TEST pielęgnacji włosów: omówienie :)

Czy wykonałyście już test pielęgnacji włosów? Jeżeli nie, koniecznie go wykonajcie przed przeczytaniem tego wpisu – wtedy skorzystacie najwięcej. Test pielęgnacji włosów dotyczy ogólnych nawyków i zwyczajów. Jeżeli wyszedł Wam pozytywny wynik to znaczy, że absolutne podstawy macie opanowane i że można brać się za konkretne działania na drodze do pięknych i zdrowych włosów!

Jeżeli wyszedł wynik negatywny – nie martwcie się! Po to jest mój blog oraz akcja „Zapuszczę piękne i zdrowe włosy w 2016 roku.„, żeby pomóc Wam przyswoić podstawy pielęgnacji włosów i dać motywację do walki o najlepsze włosy w Waszym życiu 🙂

 

Test pielęgnacji włosów- 16 pytań

W teście znalazło się 16 pytań dotyczących stosowania przeróżnych produktów i zabiegów, oraz ogólnego traktowania włosów. W omówieniu każdego z pytań i odpowiedzi, stosuję taki schemat:

  • kolor zielony – MISTRZ DBANIA O WŁOSY
  • kolor pomarańczowy – JEST DOBRZE, MOŻE BYĆ LEPIEJ
  • kolor czerwony – DO POPRAWKI 😉

Pytanie 1 / 16 Czy stosujesz wczesywanie odżywek lub masek we włosy?

A. Nie, pierwszy raz o tym słyszę
B. Tak
C. Nie, nie służy im to

Wczesywanie to fantastyczna metoda poprawienia działania odżywki, szczególnie lekkiej maski emolientowej z lekkimi silikonami w składzie. Wygładza strukturę włosów i nadaje im miękkość. Sprawdzi się na każdym rodzaju włosów, ponieważ z każdego typu jest w stanie wydobyć to, co w nim najlepsze. Wczesywanie może pomóc zużyć pozornie niedziałającą odżywkę, ja na przykład tak teraz używam leciutkiego Kallosa Algae.

Więcej na temat wczesywania znajdziecie TUTAJ. Polecam wypróbowanie tej metody – możecie być nieźle zaskoczone 🙂

Pytanie 2 / 16 Czy rozrabiasz szampon z wodą przed nałożeniem go na skórę głowy i włosy?


A. Tak

B. Nie

To jest PODSTAWA w pielęgnacji włosów. Rozrabianie szamponu przed nałożeniem na głowę i włosy jest naprawdę bardzo ważne. Po pierwsze, unikacie w ten sposób podrażnień skóry głowy. Po drugie, możecie wtedy porządnie umyć włosy – szampon, a w zasadzie zawarty w nim detergent, zaczyna działać dopiero w formie PIANY!

Spróbujcie rozrabiania szamponu w plastikowej miseczce lub pojemniku np. po lodach. Po kilku próbach dojdziecie do wprawy i już nigdy nie wrócicie do mycia nierozcieńczonym szamponem.

Pytanie 3 / 16 Czy związujesz włosy na noc?

A. Nie
B. Tak, w koka lub warkocza
C. Nie, mam zbyt krótkie włosy.

Oczywiście, przy krótkich włosach nie ma możliwości związania, więc nie mogę za to odejmować punktów. Wyzwanie Włosowe jest dla każdego!

Niezwiązywanie długich włosów na noc jest niekorzystne – trą one o poduszkę i są ogólnie narażone na uszkodzenia. Muszę Wam się jednak do czegoś przyznać – ja sama nie jestem w stanie zasnąć w związanych włosach… Śpię zawsze w rozpuszczonych i przerzuconych za poduszkę.

Jeżeli jesteście podobnymi patologicznymi i niereformowalnymi przypadkami, polecam zakup możliwie gładkiej poszewki. Idealna byłaby jedwabna, w porządku jest satynowa, mi wystarcza jeden stopień w górę od najtańszej w IKEA: model GÄSPA.

Pytanie 4 / 16 Czy stosujesz peelingi skóry głowy?

A. Tak
B. Nie
C. Tak, ale średnio mi to wychodzi
Peelingi skóry głowy to niedoceniany oręż w walce z wypadaniem włosów i w stymulowaniu porostu włosów. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaka ilość martwego naskórka znajduje się na powierzchni pokrytej włosami. Włosy dodatkowo „przytrzymują” taką nadbudowę, przez co mieszki mogą ulegać zatkaniu.

Zatkane mieszki włosowe to prosta droga do wypadania włosów, nadbudowy zanieczyszczeń mogą również podrażniać skórę głowy.

Niebawem na blogu pojawi się większy wpis o peelingach, na początek jednak polecam obejrzenie moich filmów:

glinka peeling skóry głowy

Pytanie 5 / 16 Czy stosujesz oleje w pielęgnacji włosów?

A. Tak
B. Nie
C. Nie, ponieważ się nie sprawdziły

Oleje są moim zdaniem nieocenione w pielęgnacji włosów. Odpowiedź C. zaznaczona jest na pomarańczowo, ponieważ uważam, że każdy jest w stanie znaleźć metodę nakładania oleju lub rodzaj oleju odpowiedni dla swojego typu włosów. Oleje mogą również służyć jako zabezpieczenie końcówek włosów, lub być składnikiem mgiełek.

Nie trzeba nakładać na włosy 100% oleju. Doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie OLEJOWEJ ODŻYWKI DIY.

olej kokosowy włosy

Pytanie 6 / 16 Kiedy ostatnio podcinałaś/eś końcówki włosów?

A. Ponad pół roku temu.
B. W ciągu ostatnich 3 miesięcy.
C. W ciągu ostatnich 6 miesięcy
D. Tak dawno, że tego nie pamiętam.

Moim zdaniem pół roku to maksymalny czas, przez jaki można nie podcinać końcówek. Po pół roku zniszczenia nastąpią niezależnie od jakości Waszej pielęgnacji – po prostu włosy niszczą się same z siebie na końcach, dodatkowo ocierając o ubrania czy pościel.

Podcinanie końcówek pozwala pozbyć się rozdwojonych końcówek. No dobra, ale czy nie jest to tylko pozorna poprawa? Otóż nie – rozdwojenia końcówek zazwyczaj idą ku górze, dodatkowo bardziej ocierają się o sąsiednie włosy, powodując, że coraz więcej jest rozdwojonych/zniszczonych włosów. Kiedy sam dół jest zniszczony, uszkodzenia zaczynają wręcz piąć się ku górze. Najlepiej jest temu zapobiegać przez regularne podcinanie, a także stosowanie silikonowego serum.

Regularnie podcinane włosy wymagają niewielkiego skrócenia. Kiedy odwlekane jest podcięcie, w efekcie końcowym może być konieczne pozbycie się większej liczby centymetrów, niż straciłybyście podcinając co 2-3 miesiące. Pamiętajcie – nie liczy się długość włosów, a to, czy są ładne i zadbane.

Pytanie 7 / 16 Co robisz z włosami, gdy wychodzisz na zewnątrz?

A. Związuję w koka/warkocza.
B. Związuję w kucyk.
C. Trzymam rozpuszczone na kurtce lub płaszczu.

O tym mówiłam w ostatnim filmie na Youtube: PIELĘGNACJA WŁOSÓW ZIMĄ | JAK UPINAĆ WŁOSY?. Idealne fryzury na wyjście, szczególnie jesienią i zimą, to wysoki koczek i inne wysokie uczesania. Warkocz też nie jest zły, ale już kucyk – średnio. Końcówki ocierają się wtedy o kurtkę lub płaszcz, stopniowo się niszcząc.

Najgorsza opcja to trzymanie rozpuszczonych włosów na płaszczu. Naprawdę, przetestujcie inne uczesania, a już nigdy nie będziecie tak robić 🙂

Pytanie 8 / 16 Jaką wodą myjesz włosy?

A. Gorącą
B. Zimną
C. Lekko ciepłą

Oczywiście ani zimna, ani gorąca woda nie są korzystne dla włosów. Najlepsza temperatura wody to taka, która jest dla Was komfortowa. Nie musi być chłodna – w niczym to nie pomaga przy myciu, a poza tym nie ma co się torturować.

Pytanie 9 / 16 Czym odsączasz włosy po myciu?

A. Ręcznikiem
B. Koszulką
C. Ręcznikami papierowymi

Tutaj mój kolejny błąd… Zawsze zawijam włosy w ręcznik. Ważne jest jednak przede wszystkim to, żeby włosów NIE TRZEĆ. Wtedy takie zawinięcie nie powinno wyrządzać wielkich szkód. Odsączanie włosów w koszulkę lub ręczniki papierowe to PRO sposoby.

Bardzo polecam te sposoby, szczególnie w wersji łączonej – najpierw koszulka, a wykończenie ręcznikami. Przyspiesza to też znacznie suszenie włosów!suszenie włosów ręczikami papierowymi

 

Pytanie 10 / 16 Czy używasz lokówki, prostownicy, suszarki?

A. Okazyjnie
B. Tak, codziennie
C. Tylko suszarki
D. Nie, nie używam

Tutaj miałam dylemat co do „punktacji”… Jestem zwolenniczką suszenia włosów suszarką, ale wiem, że jest wiele fanek zostawiania włosów do naturalnego wyschnięcia. Myślę, że bardzo zależy to od włosów i skóry głowy. Znam przypadki, kiedy ktoś na siłę nie suszył „dla zdrowia włosów”, a tymczasem jego skóra głowy tego po prostu wymagała. Suszenie z dnia na dzień zlikwidowało problem przetłuszczania.

Codzienne poddawanie włosów działaniu wysokich temperatur jest, rzecz jasna, niekorzystne. Okazyjnie – czemu nie! Zdarzyło mi się mieć bardzo intensywne stylizacyjnie dni, jak na przykład przy kręceniu tutoriali Rowenty. Tutaj macie mój wpis na temat odżywienia włosów po takiej właśnie intensywnej stylizacji.

Przy stosowaniu suszarek, lokówek, prostownic, pamiętajcie o ochronie włosów przed wysoką temperaturą. Zapraszam do wpisu o tym, JAK CHRONIĆ WŁOSY PRZED WYSOKĄ TEMPERATURĄ. Tam znajdziecie kilka sposobów na zminimalizowanie ryzyka. Dbajmy o włosy, ale nie popadajmy w paranoję – raz na jakiś czas można zrobić sobie jakąś fantazyjną fryzurę 🙂

Pytanie 11 / 16 Czy płuczesz włosy po myciu chłodną wodą?

A. Nie
B. Tak
C. Czasami

Idealnie byłoby płukać włosy chłodną wodą po każdym myciu. Spójrzmy prawdzie w oczy – nie zawsze jest czas i chęci, ale warto to robić chociaż co drugie mycie. Ładnie domyka to łuski włosów i nadaje im blask. Pamiętajcie, żeby absolutnie nie płukać włosów ZIMNĄ wodą. To może im wręcz zaszkodzić!

Pytanie 12 / 16 Czy rozczesujesz włosy przed myciem?

A. Tak
B. Nie

Podobnie jak rozcieńczanie szamponu, jest to kolejna PODSTAWA pielęgnacji włosów. Rozczesanie włosów przed myciem, zgodnie z kierunkiem mycia, ma wiele plusów. Po pierwsze, łatwiej jest wtedy dostać się z pianą myjącą do skóry głowy. Po drugie, możliwe jest wtedy porządne i bezpieczne wczesanie odżywki we włosy.

Najważniejsze jednak, że rozczesane przed myciem włosy są łatwiejsze do rozczesania po umyciu i wysuszeniu. Jest to szczególnie ważne, jeżeli macie kręcone włosy i musicie rozczesać włosy, gdy są jeszcze mokre.

Pytanie 13 / 16 Jak często myjesz głowę?

A. Codziennie
B. Co tydzień
C. Co 2-3 dni
D. Nieregularnie, w zależności od potrzeby

Mycie co 2-3 dni to taki standard, co tydzień wydaje mi się jednak za rzadko – chociaż chętnie poczytam polemikę. Codziennie – akceptowalne, jeżeli taka jest potrzeba. Jednak wtedy, moim zdaniem, warto działać w kierunku poprawienia funkcjonowania skóry głowy – aby ograniczyć przetłuszczanie.

Najlepsza opcja to mycie nieregularne, po prostu wtedy, kiedy czujecie i widzicie, że włosy już się do mycia nadają. Raz będzie to co 2 dni, raz co 3, a czasem codziennie z powodu, na przykład, intensywnych ćwiczeń.

Pytanie 14 / 16 Czy stosujesz produkty chroniące włosy: sera silikonowe lub mgiełki ochronne?

A. Tak
B. Nie
C. Nie stosuję silikonów w pielęgnacji

W tym punkcie nie chciałam być stronnicza, ponieważ osobiście jestem zwolenniczką stosowania silikonów. Wiem jednak, że są osoby, które doskonale dbają o włosy, a wykluczają je całkowicie. Moim zdaniem jednak, dla większości osób, silikony to doskonała pomoc w pielęgnacji włosów.

Silikony nadają ładniejszy wygląd włosom, poprawiają prezencję nawet bardzo zniszczonym. Najważniejsze jednak jest to, że silikony otaczają włosy warstwą ochronną, dzięki czemu pomagają minimalizować zniszczenia. Mgiełki silikonowe doskonale sprawdzają się jako pomoc w łagodnym rozczesaniu włosów – wystarczy popsikać nimi szczotkę.

Moim zdaniem włosom nie szkodzi nawet większa dawka silikonów – w masce oraz w serum. Możecie jednak pójść w opcję minimalną – tylko serum na końcówki włosów.

serum absolute oil syoss
Przeróżne sera, wszędzie oil w nazwie – bo i faktycznie, oleje tam są! No i super, w większości poprawia to jakość i działanie takiego produktu.

Pytanie 15 / 16 Czy rozczesujesz mokre włosy po myciu?

A. Tak
B. Nie
C. Tak, mam kręcone włosy

Włosów mokrych nie powinno się czesać, od czego są jednak małe wyjątki. Po pierwsze – kręcone włosy. Rozczesane na sucho = puch. Rozczesane na mokro = droga do ugniatania i wydobycia pięknych loków. Mokre włosy można również czesać, gdy są pokryte odpowiednią porcją odżywki (wczesywanie).

Włosy proste najlepiej czesać po całkowitym wysuszeniu. Wtedy włosy są bardziej „zwięzłe” i mniej podatne na uszkodzenia.

Pytanie 16 / 16 Czy stosujesz wcierki do skóry głowy?

A. Nie
B. Tak, regularnie
C. Tak, ale nieregularnie

Wcierki to fantastyczny sposób na przyspieszenie wzrostu włosów i ograniczenie wypadania. Aby wybrać odpowiednią wcierkę dla siebie, koniecznie sprawdźcie mój przegląd:

Wcierki mogą pomóc rozwiązać również problem z przesuszającą się skórą głowy, lub też z nadmiernym przetłuszczaniem. Kluczem jest odpowiednie dobranie produktu, ze względu na bazę (glikol propylenowy, alkohol, hydrolat), oraz składniki aktywne (zioła, witaminy, ekstrakty, olejki).

wcierki na wypadanie włosów

Ufff… wychodzi na to, że to tyle z pytań! Mam nadzieję, że test pielęgnacji włosów pomógł Wam zlokalizować ewentualne punkty do poprawki. Szykuję dla Was kolejny quiz, tym razem trudniejszy!

Pamiętacie obrazek z poprzedniego wpisu? To już wiecie, o czym będzie quiz. Możecie już zacząć powtarzanie wiadomości 😉

sls co to jest

Zapraszam do dołączenia do akcji Zapuszczę piękne i zdrowe włosy w 2016 roku., jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście (niemożliwe!), i oczywiście do wspólnej pracy nad pięknymi włosami 🙂 Wszelkie sugestie i pomysły na #włosowewyzwanie wpisujcie w komentarzach!

włosowe wyzwanie

Zapraszam do oznaczania włosów lub kosmetyków do włosów tym tagiem na Instagramie 🙂 i nie zapomnijcie mnie zawołać – @napieknewlosy

O stronie Agnieszka Niedziałek

Właścicielka bloga WWWLOSY.PL, sklepu napieknewlosy z najlepszymi kosmetykami do włosów, oraz bajkowej marki kosmetyków do włosów Hairy Tale Cosmetics.

Sprawdź też

jak wygładzić skręt włosów

Jak wygładzić skręt włosów? SPOSOBY I PRODUKTY

Szukasz sposobów na to jak wygładzić skręt włosów? Ten wpis powstał dla każdego, kto zastanawia …