W dzisiejszym wpisie spojrzymy analitycznie na preparaty na porost włosów.
Jaki składnik tych produktów tak naprawdę działa pobudzająco na porost? Jakich składników szukać w maskach, wcierkach i szamponach do skóry głowy?
Reklama
Od razu powiem Wam też, że mimo wszystko to wcierki będą właśnie najskuteczniejszym sposobem na porost lub odrost włosów. Szampon może działać wspomagająco, ale tylko systematyczne “wcierkowanie” da najlepsze efekty.
Kosmetyki czy leki?
Preparaty na porost włosów dzielą się na kosmetyki i produkty lecznicze, a przypisanie do kategorii zależy od zawartości substancji czynnej w produkcie. W przypadku kosmetyków, “wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, […] zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji”.
Produkt leczniczy natomiast i więcej obiecuje, i więcej musi spełnić! Przykładowo, jeżeli producent preparatu Piloxidil pisze, że to “lek, który przywraca gęstość włosów” to znaczy, że jest to poparte stosownymi badaniami.
O tym produkcie napiszę więcej, bo tak się złożyło, że przetestowałam go już wcześniej (post na FP pół roku temu) w ramach własnych testów, a dziś wpis jest dodatkowo współpracą z producentem. Najważniejszą różnicą z czasu moich testów jest aktualizacja opakowania, bo możecie go teraz nie skojarzyć. Teraz pytajcie o Piloxidil w białym opakowaniu.
Ale do konkretów…
Preparaty na porost włosów: co w składach siedzi?
Zacznijmy od bazy: może być to woda, alkohol lub glikol propylenowy.
W przypadku preparatów na porost włosów, alkohol bywa najlepszą bazą: najlepiej rozpuszczają się w nim substancje aktywne, jest to naturalny konserwant, a także sam w sobie delikatny stymulant porostu poprzez rozgrzewanie.
Alkohol pozwala bardziej efektywnie działać składnikom produktu.
Preparatów na bazie alkoholu nie należy się bać, ale trzeba zawsze brać pod uwagę odporność Twojej skóry głowy. Jeżeli zareaguje bardzo źle: przesuszeniem, łuszczeniem, lepiej odstawić takie wcierki na rzecz tych na bazie wodnej.
Ale przejdźmy już do tych składników wspomagających porost! Dwa pierwsze to składniki aktywne kosmetyków, ostatni ma status składnika leczniczego.
Kofeina
Z kofeiną bardzo mi po drodze! Bez kawy nie ma życia i ten wpis pewnie też by nie powstał. Często jest ona składnikiem wcierek dostępnych w drogeriach.
Kofeinę znajdziecie we wcierkach i szamponach pod nazwą Caffeine w składzie. Może być ona pozyskiwana z surowców naturalnych lub syntetycznie.
Kapsaicyna
Kapsaicyna, podobnie jak kofeina, to alkaloid naturalnie występujący w roślinach. Pierwsze skojarzenie jest bardzo dobre! Tak, kapsaicyna sprawia, że ostra papryka jest… ostra.
Kapsaicyna poprawia krążenie w skórze głowy oraz delikatnie ją podrażnia.
Podrażnia? Czy to dobrze?
Stymulowanie do porostu to często właśnie delikatne podrażnienie: mobilizuje ono skórę głowy do wzmożonych procesów regeneracji, a pożądanym skutkiem ubocznym jest szybszy porost włosów.
Kapsaicyna jest niezwykle popularnym dodatkiem do wcierek, działa dobrze we wcierkach na bazie wody.
Kapsaicynę znajdziecie w składzie pod nazwą 'ekstrakt z papryki’, w INCI Capsicum Annuum Fruit Extract.
Minoksydyl
Przechodzimy teraz do najciekawszego składnika, bo leczniczego, czyli minoksydylu. Minoksydyl od lat przoduje, jeśli chodzi o obecność w preparatach na łysienie. Jest też dobrze przebadanym składnikiem o udowodnionym działaniu w przypadku łysienia androgenowego.
Łysienie androgenowe: czy dotyczy tylko mężczyzn?
Wypadanie włosów na tle androgenowym zazwyczaj kojarzone jest z mężczyznami, jednak problem ten dotyczy nawet 50% kobiet zmagających się z nadmierną utratą włosów. (0)
Łysienie androgenowe atakuje mieszki włosowe, które w konsekwencji ulegają miniaturyzacji. Miniaturyzacja mieszków to z kolei prosta droga do osłabienia i utraty włosów.
Co ciekawe, u kobiet łysienie androgenowe wygląda inaczej niż u mężczyzn. Spójrzcie:
Co z tym Piloxidilem?
Tak jak wcześniej wspominałam, minoksydyl to składnik leku Piloxidil. Leku, a więc produktu o konkretnym, potwierdzonym działaniu. Tak to podkreślam, abyście zawsze zwracali uwagę na klasyfikację produktów. Nie zawsze produkt z apteki to lek! Za to leku nie dostaniecie nigdzie, poza apteką.
Piloxidil znajdziecie oczywiście wyłącznie w aptekach oraz punktach aptecznych.
Na marginesie dodam, że o minoksydylu wspominałam już przy temacie siwienia i jest to jedyny składnik stosowany zewnętrznie, który przyniósł rezultaty odnotowane w źródłach naukowych. (1)
Minoksydyl w preparatach występuje pod nazwą Minoxidilum.
Jak to działa?
Minoksydyl przedłuża fazę wzrostu włosa, hamuje utratę włosów i pobudza wzrost włosów, co działa szczególnie dobrze przy męskim typie łysienia, w którym faza ta jest skrócona pod wpływem DHT.
Preparaty z minoksydylem, takie jak Piloxidil, mogą być stosowane także u kobiet i skutecznie działać w leczeniu łysienia androgenowego.
Dlaczego akurat Piloxidil?
Preparat ten wpadł mi w oko już jakiś czas temu, zakupiłam go w partii aptecznych preparatów do testów.
Pamiętajcie, że teraz kupicie ten sam produkt w białym opakowaniu, to jest ten sam preparat, jedynie z inną szatą graficzną:
Jest to chyba najtańszy produkt z minoksydylem na rynku, a że zawartość substancji czynnej musi być podana na opakowaniu, to nie ma co przepłacać za to samo stężenie!
Używasz leku? Zwróć uwagę!
Tak jak zwracałam uwagę wcześniej: to lek, a więc zapoznanie się z ulotką, przeciwwskazaniami i możliwymi skutkami ubocznymi to konieczność.
Pamiętajcie też, że minoksydyl (jak i inne substancje lecznicze dla ludzi) może być szkodliwy dla kotów i innych zwierząt. Przechowujcie preparat w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
(0) M. Słowińska, P. Witek, K. Szafranko, T. Tomasik, A. Bukowska-Posadzy, E. Kowalska-Olędzka, W. Owczarek,
Diagnostyka i leczenie łysienia androgenowego, „Medycyna Praktyczna” 11 (321) 2017, s. 52.
(1) Daulatabad, Deepashree, Archana Singal, ChanderGrover, and Neelam Chhillar. “Prospective analytical controlled study evaluating serum biotin, vitamin B12, and folic acid in patients with premature canities.” International Journal of Trichology 9, no. 1 (2017): 19. doi:10.4103/ijt.ijt_79_16.
A tutaj jeszcze ulotka:
Wpis powstał we współpracy z Aflofarm.