Wypadające włosy mogą mieć różne przyczyny, tak samo różne mogą być sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Podstawowy podział przyczyn to wewnętrzne i zewnętrzne. Do przyczyn wewnętrznych zaliczyć można niedobory makro- i mikroelementów, zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, choroby tarczycy, grzybice, zakażenia bakteryjne. Przyczyny zewnętrzne to nieodpowiednia dla danych włosów/skóry głowy pielęgnacja:
- nieodpowiednie czesanie, zła szczotka, szarpanie włosów.
- mycie włosów nierozcieńczonym szamponem.
- stosowanie zbyt dużej ilości silikonów.
- zła reakcja skóry głowy na niektóre składniki, na przykład na glikol propylenowy, alkohol izopropylowy.
- pozostawianie włosów do naturalnego wyschnięcia po spłukaniu ich ciepłą wodą – powoduje to niekorzystny dla cebulek efekt sauny.
- nakładanie masek lub odżywek pod czepek, zbyt długie trzymanie oleju lub maski na głowie.
- nakładanie masek lub odżywek na skórę głowy.
- olejowanie skóry głowy, chociaż skóra daje wyraźne sygnały, że jej to nie odpowiada.
Na mojej stronie znajdziecie wiele wpisów nawiązujących do problemu wypadania włosów, na przykład ten o znaczeniu siarki, argininy, lub kwercetyny. Ponieważ jednak problem jest bardzo złożony i czasem ciężko stwierdzić jego przyczynę, podzielę się z Wami kilkoma uniwersalnymi sposobami na wypadające włosy.
Reklama
W przypadku stosowania ziół i ich ekstraktów pamiętajcie o tym, że mogą one wywoływać reakcje alergiczne – dlatego koniecznie trzeba je najpierw przetestować na mniejszym kawałku skóry.
Sposoby na wypadające włosy
1. Odpowiednie mycie i suszenie. Podczas mycia unikajcie szarpania włosów, nigdy nie rozczesujcie mokrych włosów bez nałożonej odżywki lub serum silikonowego. Szarpanie włosów może osłabiać cebulki, w konsekwencji powodując wypadanie. Zawsze rozcieńczajcie szampon używany do mycia. Skoncentrowana formuła może podrażniać skórę głowy.
2. Wypróbujcie szampony bez SLS/SLES. Szampony dla dzieci to kontrowersyjna sprawa, głównie za sprawą swojego pH. Często jednak mają one tę przewagę, że nie zawierają SLS/SLES. Przykładowymi popularnymi szamponami dla dzieci bez SLS są Babydream z Rossmana, oraz Hipp Babysanft.
Inne szampony bez SLS to L’Biotica Biowax Latte, szampon z proteinami mlecznymi, oraz płyn Facelle. Facelle znajdziecie w Rossmannie, Biowax Latte w Hebe.
3. Przetestujcie wcierki. Po pierwsze, dobrze jest sprawdzić, czy Wasza skóra toleruje alkohol we wcierkach. W niektórych przypadkach wcierki alkoholowe lepiej się sprawdzą, ponieważ składnik ten ułatwia przenikanie substancji przyspieszających porost. Typowe przykłady wcierek alkoholowych to Joanna Rzepa, do kupienia w Drogieriach Natura, oraz „mgiełki” Farmona (swoją kupiłam w Biedronce).
Wcierki bez alkoholu również da się bez problemu znaleźć. Po pierwsze, osławiony Jantar z Farmony – znajdziecie go w Hebe i niektórych Rossmannach.
Wcierki najłatwiej aplikować strzykawką 5ml – do butelki Jantaru mieści się idealnie, z innymi produktami czasem trzeba trochę kombinować. 5ml wystarcza na całą głowę – dzięki nakładaniu strzykawką (bez igły, rzecz jasna), nic się nie marnuje i dociera prosto na skórę głowy.
4. Zastosujcie suplementację – to opcja dla rozważnych, ponieważ zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi zażywania suplementów i picia herbat ziołowych. Nie polecałabym również długotrwałego ich stosowania – kuracja powinna trwać maksymalnie 1 miesiąc, a następnie konieczna jest przerwa. Pić można napar z pokrzywy i/lub skrzypu.
Z suplementów sprawdzić się może Calcium Pantothenicum. Calcium Pantothenicum może powodować problemy skórne i łamliwość paznokci, jednak bardzo dobrze wpływa na porost włosów.
5. Odpowiednio się odżywiajcie, koniecznie włączając do diety produkty zawierające siarkę. Ważny jest również odpowiednio długi sen i ogólnie pojęta regeneracja. Jeżeli organizm cierpi na niedobory, na pewno nie będzie on przeznaczał swoich sił na porost włosów.
6. Włączcie zioła do pielęgnacji włosów. Może być to wcierka z kozieradki, płukanka z tataraku lub korzenia łopianu, czy typowo ziołowa wcierka na alkoholu Capitavit. Do tego punktu zaliczam również picie ziół, wymienionych w poprzednim punkcie.
Skład: Ethanol, Aqua, Isopropyl Alcohol, Calendula officinalis, Acorus calamus, Urtica dioica, Arctium lappa, Equisetum arvense, Humulus lupulus, Linseed Acid /vitamin f/
7. Regularnie stosujcie peeling skóry głowy. Najbezpieczniej użyć do tego glinki: białej lub różowej dla skóry wrażliwej, zielonej dla tej ze skłonnością do przetłuszczania. Co to znaczy regularnie? 1-2 razy w miesiącu powinno być w porządku. Dla mniej wrażliwej skóry dobrym rozwiązaniem może być również peeling z błota z Morza Martwego.
***
Pamiętajcie, że przy jakimkolwiek podejrzeniu wypadania spowodowanego problemami hormonalnymi, konieczne jest wykonanie badań. Jeszcze przed wizytą możecie wykonać badania poziomu hormonów, żeby już podczas pierwszej wizyty mieć jakiekolwiek podstawy do diagnostyki: TSH, testosteron, estradiol, androstendion, DHEA-S, progesteron, prolaktyna, poziom witaminy D3.