SZAMPON BEZ CB CZY BEZ CAPB?

Szampon bez CB czy bez CAPB? Czym różni się jeden od drugiego?

Szampon bez CB, czyli…

bez Coco Betaine! Termin „szampon bez CB” często mylony jest z surfaktantem Cocamidopropyl Betaine. Czy Coco Betaine i Cocamidopropyl Betaine to jedno i to samo? NIE!  Z uwagi na mylne kojarzenie CB z betainą kokamidopropylową, przyjęto skrót CAPB w odniesieniu do Cocamidopropyl Betaine.

 

Cocamidopropyl Betaine (CAPB)

budowa strukturalna betainy kokamidopropylowej

 

Cocamidopropyl Betaine to łagodny detergent amfoteryczny. Powstaje w reakcji oleju kokosowego, czy też uzyskanych z niego kwasów tłuszczowych z dimetyloaminopropyloaminą. Używana zwykle w  produktach myjących ze względu na swoje działanie pianotwórcze, oczyszczające i stabilizujące; jest pochodną betainy. Choć jest ona łagodnym surfaktantem, to niestety spore grono osób może reagować na CAPB reakcjami alergicznymi, takimi jak: świąd, łupież… czy też wzmożone wypadanie włosów.

Jeśli borykacie się ze swędzącą skórą głowy, wypadaniem włosów i podrażnieniami, to koniecznie zerknijcie do składów swoich myjadeł i masek, czy też balsamów do ciała. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zawierają właśnie CAPB!

OK! To czym jest Coco Betaine (CB)?

Coco Betaine (CB) to inaczej betaina kokosowa. Jest również surfaktantem amfoterycznym – łagodnym, usuwa z powierzchni skóry i włosów zanieczyszczenia. Działa antystatycznie, kondycjonująco i zmiękczająco. Łagodzi działanie anionowych detergentów, takich jak SLS, SLeS, ALS, SCS itp.

coco betaine
budowa strukturalna Coco Betaine

 

Czym jest betaina?

Betaina to aminokwas, pochodzący z buraka. Działa nawilżająco, jest bezpiecznym składnikiem w produktach kosmetycznych.

COCO BETAINE =/= COCAMIDOPROPYL BETAINE

szampon bez cb czy bez capb

Szukasz dobrych szamponów bez CAPB? W naszym sklepie napieknewlosy.pl powstała specjalna kategoria, w ktorej znajdziecie szampony łagodne, jak i te mocniejsze bez Cocamidopropyl Betaine!

Masz problem z doborem odpowiednich produktów do swojej pielęgnacji? Żaden problem! Nasza sklepowa ekipa z ogromną chęcią doradzi, które kosmetyki ze sklepu napieknewlosy.pl najlepiej sprawdzą się Twoim włosom i skórze głowy.

Napisz do nas: porady@napieknewlosy.pl

A jeśli jeszcze tego nie robisz – zaobserwuj nas na instagramie@napieknewlosy@hairytalecosmetics i @sklepnapieknewlosy

O stronie Aleksander Berger

Włosomaniak z wieloletnim stażem, członek ekipy najlepszego sklepu z kosmetykami do włosów napieknewlosy.pl i autor grafik Hairy Tale Cosmetics.

Sprawdź też

jak używać wcierki do włosów

Jak używać wcierki do włosów?

Sprawdź jak używać wcierki do włosów, żeby efekty były jak najlepsze! Masować czy wcierać z …