Czy kiedykolwiek odczuliście ból szyi u fryzjera podczas lub po myciu w myjce? Zazwyczaj to nic groźnego ponad chwilowy dyskomfort. Są jednak skrajne przypadki, w których konsekwencje zdrowotne użycia tego elementu wyposażenia salonu mogą być poważne i zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Czyli w skrócie: warto wiedzieć, zapobiegać, ale nie panikować – w razie obaw wybrać się do lekarza.
A oto 5 czynników, które mogą powodować ból szyi u fryzjera i oczywiście zestaw praktycznych porad, jak unikać nieprzyjemnych doznań i cieszyć się bezpieczną i komfortową wizytą. Na końcu opisałam najgroźniejszy wariant.
1. Nadwyrężenie odcinka szyjnego kręgosłupa
Myjnia fryzjerskia ma za zadanie podtrzymywać głowę podczas mycia włosów, ale wymuszona i utrzymana przez długi czas pozycja odgiętej do tyłu głowy może powodować nadmierne obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Ta część kręgosłupa zbydowana jest z delikatnych struktur: to siedem kręgów, które podtrzymują głowę i umożliwiają jej ruch. Długotrwałe lub powtarzające się nadwyrężenie może prowadzić do dyskomfortu i „sztywnego karku”.
2. Ucisk na nerwy potyliczne
Nerwy potyliczne, znajdujące się u podstawy czaszki, mogą zostać uciskane lub podrażnione podczas opierania się o twardą krawędź myjni. Nawet krótkotrwała ekspozycja może prowadzić do dyskomfortu i bólu promieniującego nawet do skroni czy okolicy oczu, szczególnie u osób podatnych na występowanie bólów głowy.
3. Nadwyrężenie mięśni
Nadmierne napięcie mięśni okolicy potylicy może powodować przeciążenie i ból głowy, a nienaturalna pozycja często wiąże się z napięciem również mięśni szyi, ramion i górnej części pleców. Taka sytuacja prowadzi do uczucia sztywności, bólu, czasem ograniczenia mobilności. W takiej sytuacji wizyta u fizjoterapeuty może okazać się niezbędna.
4. Ryzyko poślizgnięcia się i upadku
Nie no, to chyba porada dla staruszków! Niekoniecznie – wiele wypadków zdarza się w pozornie bezpiecznym otoczeniu, a wiek czy ogólna sprawność wcale nie musi grać tutaj roli. Nawet młoda i sprawna osoba może po szybkim podniesieniu się z myjki odczuć zawroty głowy, a następnie przerwócić się i doznać urazu. Szczególnie, jeśli podłoga będzie mokra po myciu głowy, lub wokół myjki znajdą się włosy na podłodze. Dlatego tak ważne jest nielekceważenie zagrożeń i utrwalenie sobie zasady, że wstajemy powoli: czy to z myjki, czy to z łóżka do masażu, czy to z leżenia. Kilka sekund może oszczędzić nam wielu godzin na SORze.
5. Zespół Udarowy Salonu Fryzjerskiego
Na początek podkreślę, że przypadłość którą zaraz opiszę to bardzo rzadkie zjawisko, opisane w kilku badaniach w literaturze, przede wszystkim jako studium przypadków. Sam ból czy sztywność szyi nie oznacza absolutnie, że taka przypadłość ma miejsce. Nie ma powodu do paniki, ale warto zachować czujność, szczególnie w przypadku osób starszych i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w salonie fryzjerskim jako zarówno klient jak i fryzjer.
Odchylenie głowy do tyłu pod ostrym kątem, szczególnie na długi czas bez zmiany pozycji, może uciskać nie tylko mięśnie i nerwy, ale też naczynia krwionośne. Szczególnie narażone są tętnice kręgowe biegnące przez szyję, które dostarczają krew do mózgu.
To właśnie ucisk tych naczyń może prowadzić do rzadkiego, ale poważnego stanu zwanego „zespołem udarowym salonu fryzjerskiego”, gdzie ograniczenie przepływu krwi do mózgu może wywołać udar niedokrwienny. Chociaż ryzyko jest niskie, nie można go całkowicie wykluczyć, szczególnie u osób z wcześniejszymi problemami naczyniowymi czy po wcześniejszych udarach.
Objawy to nudności, wymioty, podwójne lub zamglone widzenie, zaburzenia równowagi i zawroty głowy, uczucie mrowienia, osłabienia w kończynach, zaburzenia mowy i ból szyi. Jeśli takie symptomy występują, zdecydowanie warto zadbać o kontakt z lekarzem i nie pozostawiać takiej osoby samej(!). Jeśli lekarz stwierdzi ryzyko wystąpienia takiego udaru, pokieruje na dalsze badania i/lub obserwację.
A jeśli wystąpiło tylko nadwyrężenie mięśni szyi czy też spięcie pleców, barków lub ramion, warto rozważyć wizytę u fizjoterapeuty, masaż i stosowanie się do zaleceń: automasażu w domu lub zaproponowanych przez fizjoterapeutę ćwiczeń.
Jak zminimalizować ryzyko i ból szyi u fryzjera?
Aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo w salonie fryzjerskim, zawsze stosuj się do tych 5 zasad:
- Wybieraj ergonomiczne rozwiązania: wybieraj salony z wygodną myjnią, niekoniecznie designerską a raczej o regulowanej wysokości i kąta nachylenia misy i/lub siedziska, z dodatkową poduszeczką pod kark ze specjalnej gąbki. Jeśli pozycja półsiedząca i klasyczna myjnia fryzjerska odpada, powstały już liczne salony head spa, gdzie jest możliwość umycia głowy na leżąco! Wtedy nie jest to fotel, a łóżko fryzjerskie.
- Podpieraj szyję: użyj zrolowanego ręcznika, aby zapewnić dodatkowe wsparcie i zmniejszyć nacisk na wrażliwe obszary, nie bój się poprosić o dodatkowe ręczniki w salonie lub przynieś średniej wielkości ręcznik kąpielowy ze sobą na wypadek, gdyby salon używał tylko jednorazowych.
- Rób przerwy: jeśli wizyta w salonie obejmuje długotrwałe zabiegi, poproś jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu o plan przerw: minimum 5 minut odpoczynku na 20 minut zabiegu. W czasie przerwy powoli się podnieś, delikatnie ruszaj szyją oraz barkami, ramionami, możesz powoli wstać i się przejść.
- Komunikuj się z fryzjerem: poinformuj fryzjera, jeśli odczuwasz dyskomfort i nigdy nie „przetrzymuj bólu”. Jeśli boli, koniecznie zrób przerwę i komunikuj się z fryzjerem, aby dopasować ustawienie myjni lub techniki.
- Miej świadomość ryzyka: jeśli masz historię problemów z szyją lub naczyniami krwionośnymi, rozważ konsultację z lekarzem i zwróć szczególną uwagę na procedury bezpieczeństwa w salonie. Może jest opcja, żeby ograniczyć stosowanie myjki do minimum, umyć włosy jeszcze w domu a w czasie wizyty tylko je zmoczyć?
Zachowanie tych kroków to podstawa dla Twojego bezpieczeństwa, a dbanie o włosy nigdy nie powinno się odbywać kosztem zdrowia! Miej to na uwadze również podczas zabiegów chemicznych na włosy, gdzie ból szyi u fryzjera to jedno, a dodatkowa możliwość reakcji na opary preparatów drugie.
Takie zabiegi to chociażby rozjaśnianie, farbowanie czy prostowanie keratynowe. Upewnij się, że w salonie jest dobra wentylacja, a w razie potrzeby poproś o przerwę w zabiegu, podejdź do uchylonych drzwi lub okna.
Bezpieczeństwo przede wszytkim i każdy odpowiedzialny i kompetentny fryzjer to uszanuje, a ból szyi u fryzjera odejdzie do lamusa. Koniecznie podziel się namiarami na takie profesjonalne salony!
Fryzjerska inspiracja na dziś: 100 lat kobiecego piękna przedstawiona w stylizacjach włosów.
Bibliografia:
- Correia, P. N., Meyer, I. A., Eskandari, A., & Michel, P. (2016). Beauty parlor stroke revisited: An 11-year single-center consecutive series. International Journal of Stroke, 11(3), 356–360. doi:10.1177/1747493015620809
- Dharmasena, A., & Wallis, S. (2013). Retinal artery occlusions in children. Journal of Thrombosis and Thrombolysis, 37(2), 186–189. doi:10.1007/s11239-013-0903-2
- Foye, P. M., Najar, M. P., Camme, A., Stitik, T. P., DePrince, M. L., Nadler, S. F., & Chen, B. (2002). Prospective Study of Pain, Dizziness, and Central Nervous System Blood Flow in Cervical Extension. American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation, 81(6), 395–399. doi:10.1097/00002060-200206000-00001
- Golden, G. S. (1993). Beauty Parlor Stroke: When a Beautician Becomes a Physician. JAMA: The Journal of the American Medical Association, 270(10), 1198. doi:10.1001/jama.1993.03510100048024
- Heckmann JG, Heron P, Kasper B, Dorfler A, Maihofner C. Beauty parlor stroke syndrome. Cerebrovasc Dis. 2006;21(1-2):140-1. doi: 10.1159/000090449. Epub 2004 May 28. PMID: 16374003.
- Kramer, P. D., Rosenberg, M., & Gizzi, M. (2002). What Are the Outcomes of Beauty Parlor Stroke Syndrome? American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation, 81(12), 956. doi:10.1097/00002060-200212000-00013
- Publication, Gjr. (2024). Beauty Parlour Stroke Syndrome. 4. 7-9. 10.5281/zenodo.11403769.
- Weintraub, M. I. (1993). Beauty Parlor Stroke Syndrome: Report of Five Cases. JAMA: The Journal of the American Medical Association, 269(16), 2085. doi:10.1001/jama.1993.03500160051022