Rozdwojone końcówki to problem, który spotyka znaczącą większość osób zapuszczających włosy. Wbrew pozorom, rozdwojone końcówki nie muszą świadczyć o rażących błędach w pielęgnacji, a być jedynie sygnałem do podcięcia włosów.
Końcówki włosów są najbardziej narażone na uszkodzenia, przede wszystkim mechaniczne. Kurtki, szaliki, szorstkie swetry – to wrogowie włosów, z którymi, na szczęście, niedługo będziemy mogli się pożegnać na jakiś czas.
Przepis na rozdwojone końcówki w pigułce:
Reklama
- Myjesz nierozczesane włosy szamponem SLESowym nalewanym na włosy prosto z butelki.
- Musi się dobrze spienić, a że już nalany na włosy – musisz się sporo napracować, żeby to zrobić. Piana dociera wszędzie, łącznie z końcówkami.
- Nie nakładasz odżywki, wyżymasz włosy, zawijasz w ręcznik, uprzednio trąc nim o włosy (jakoś się trzeba tej wody pozbyć).
- Rozwijasz, czeszesz szczotką gdy są jeszcze mokre.
- Suszysz ekspresowo, jeszcze lekko wilgotne prostujesz.
- A, zapomniałabym. Co 2 tygodnie nakładasz na całe włosy farbę w jasnym odcieniu.
Wersja ekspresowa odpowiedzi na pytanie tytułowe – jak naprawić rozdwojone końcówki?
Podciąć je, a o resztę zadbać tak, żeby zminimalizować problem w przyszłości.Jak powstają rozdwojone końcówki?
Rozdwajanie się końcówek wynika z warstwowej budowy włosa. Przeciętny włos składa się z 3 warstw: rdzenia (medulla), kory (cortex) i naskórka (cuticle).
Cienkie włosy bywają pozbawione rdzenia. Najbardziej zewnętrzna warstwa układa się w łuski tworzące warstwę ochronną dla włosa.
Jeżeli zostanie ona zniszczona lub wytarta, włos rozdwaja się.
Rozdwojone końcówki – przyczyny
Uszkodzenia mechaniczne
Pierwszą i najważniejszą przyczyną są uszkodzenia mechaniczne końcówek, czyli ich wytarcie o ubranie lub poduszkę.
Bardzo częsty błąd u początkujących to tarcie włosów ręcznikiem po myciu – bardzo niszczy to włosy, dlatego jest to jedna z zasad dbania o włosy, którą warto wdrożyć na samym początku. Zamiast ręcznika możecie użyć bawełnianej koszulki. Osobiście stosuję taki duet: zwykły ręcznik, w który zawijam włosy, nie trąc ich, a następnie ręczniki kuchenne (papierowe).
Szczotkowanie włosów Tangle Teezerem może u niektórych przyczynić się do rozdwajania końcówek, dlatego obserwujcie swoje włosy i nie wierzcie ślepo w recenzje większości.
U znacznej większości użytkowniczek taka szczotka może się świetnie sprawdzać, ale może być ten niewielki procent, gdzie nie sprawdzi się zupełnie. Upewnijcie się, czy przypadkiem w nim nie jesteście.
Czesanie mokrych włosów bez pokrycia ich odżywką również może powodować rozdwojone końcówki.
Ale przecież polecasz wczesywanie odżywki – powiecie.
Dokładnie tak. Wczesywanie odżywki. Czyli najpierw włosy pokryte są ogromną warstwą ochronną, pod którą czują się jak pod kołdrą. Oczywiście dla ekstremalnie cienkich włosów polecam zacząć od metod „ręcznych” w nakładaniu odżywek.
Stylizacja urządzeniami…
… czyli prostowanie, kręcenie, falowanie.
Oczywiście najbardziej polecałabym ograniczenie stosowania urządzeń, operujących wysoką temperaturą. Wiem, że czasem jest to niemożliwe, albo jeszcze nie jesteście gotowi na rezygnację z nich.
Wtedy koniecznie sprawdźcie moje metody na to, jak ochronić włosy przed wysoką temperaturą.
Dodatkowo, jeżeli to możliwe, unikajcie kontaktu urządzenia z końcówkami. Wiem, że może to czasem zupełnie się nie sprawdzić, ale przy niektórych fryzurach wystarczy „dojechać” do 3/4 długości włosa, żeby osiągnąć zadowalający efekt.
Suszenie
Jak już pewnie wiecie, jestem zwolenniczką suszenia włosów. Mój sposób, a w zasadzie moją relację z suszenia włosów, możecie zobaczyć tutaj:
Moja strategia na to, żeby rozdwojone końcówki nie zostały spowodowane suszeniem, to suszenie z pominięciem końcówek. Podczas suszenia łatwiej jest to zrobić, niż przy używaniu innych urządzeń do stylizacji.
Wysuszenie górnej połowy włosów to podwójna korzyść – z suszenia dla skóry głowy, z niesuszenia dołu dla końcówek.
Rozjaśnianie i farbowanie
Rozjaśnianie to jeden z najbardziej niszczących włosy zabiegów. Nie ma możliwości rozjaśnienia włosów bez zniszczeń, chociaż oczywiście warto próbować je minimalizować, poprzez użycie odpowiednich produktów i procedur.
Farby chemiczne zawierają składniki, które działają na włosy tak, jak rozjaśniacz. Zazwyczaj są one łagodniejsze, a zniszczenia proporcjonalnie mniejsze.
Farby chemiczne mogą wywołać nie tyle, co rozdwojone końcówki, co przesuszenie, które prowadzi do zniszczenia zewnętrznej warstwy włosa. Widzicie – jest to taki efekt domina.
Długotrwałe działanie promieni UV działa na włosy tak samo, jak rozjaśnianie. Więcej informacji i sposoby na radzenie sobie z problemem spalonych rozjaśnianiem włosów znajdziecie tutaj:
[tie_list type=”starlist”]
[/tie_list]
Mocne szampony
Szampony z mocnymi detergentami, to te, które zawierają wysoko w składzie (2 miejsce) na przykład:
- SLS – Sodium Lauryl Sulfate
- SLES – Sodium Laureth Sulfate
- SCS – Sodium Coco-Sulfate
- SMS – Sodium Myreth Sulfate
- ALS – Ammonium Laureth Sulfate
- ALES – Ammonium Lauryl Sulfate
Takie detergenty mogą „ściągać” z włosów całą warstwę ochronną, przez co włos staje się bardziej podatny na uszkodzenia. Mogą także przesuszać włosy, co również powoduje, że rozdwojone końcówki mogą się pojawić.
Podstawą jest to, żeby prawidłowo myć włosy. Przy rozdwojonych końcówkach niewskazane jest w ogóle docieranie do nich z szamponem. Wystarczy dokładnie umyć skórę głowy, oraz część włosów na długości dzięki spływającej pianie.
Tarcie i „pranie” włosów, szczególnie stężonym, nierozwodnionym szamponem, to szybki sposób na rozdwojone końcówki i przesuszone włosy.
W mojej filozofii dbania o włosy, mocne detergenty nie są uosobieniem zła. Sama je regularnie stosuję i doceniam ich konkretne i precyzyjne działanie. Wiem jednak, że nie każda skóra głowy zniesie moc detergentów anionowych.
Stosowanie detergentów niejonowych i amfoterycznych, czyli tych łagodniejszych, nie gwarantuje świetnej kondycji końcówek. Moim zdaniem, same końcówki włosów i tak nie muszą mieć z nimi kontaktu, żeby efekt mycia był zadowalający.
Czynniki genetyczne i włosy dysplastyczne
W niektórych przypadkach, rozdwajające się końcówki, a nawet włosy na długości, uwarunkowane są genetycznie. U niektórych osób, włosy mogą mieć przewężenia na długości, które stają się automatycznie słabymi punktami włosów.
Rozdwojone włosy mogą też być powodowane zaburzeniem gospodarki mineralnej, a w szczególności równowagi pomiędzy cynkiem i miedzią.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam do wpisu o włosach dystroficznych.
Pielęgnacja bezsilikonowa
Na koniec taki kontrowersyjny punkt. Wiem, że część z Was jest wierna pielęgnacji bezsilikonowej. W przypadku włosów kręconych, jak najbardziej to rozumiem.
Jeżeli jednak macie włosy raczej proste, średniej długości i długie, uważam serum silikonowe na końcówki za niezbędny element pielęgnacji.
Takie serum pomoże zarówno w przeciwdziałaniu zniszczeniom i rozdwojonym końcówkom, ale też poprawi wygląd już rozdwojonych.
Jeżeli macie pocieniowane włosy, czasami niemożliwe jest podcięcie ich tak, żeby pozbyć się wszystkich rozdwojeń od razu. Wtedy serum powinno pomóc zatuszować rozdwojone końcówki na krótszych włosach.
W skrócie: silikonom na końcówki mówię TAK i zapraszam Was do wpisu o silikonach.
Unikanie podcinania włosów
Regularne podcinanie to klucz do tego, żeby zminimalizować wysyp nowych rozdwojonych końcówek. Zniszczenia na włosach mają tę uciążliwą tendencję, że rozprzestrzeniają się szybko na resztę włosów.
Regularne podcinanie to, moim zdaniem, raz na 3-4 miesiące. Przy takim odstępie czasu macie czas, żeby zapuścić włosy. Jeżeli regularnie będziecie je podcinać, długość podcięcia będzie mniejsza, niż długość zapuszczonego odrostu – tak więc i tak będziecie notować przyrost na długość.
[tie_list type=”checklist”]
- Staraj się wiązać włosy tak, żeby nie ocierały się o ubranie.
- Nie trzymaj rozpuszczonych włosów na kurtce lub płaszczu.
- Myj włosy prawidłowo – rozcieńczonym szamponem.
- Nie trzyj włosów podczas mycia.
- Nie trzyj włosów ręcznikiem.
- Ogranicz stylizację urządzeniami typu lokówka, prostownica.
- Zabezpieczaj włosy produktami termoochronnymi przed suszeniem.
- Susz włosy do połowy lub 3/4 długości, nie susząc końcówek.
- Unikaj czesania mokrych włosów (chyba, że masz kręcone, lub umyjesz je na tyle dobrze, żeby czesanie było „bezstratne”).
- Stosuj sera silikonowe na końcówki. Podcinaj końcówki regularnie. [/tie_list]
[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]
Zapraszam wszystkich serdecznie na wydarzenie Zapuszczę piękne i zdrowe włosy w 2016, na mojego instagrama, na snapchat napieknewlosy, oraz oczywiście na mój kanał na YT. Najnowszy film?Mój sposób na zrobienie 2 dobieranych warkoczyków. Idealna fryzura, dzięki której opanujecie odrastającą grzywkę.