachodu przy tym jest, ale z drugiej strony czego się nie zrobi, by pozbyć się uporczywego łupieżu i swędzenia.

5. Jakie rozwiązanie stosować, kiedy nie ma czasu na olejowanie przed myciem?

Gdy nie ma czasu, zawsze można zmieszać trochę dziegciu z odżywką, taką mieszankę nałożyć na mokre włosy, potrzymać a potem umyć szamponem i odżywką (już bez dziegciu) lub zmieszać dziegieć z naparem ziołowym i tym potraktować skórę głowy przed myciem.

Dziegieć na łupież, łuszczącą się skórę głowy

Na koniec muszę też ostrzec, że dziegieć to produkt suchej destylacji drewna/kory i bardzo intensywnie pachnie ogniskiem/grillem.

To wszystkie pytania na dziś, kolejna porcja w przygotowaniu! Zapraszam na kanał Mateusza na YT.

O stronie Agnieszka Niedziałek

Właścicielka bloga WWWLOSY.PL, sklepu napieknewlosy z najlepszymi kosmetykami do włosów, oraz bajkowej marki kosmetyków do włosów Hairy Tale Cosmetics.

Sprawdź też

dynia na włosing

Dynia na włosy, czyli JESIENNY WŁOSING!

Dynia na włosy? JESZCZE JAK! Nie masz pomysłu na jesienny włosing? My mamy! Teraz gdy …