W okresie zimowym Twoje włosy elektryzują się jak szalone? Zrozumiałe, mamy tak samo! W tym wpisie dowiesz się co robić, aby zmniejszyć elektryzowanie włosów. Produkty, techniki, a nawet trochę fizyki – z nami dowiesz się wszystkiego o elektryzowaniu.
Czym jest elektryzowanie?
W ujęciu audio-wizualnym elektryzowanie to unoszenie się pojedynczych włosków wraz z towarzyszącym mu dźwiękiem „strzelania”. Najczęściej efekt ten pojawia się po potarciu włosów sztucznym materiałem, na przykład czapką czy szalikiem. W bardziej naukowym tego słowa znaczeniu, elektryzowanie to zjawisko fizyczne, które wynika z przemieszczania się ładunków elektrycznych między włosami.
W kontekście elektryzowania znaczącą rolę odgrywają ujemnie naładowane elektrony, które mają możliwość „przeskakiwania” z jednego ciała na drugie (np. z włosów na szczotkę lub szalik). Gdy włosy są pocierane o inny materiał, tak jak materiał ubraniowy, dochodzi do takiego „przeskoku”.
Gdy czeszesz włosy szczotką, elektrony również mogą „przeskoczyć” z włosów na szczotkę, powodując, że włosy nabiorą ładunku przeciwnego do ładunku szczotki.
Reklama
A więc jak temu przeciwdziałać?
1. Szukaj w składach antystatyków
Aby zniwelować ładunek elektryczny na samych włosach, należy doprowadzić go do stanu neutralnego – taką zdolność mają substancje znane jako antystatyki. Do antystatyków zaliczymy m. in.:
- Sodium PCA
- Starch Hydroxypropyltrimonium Chloride
- Polyquaternium
- Aspartic Acid
- Acrylates Copolymer
- detergenty kationowe (Lauramidopropyl betaine,
Behentrimonium chloride, Steralkonium chloride,
Stearamidopropyl dimethylamine) - Betaine
- silikony
Składniki te znajdziemy przede wszystkim w odżywkach, mgiełkach i serach/kremach do włosów.
2. Wybieraj naturalne materiały
Poza antystatykami ważne są również materiały, którymi pocieramy włosy. O ile ciężko byłoby nam wymienić wszystkie kurtki, czapki, szaliki czy swetry, o tyle można się zaopatrzyć w ręcznik lub turban z naturalnego materiału, który nie będzie powodował elektryzowania się włosów. Najlepiej sprawdzi się tu bawełna, włókno bambusowe, jedwab. W naszym sklepie znajdziecie funkcjonalne turbany i ręczniki – nie tylko działające przeciw elektryzowaniu, ale też w ślicznych wzorach i kolorach!
3. Przyjrzyj się swojej szczotce
Twoja szczotka ma bardzo wiele wspólnego z elektryzowaniem się Twoich włosów. A nawet więcej – może być tego główną przyczyną! Szczotka również gromadzi na sobie ładunki elektryczne, jak pisaliśmy wcześniej. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy nasza szczotka nam służy. Jeśli bardzo ją lubicie i nie chcecie jej wymieniać na inną – na to też mamy sposób. Wystarczy, że spsikacie szczotkę mgiełką z antystatykiem!
4. Jakie produkty wybrać?
W naszym sklepie znajdziecie mnóstwo ciekawych produktów i akcesoriów pozwalających utrzymać Wasze włosy w stanie wygładzenia, wśród nich polecimy:
NOWA KOSMETYKA Lekka odżywka do włosów Klasyka z oliwką
W składzie zawiera tłoczoną na zimno oliwę z oliwek, która wygładza i zatrzymuje nawilżenie we włosach, a także sok z cytryny, który pomaga w „domknięciu” łusek i nabłyszczeniu powierzchni włosa. Dzięki składnikowi antystatycznemu Cetrimonium Chloride, odżywka zapobiega elektryzowaniu się pasm.
JOANNA PEHology Odżywka w sprayu ułatwiająca rozczesywanie włosów
Ta mgiełka aż płynie składnikami antystatycznymi – Sodium PCA, Polyquaternium-22, Cetrimonium Chloride oraz Laureth-10 . Razem z wygładzającymi proteinami roślinnymi i humektantami zapewniającymi włosom nawilżenie, na pewno pozostawią włosy gładkie i błyszczące.
JOANNA Jedwab Serum wygładzające
W składzie serum Joanny znajdziecie całą masę antystatyków – Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Polyquaternium-37, Silicone Quaternium-16, Phenyl Trimethicone, i Polyquaternium-10. Dodatkowo znajdziecie tu tytułowy jedwab w formie aminokwasów jedwabiu, a także nawilżający pantenol.
SO!FLOW Pielęgnujący Fluid termoochronny
Fluid so!flow zawiera dwie substancje antystatyczne – Behentrimonium Chloride oraz Polyquaternium-53. Jego działanie pielęgnujące zapewniają hydrolizowane estry jojoba, które tworzą na włosach ochronną okluzję, nawilżająca gliceryna, a także ekstrakt z grzybów reishi.
UMBERTO GIANNINI Curl Jelly Care De-Frizz Vegan Conditioner Odżywka do włosów puszących się
Odżywka Umberto Giannini została stworzona z myślą o włosach naelektryzowanych i spuszonych, stąd pełna jest substancji wygładzających i antystatycznych. Znajdziemy tu Behentrimonium Chloride, Cetrimonium Chloride, Quaternium-80, Polyquaternium-37 i Polyquaternium-11.
ANWEN 'Kiełki pszenicy i Kakao’ – Maska do włosów wysokoporowatych
Jeśli wolicie polskie marki i bardziej naturalne składy – nasza ANWEN w swoim repertuale posiada maskę ze składnikami antystatycznymi – Behentrimonium Chloride oraz Silicone Quaternium-22 wraz z silnie wygładzającą lanoliną, olejem z kiełków pszenicy, masłem kakaowym i nawilżającym pantenolem, miodem i gliceryną.
5. Czym myć elektryzujące się włosy?
Jeśli chodzi o włosy z tendencją do elektryzowania – warto pomyśleć o łagodnym szamponie, lub nawet co-washu! Co-washe myją bardzo delikatnie, zawierają też substancje kondycjonujące i wygładzające, pozostawią więc włosy mniej „wyprane” niż po szamponie z klasycznymi detergentami anionowymi.
Co-washe znajdziecie między innymi wśród kosmetyków marki Hairy Tale Cosmetics i Hairmoji. Świetnie sprawdzić się może co-wash Fluffy – bardzo łagodne myjadło, oparte wyłącznie na glukozydach, z dodatkiem wygładzającego oleju z ziaren owsa oraz masła shea.
Kolejnym produktem wartym rozważenia jest co-wash Fruity marki Hairmoji – już delikatnie mocniejszy niż Fluffy, ale za to wciąż w kategorii co-washy, zawiera antystatyk Sodium Lauroyl Methyl Isethionate i nawilżającą glicerynę, a także kompleks surowców dbających o skórę głowy: Dermasooth™ i Pentavitin®.
Mamy nadzieję, że chłodne dni nie będą straszne naszym włosom – elektryzowanie można efektywnie minimalizować, a jeśli złapie nas leń – to scrunchie w dłoń i gotowe!