Wypadające włosy: przyczyny i rozwiązania.

Wypadające włosy mogą mieć różne przyczyny, tak samo różne mogą być sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Podstawowy podział przyczyn to wewnętrzne i zewnętrzne. Do przyczyn wewnętrznych zaliczyć można niedobory makro- i mikroelementów, zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, choroby tarczycy, grzybice, zakażenia bakteryjne. Przyczyny zewnętrzne to nieodpowiednia dla danych włosów/skóry głowy pielęgnacja:

  • nieodpowiednie czesanie, zła szczotka, szarpanie włosów.
  • mycie włosów nierozcieńczonym szamponem.
  • stosowanie zbyt dużej ilości silikonów.
  • zła reakcja skóry głowy na niektóre składniki, na przykład na glikol propylenowy, alkohol izopropylowy.
  • pozostawianie włosów do naturalnego wyschnięcia po spłukaniu ich ciepłą wodą – powoduje to niekorzystny dla cebulek efekt sauny.
  • nakładanie masek lub odżywek pod czepek, zbyt długie trzymanie oleju lub maski na głowie.
  • nakładanie masek lub odżywek na skórę głowy.
  • olejowanie skóry głowy, chociaż skóra daje wyraźne sygnały, że jej to nie odpowiada.

Na mojej stronie znajdziecie wiele wpisów nawiązujących do problemu wypadania włosów, na przykład ten o znaczeniu siarki, argininy, lub kwercetyny. Ponieważ jednak problem jest bardzo złożony i czasem ciężko stwierdzić jego przyczynę, podzielę się z Wami kilkoma uniwersalnymi sposobami na wypadające włosy.

W przypadku stosowania ziół i ich ekstraktów pamiętajcie o tym, że mogą one wywoływać reakcje alergiczne – dlatego koniecznie trzeba je najpierw przetestować na mniejszym kawałku skóry.

Sposoby na wypadające włosy

1. Odpowiednie mycie i suszenie. Podczas mycia unikajcie szarpania włosów, nigdy nie rozczesujcie mokrych włosów bez nałożonej odżywki lub serum silikonowego. Szarpanie włosów może osłabiać cebulki, w konsekwencji powodując wypadanie. Zawsze rozcieńczajcie szampon używany do mycia. Skoncentrowana formuła może podrażniać skórę głowy.

2. Wypróbujcie szampony bez SLS/SLES. Szampony dla dzieci to kontrowersyjna sprawa, głównie za sprawą swojego pH. Często jednak mają one tę przewagę, że nie zawierają SLS/SLES. Przykładowymi popularnymi szamponami dla dzieci bez SLS są Babydream z Rossmana, oraz Hipp Babysanft.

szampony bez sls

Inne szampony bez SLS to L’Biotica Biowax Latte, szampon z proteinami mlecznymi, oraz płyn Facelle. Facelle znajdziecie w Rossmannie, Biowax Latte w Hebe.

szampony bez sls

3. Przetestujcie wcierki. Po pierwsze, dobrze jest sprawdzić, czy Wasza skóra toleruje alkohol we wcierkach. W niektórych przypadkach wcierki alkoholowe lepiej się sprawdzą, ponieważ składnik ten ułatwia przenikanie substancji przyspieszających porost. Typowe przykłady wcierek alkoholowych to Joanna Rzepa, do kupienia w Drogieriach Natura, oraz „mgiełki” Farmona (swoją kupiłam w Biedronce).

joanna rzepa

Wcierki bez alkoholu również da się bez problemu znaleźć. Po pierwsze, osławiony Jantar z Farmony – znajdziecie go w Hebe i niektórych Rossmannach.

wcierka jantar

Wcierki najłatwiej aplikować strzykawką 5ml – do butelki Jantaru mieści się idealnie, z innymi produktami czasem trzeba trochę kombinować. 5ml wystarcza na całą głowę – dzięki nakładaniu strzykawką (bez igły, rzecz jasna), nic się nie marnuje i dociera prosto na skórę głowy.

4. Zastosujcie suplementację – to opcja dla rozważnych, ponieważ zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi zażywania suplementów i picia herbat ziołowych. Nie polecałabym również długotrwałego ich stosowania – kuracja powinna trwać maksymalnie 1 miesiąc, a następnie konieczna jest przerwa. Pić można napar z pokrzywy i/lub skrzypu.

Z  suplementów sprawdzić się może Calcium Pantothenicum. Calcium Pantothenicum może powodować problemy skórne i łamliwość paznokci, jednak bardzo dobrze wpływa na porost włosów.

calcium pantothenicum

5. Odpowiednio się odżywiajcie, koniecznie włączając do diety produkty zawierające siarkę. Ważny jest również odpowiednio długi sen i ogólnie pojęta regeneracja. Jeżeli organizm cierpi na niedobory, na pewno nie będzie on przeznaczał swoich sił na porost włosów.

6. Włączcie zioła do pielęgnacji włosów. Może być to wcierka z kozieradki, płukanka z tataraku lub korzenia łopianu, czy typowo ziołowa wcierka na alkoholu Capitavit. Do tego punktu zaliczam również picie ziół, wymienionych w poprzednim punkcie.

wcierka capitavit

Skład: Ethanol, Aqua, Isopropyl Alcohol, Calendula officinalis, Acorus calamus, Urtica dioica, Arctium lappa, Equisetum arvense, Humulus lupulus, Linseed Acid /vitamin f/

tatarak wcierka

7. Regularnie stosujcie peeling skóry głowy. Najbezpieczniej użyć do tego glinki: białej lub różowej dla skóry wrażliwej, zielonej dla tej ze skłonnością do przetłuszczania. Co to znaczy regularnie? 1-2 razy w miesiącu powinno być w porządku. Dla mniej wrażliwej skóry dobrym rozwiązaniem może być również peeling z błota z Morza Martwego.

peeling skóry głowy

***

Pamiętajcie, że przy jakimkolwiek podejrzeniu wypadania spowodowanego problemami hormonalnymi, konieczne jest wykonanie badań. Jeszcze przed wizytą możecie wykonać badania poziomu hormonów, żeby już podczas pierwszej wizyty mieć jakiekolwiek podstawy do diagnostyki: TSH, testosteron, estradiol, androstendion, DHEA-S, progesteron, prolaktyna, poziom witaminy D3.

O stronie Agnieszka Niedziałek

Właścicielka bloga WWWLOSY.PL, sklepu napieknewlosy z najlepszymi kosmetykami do włosów, oraz bajkowej marki kosmetyków do włosów Hairy Tale Cosmetics.

Sprawdź też

czy suszarka niszczy włosy

Czy suszarka niszczy włosy? EKSPERYMENT NAUKOWY

Czy suszarka niszczy włosy? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta! Zarówno suszenie suszarką, jak i …