Mieszanie henny z cassią? Czy to ma sens (nie senes)? W jakich proporcjach zmieszać zioła, żeby osiągnąć upragniony efekt?
Dzisiaj postaram się opisać naturalne farbowanie włosów mieszanką henny z cassią to na przykładzie Beaty. U Beaty celem jest jasny rudy, podkreślający naturalny rudy kolor włosów, ale nieco żywszy i wyrazisty ?
Reklama
Poprzednie hennowanie robiłyśmy 2 czerwca i od tego czasu włosy zdążyły już urosnąć, a na rozjaśnianej części sprać.
Normalne jest to, że henna słabiej trzyma się na rozjaśnianych włosach. Im częściej jednak hennujecie, tym trwalszą warstwę koloru tworzycie.
Pamiętajcie, że henna nadbudowuje się na włosach. Jeżeli chcecie osiągnąć i utrzymać jasny rudy kolor, to albo od razu hennujcie mieszanką z cassią, albo po osiągnięciu pożądanego koloru czystą henną, hennujcie tylko odrosty.Bo skończycie jak ja ? Wprawdzie opinie podzielone, ale ja wolę siebie w lisie, do którego usilnie wracam w Projekcie Lis na kanale WWWLOSY.PL.
Tak, teraz po pierwsze próbuję wrócić do liska, a po drugie na długość absolutnie nie nakładam już czystej henny. Dopuszczam jedynie gloss, czyli mieszankę henny z odżywką, oraz cassie i mieszanki ze śladową ilością henny, czyli użyta w tym farbowaniu CZAPLA Light Mountain.
Ale wracając do tematu przewodniego!
Mieszanie henny z cassią
Mieszanie henny z cassią ma sporo zalet. Oprócz tego, że umożliwia osiągnięcie jaśniejszego koloru, cassia świetnie uzupełnia się z henną jeżeli chodzi o działanie kondycjonujące włosy i skórę głowy.
Mieszana taka może być problematyczna, jeżeli włosy słaby chwytają Wam barwnik. Kolor może odrobinę szybciej się wypłukiwać.
Jak przygotować?
Do wykonania mieszanki na włosy Beaty i trochę moje (głównie odrosty, gloss na resztę) zużyłam:
- 50g henny LIS Light Mountain
- 50g mieszanki CZAPLA Light Mountain
- około 50ml soku jabłkowego tłoczonego z truskawką
- wodę o temperaturze około 65 stopni do konsystencji
LIS Light Mountain to czysta henna, CZAPLA to senna/cassia (różne odmiany blisko spokrewnionych roślin) z dodatkiem amli i henny.
Skład CZAPLI: Cassia auriculata (senna) leaf powder, Phyllanthus emblica (amla) fruit powder, Lawsonia inermis (henna) leaf powder.
Skład LISA: Lawsonia inermis (henna) leaf powder.
Dodatek amli w czapli sprawił, że nie dodawałam mocnego zakwaszacza. Mogłabym całkowicie go pominąć, ale w momencie mieszania piłam sok i… odruchowo odrobina poszła do ziół. Jeżeli hennujecie już jakiś czas, to wiecie o co chodzi ?
Czas odstawienia mieszanki: cała noc, nakładane około 12:00.
UWAGA: długi czas odstawienia może wpłynąć na mniejszą intensywność barwnika henny: lawsonu, czyli na jaśniejszy kolor. Jeżeli na tym Wam zależy, odstawiajcie! Jeżeli nie, nakładajcie od razu dla uzyskania bardziej ognistych, pomarańczowych tonów.
Powyżej splątane włosy Beaty po dokładnym umyciu rypaczem. Rypacz to jakiś zagubiony pokrzywowy szampon, który pozostał w mojej torbie jeszcze po Woodstocku! Czyj to, przyznać się, bo dobry przed henną ?
Nie robiłyśmy chelatowania, bo pamiętam, że na włosy Beaty nie jest to konieczne.
Włosy rozczesałam, co trwało najdłużej z całego włosingu: każdy włos jest na wage złota, więc wolę czesać 2 godziny niż wyrywać!
A następnie przeszłyśmy do nakładania.
Mój ulubiony sposób hennowania
Ten sposób zasługuje na oddzielny wpis, ale macie tutaj krótką instrukcję obrazkową. Nazywam tę metodę „spiralą”, a pierwszy raz trafiłam na nią w książce Henna For Hair, chociaż sama już wcześniej tak nakładałam przy hennowaniu kogoś innego, niż siebie.
Zasadniczo mówiąc, komuś nakłada się hennę o wiele prościej, niż sobie. Jeżeli macie osobę do pomocy w nakładaniu i ta osoba nie wie, jak się za to zabrać, pokażcie jej poniższe obrazki!
1. Początek spirali ?
Zaczynam od czubka głowy i cieniutkich pasemek. Nakładam hojnie na skórę głowy i odrosty, a im dalej, tym mniej – włosy na długości i końcówki i tak będą jeszcze „maziane”, a odrosty, szczególnie na pierwszych pasmach, już nie. Pasma owijam w kształt spirali i wokół powstającego kopczyka.
Czy henna wyszła za rzadka? No trochę! Pamiętajcie wtedy trik: odrobina kozieradki, 5 minut na jej spęcznienie i gotowe! Kozieradka wytwarza żel i doskonale ratuje zbyt wodnistą pastę hennową.
Widzicie, jak „wychodzę za linię” u podstawy spirali? To specjalnie, żeby uniknąć niepofarbowanych dziur i żeby jak najdokładniej pokryć również skórę głowy.
2. Czepek
Kolejny etap to „czepek” z włosów. Po etapie spirali, włosy łatwiej jest układać w formę takiego oto kopczyka. Może mniej urodziwe, ale szybkie, dokładne i skuteczne.
Ciągle pamiętajcie o podstawie kopca! Niedofarbowanie henną = najgorzej, jeszcze jak macie taki bałagan na głowie jak ja, to nie widać, ale jeżeli komuś to lepiej raz a porządnie.
3. Czepek końcowy
Na koniec warstwy pasty tworzą na głowie czepek pełny! Wszystko się trzyma, więc wystarczy zabezpieczyć głowę i ją ocieplić i gotowe.
Głowę owijam folią spożywczą i nakładam czapkę.
Mieszanka pozostała na włosach 2 godziny.
Mieszankę zmywa się wodą, dużą ilością!
Przerwanie utleniania
W normalnym układzie, po zmyciu wodą nie myje się włosów szamponem i nie nakłada odżywek ani innych produktów przez kolejne 48-72h.
U Beaty, gdzie zależało nam na jasnym, naturalnym kolorze, postanowiłam przerwać proces utleniania poprzez nałożenie i wczesanie odżywki. Padło na produkt fryzjerski: L’Oreal Absolut Lipidum, aby wygładzić włosy i domknąć łuskę.
Jest to produkt bardzo dociążający, bogaty w woski, silikony, proteiny roślinne. Ze względu na zawartość alkoholu izopropylowego dość wysoko, to maska ekspresowa.
*Dodatek specjalny: do maski dodałam symbolicznie kroplę pigmentu Alfaparf Copper, który sama używam.
Efekty hennowania
Końcowy efekt po rozczesaniu prezentuje się tak:
Beata zapuszcza włosy, ja dalej namawiam na podcięcie końcówek i w końcu się to uda! Ale już są fajne efekty, porównując stan włosów zupełnie przed henną, po pierwszym hennowaniu i obecny.
Na co dzień poleciłabym Beacie używanie wyłącznie łagodnych szamponów, metodę OMO i duuuużo emolientów, przede wszystkim w formie olejowania na długości.
A tutaj na koniec upięcie „potrójna ósemka” za pomocą miedzianego patyka!
- [FILM] Jak upiąć włosy patykiem w ósemkę
- [ALIEXPRESS] Miedziane patyki do włosów, 10 sztuk za 15 złotych
A także standardowe przydatne linki!
[tie_list type=”checklist”]
- [FILM] Jak wybrać szampon? ? ENCYKLOPEDIA WŁOSINGU
- [FILM] Moja playlista hennowania i ziół
- Grupa WŁOSING
- Grupa kręconowłosych CURLY HAIR PROJECT
[/tie_list]