Dlaczego turban lub ręcznik przestał chłonąć wodę?
Być może znasz tę sytuację: kupujesz specjalny ręcznik lub turban do włosów z mikrofibry, używasz parę razy, a później dziwisz się bo ręcznik „przestaje działać”. Jaka jest przyczyna tego, że ręcznik przestał chłonąć wodę i jak temu zaradzić?
Reklama
Otóż najczęściej przyczyną problemu jest wypranie ręcznika z płynem do płukania. Płyn do płukania zawiera substancje zmiękczające tkaniny oraz działające antystatycznie. Są to na przykład kationowe substancje powierzchniowo czynne, które doskonale przyczepiają się do włókien, jednocześnie wygładzając, ale też redukując zdolności chłonne.
Przykłady kationowych surfaktantów używanych w płynach do płukania tkanin (źródło: Wikipedia):
- Diethyl ester dimethyl ammonium chloride (DEEDMAC)
- TEAQ (triethanolamine quat)
- HEQ (Hamburg esterquat)
- Distearyldimethylammonium chloride (DSDMAC)
Z czym Wam się one kojarzą? Oczywiście, z Cetrimonium Chloride oraz Behentrimonium Chloride, kationowymi surfaktantami występującymi powszechnie w odżywkach do włosów. Również zmiękczają one włosy, działają antystatycznie, ale w zbyt dużych dawkach lub bez regularnego oczyszczania mogą się nadbudować.
Zresztą, niech niechłonący ręcznik będzie metaforą! Oczywiście nie działa to aż w takim stopniu, jednak pamiętajcie: regularne zdejmowanie nadbudowy, oczyszczanie i chelatowanie to ważny element świadomej pielęgnacji. Dzięki temu odżywki i maski będą mogły po prostu skutecznie działać.
PROTIP: umyj włosy oczyszczającym szamponem (zawierającym surfaktanty anionowe) minimum raz na 2 miesiące.
Jak naprawić ręcznik lub turban?
Internet podaje następujący sposób: wyprać akcesoria 2 razy w temperaturze 90°.
Mój sposób jest nieco bardziej oszczędny!
Aby ręczniki znów zaczęły chłonąć wodę, wypierz je w temperaturze 60°, dolewając do pralki 1/4 szklanki octu.Oczywiście nie ma potrzeby użycia proszku. Najważniejsze, to pamiętać, by nie prać już turbanów i ręczników z użyciem płynu do tkanin.
Jak zdjąć nadbudowę z włosów?
Podobnie! Możecie stworzyć maskę octową: do dowolnej bezsilikonowej maski do włosów dodać 1 łyżeczkę octu jabłkowego, nałożyć na umyte włosy na 15 minut i spłukać. Sposób ten pokazuję również na moim kanale:
Świetnie zadziała też mój szampon chelatujący: Hairy Tale Cosmetics SQUEAKY CLEAN, który zawiera zarówno składnik chelatujący, usuwający nadbudowę z twardej wody, jak i kwasy owocowe, które poradzą sobie z nadbudową kationowych SPC (środków powierzchniowo czynnych).
Jeżeli sposób na uratowanie ręczników Wam się sprawdził, podajcie dalej!