Sposoby na przyciemnienie włosów

Wśród pytań od naszych czytelniczek często pojawia się pytanie o sposoby na przyciemnienie włosów. Przyciemnienie włosów jest zazwyczaj łatwiejsze niż ich rozjaśnienie, z wyjątkiem „rozjaśnienia” spowodowanego wypłukiwaniem się farby z włosów. Sposoby na przyciemnienie włosów stosowane mogą być nie tylko przez posiadaczki włosów ciemnych.

Niektóre ze sposobów mogą nadać ciepły odcień jasnym kolorom włosów, nieco ocieplić blondy, lub nadać orzechową poświatę (bardzo delikatnie rudawą, tak jak płukanki z orzechów.

Czy osoby o jasnych włosach, chcące zachować bardzo jasny odcień, powinny zrezygnować z płukanek przyciemniających? Niekoniecznie! Wystarczy wybrać te łagodniejsze: z rozmarynu lub pokrzywy, lub po prostu stosować je rzadziej i na samą skórę głowy, w formie wcierki-płukanki.

Sposoby na przyciemnienie włosów są w większości w pełni naturalne. Jest na rynku również kilka produktów, których składy wpływają na podkreślenie ciemniejszego odcienia włosów. Przyciemnianie włosów możemy wpleść w codzienną pielęgnację i wszystkie jej etapy.

1. Przed myciem włosów, jeżeli stosujecie oleje, właściwości przyciemniające ma zdecydowanie olejek rycynowy (TUTAJ więcej o jego unikalnych właściwościach i patentach na ich wykorzystanie). Olejek rycynowy ma oprócz tego świetne działanie na porost włosów. Olejek rycynowy warto zmieszać z innym olejem, na przykład słonecznikowym lub oliwą z oliwek, ponieważ sam w sobie jest bardzo gęsty.

Olejek rycynowy znacznie łatwiej nałożyć po podgrzaniu. Jest to jeden z niewielu olejów polecanych do nakładania na skórę głowy. Jest on też bazą produktów aptecznych do skóry głowy – na przykład peelingu chemicznego SALICYLOL z kwasem salicylowym.

2.  W czasie mycia włosów, zamiast wody można rozrobić szampon z mocnym naparem z szałwii. Szałwia ma też właściwości ograniczające przetłuszczanie i łagodzące wszelkie podrażnienia skóry głowy.

3. Po myciu oczywiście płukanka, tutaj jest najwięcej możliwości:

  • płukanka z kawy
  • płukanka z herbaty czarnej
  • z rozmarynu
  • z kory dębu
  • z łupin orzechów włoskich (taką stosuję na swoje, rude, do eliminacji wszelkich czerwieni)
  • z pokrzywy

sposoby na przyciemnienie włosów

A pomiędzy myciami? Można wlać napar z wybranego zioła do spryskiwacza i spryskiwać włosy. Taki spray doskonale odświeża włosy, szczególnie jeżeli jest to na przykład napar z szałwii. Po dodaniu 2-3 kropli gliceryny taki spray będzie dodatkowo nawilżał.

Sprayem można też zwilżyć włosy przed nałożeniem oleju, wtedy zdecydowanie łatwiej będzie go nałożyć i łatwiej też wniknie on we włosy.

Naturalnym sposobem przyciemnienia włosów jest też henna – ale tutaj jest to już farbowanie niż stopniowe przyciemnianie. Z henną zawsze jest też ryzyko kolorystycznego niewypału – dlatego w tym przypadku warto zachować ostrożność i testować na małych partiach włosów.

Na rynku dostępnych jest kilka produktów, które mogą pomóc w przyciemnieniu włosów i jednocześnie je wzmocnić. Z olejów zawierających w składzie też parafinę (nie każdemu ona zaszkodzi, kwestia indywidualna, a strach przed tym składnikiem jest często nieuzasadniony), moje włosy bardzo przyciemnił olejek do włosów Dabur Amla.

Jego cena jest w porządku, najmniejsze opakowanie wystarcza na bardzo długo i można mieszać z innymi olejami. Jedynie parafina może odstraszać, no i niekoniecznie jest to produkt do nakładania na skórę głowy. Również zapach jest kwestią upodobań osobistych, na pewno można zaliczyć go do grupy zapachów „charakterystycznych”.

O stronie Agnieszka Niedziałek

Właścicielka bloga WWWLOSY.PL, sklepu napieknewlosy z najlepszymi kosmetykami do włosów, oraz bajkowej marki kosmetyków do włosów Hairy Tale Cosmetics.

Sprawdź też

jak wygładzić skręt włosów

Jak wygładzić skręt włosów? SPOSOBY I PRODUKTY

Szukasz sposobów na to jak wygładzić skręt włosów? Ten wpis powstał dla każdego, kto zastanawia …