Aha, od razu wymienię też różne możliwe zmiany w kolorze włosów, w tym dodatkową przyczynę zielenienia, która nie jest syndromem zielonych włosów.
- zielone włosy po rozjaśnianiu indygo (nie po hennie!)
- zielone włosy po nieumiejętnym farbiwaniu na chłodne odcienie
- żółknięcie włosów pod wpływem UV
- żółknięcie włosów od osadów, dymu
- siwienie włosów
- ciemnienie włosów hennowanych
To tylko kilka zróżnicowanych przyczyn zmiany koloru włosów. Kolor włosów może zmieniać się też pod wpływem leków, chorób, zmian hormonalnych (ciąża, okres dojrzewania, menopauza i inne),
Włosy barwione indygo (indygowiec barwierski, Indigofera tinctoria) pokrywane są pigmentem o odcieniu niebieskim. W dużym natężeniu, pigment ten daje odcienie czerni, w połączeniu z henną brązów. Przy rozjaśnianiu, pozostaje na włosach niebieska poświata, co w połączeniu z naturalną barwą włosa: żółtym, daje zielony. Tak, całkowite pozbycie się indygo z włosów zlikwidowałoby efekt zieleni. Jednak barwnik ten ma dużą trwałość i nawet niewielkie pozostałości nieuchronnie przypomną o swoim istnieniu nawet po latach od jednorazowego nałożenia.
Żółknięcie włosów pod wpływem UV
Promieniowanie UV działa niszcząco na włosy w różnych aspektach: degraduje pigment włosa, powoduje utratę lipidów, ale również utlenianie aminokwasów. To właśnie utlenianie jednego z aminokwasów budujących włos, tryptofanu, daje efekt żółtych włosów. Powstaje wtedy kinurenina. Ciekawostka: kinurenina w naturze nadaje ona przepiękny, soczysty żółty kolor na przykład pająkom kwietnikom czy też skrzydłom motyli z rodziny paziowatych.
Żółknięcie włosów od osadów, dymu
Ten nieprzyjemny typ żółknięcia lub ciemnienia, z największą szansą wystąpienia oczywiście u osób palących nałogowo w mieszkaniu. Kto widział ściany po usunięciu mebli z mieszkania wieloletnich palaczy, ten wie, o co chodzi: dokładnie taka warstwa żółtopomarańczowego osadu może stopniowo osadzać się na włosach.
Siwienie włosów
Siwienie włosów to efekt zanikania pigmentu we włosach. Przyczyną siwienia może być wyciszenie lub zniszczenie melanocytów, a w zasadzie komórek macierzystych melanocytów [temat zasługuje na rozwinięcie, więc wybaczcie skomplikowane i długie zdanie, żeby zachować poprawność merytoryczną!]: melanocyte stem cells (MSCs), czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melanocytów, melaniny i wybarwianie włosa, przez stres oksydacyjny. Stres oksydacyjny to sytuacja, w której procesy oksydacji przewyższają procesy antyoksydacji. Może wynikać ze starzenia się organizmu, chorób czy stresu psychicznego. Siwienie może być odwracalne, a kluczem jest to długie i skomplikowane zdanie – czy zniszczone zostały komórki macierzyste, czy wybarwianie włosów jest tylko uśpione – oto jest pytanie (i odpowiedź jednoczenie)!
Ciemnienie włosów hennowanych
Włosy hennowane będą ciemnieć z powodu powolnego, ale nieuchronnego procesu utleniania lawsonu osadzonego na włosie. Z czasem z koloru intensywnie rudego, włosy hennowane nabierają odcieni kasztanowych, brązowawych. Druga przyczyna ciemnienia hennowanych włosów to nagromadzenie barwnika, czyli im więcej wartstw henny, tym ciemniejsze włosy. Dlatego jeśli chcesz ograniczyć ciemnienie, po hennowaniu całości włosów do 3-5 razy, kolejne farbowanie powinno objąć już tylko odrost.
To tylko kilka zróżnicowanych przyczyn zmiany koloru włosów. Kolor włosów może zmieniać się też pod wpływem leków, chorób, zmian hormonalnych (ciąża, okres dojrzewania, menopauza i inne).