Olejowanie włosów ma wiele zalet, szczególnie, jeżeli przeprowadzane jest w dopasowany do Waszych włosów sposób. Olejowa odżywka DIY to sposób na przemycenie oleju, jeżeli Wasze wlosy nie przepadają za nim solo.
Dzisiaj pokażę Wam przepis na wzbogacenie odżywki olejami, aby osiągnąć następujące rezultaty:
Reklama
[tie_list type=”checklist”]
- wzbogacić skład odżywki (punkt oczywisty)
- zminimalizować puszenie się włosów
- przemycić oleje, jeżeli Wasze włosy za nimi nie przepadają
- uzyskać efekt zmiękczonych włosów
[/tie_list]
Oleje to nieoceniony produkt w pielęgnacji włosów. Mają one wielorakie funkcje, niektóre z nich wnikając w strukturę włosa (na przykład olej kokosowy) poprawiają jego elastyczność, inne chronią włosy przed czynnikami zewnętrznymi.
Niektóre z z nich, takie jak olej z pestek malin, mogą nawet chronić włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Wiele osób zraża się do olejowania włosów po pierwszych niepowodzeniach. Przyczyny są różne: niedobranie oleju do typu włosów, zła metoda, niewłaściwy czas trzymania oleju na włosach. Niektórzy mogą też obawiać się nakładania oleju na włosy, „bo się nie zmyje”, „bo włosy będą tłuste”, „bo i tak mam przetłuszczające się włosy”.
Tuning odżywki olejami pozwala przemycić oleje, aby włosy miały szansę skorzystać z ich rewelacyjnych właściwości, a jednocześnie uczynić olejowanie włosów czynnością bardziej „przyjazną” :).
Jakich olejów użyć do tuningowania odżywek?
Krótko mówiąc – jakich tylko chcecie! W moim przepisie dodałam do odżywki z olejem awokado w składzie (Kallos Blueberry) dodatkowo:
[tie_list type=”plus”]
- olej kokosowy (nasycony, wnikający – poprawia elastyczność i strukturę włosów)
- olej arganowy (jednonienasycony, chroni włosy od zewnątrz)
- oliwę z oliwek (u mnie solo zupełnie się nie sprawdza, a w takich mieszankach mam wrażenie, że mocno zmiękcza włosy)
[/tie_list]
Oleje dodałam do odżywki w ilości około 1 łyżeczki każdego rodzaju na 4 porządne łyżeczki odżywki. Dodatkowo dolałam do mieszanki nieco wody, aby poprawić konsystencję.
Olejowa odżywka: jaka odżywka będzie dobrą bazą?
Olejowa odżywka do włosów DIY musi mieć jakąś bazę. Proponuję nie kombinować tutaj za bardzo: odżywka może być bardzo prosta w składzie, a wręcz powinna być! Najlepiej, jeżeli jest typowo emolientowa, z minimalną ilością silikonów, najlepiej bez protein ani ciężkich silikonów. Niewielki dodatek ekstraktów nie zaszkodzi oczywiście.
Odżywka przeznaczona na „wzbogacanie” sama w sobie nie powinna być za droga, nie ma żadnego sensu przepłacanie za tego typu produkty w pielęgnacji włosów. U mnie IDEALNIE sprawdził się Kallos Blueberry. Proponuję zajrzeć do mojego zestawienia Kallosów, gdzie na pewno znajdziecie idealną dla siebie odżywkę do tuningowania.
Możecie tworzyć fajne kombosy, na przykład do Kallosa Color z olejem lnianym dodać po prostu więcej oleju lnianego. Hair Botox ma sam w sobie olej kokosowy i oliwę z oliwek – można mu dorzucić makadamia lub awokado dla pełnej gamy olejowej.
Odpowiedzi na Wasze pytania z komentarzy pod filmem:
1. Czy wszystkie oleje można łączyć?
Nie słyszałam o połączeniu olejów, które mogłoby być w jakiś sposób groźne lub szkodliwe. To, jak zadziałają, zależy od preferencji Waszych włosów – możecie połączyć oleje tego samego rodzaju, lub (jak w filmie), różne oleje.
Przy olejach tego samego rodzaju możesz spodziewać się wzmocnienia działania danego typu olejów, przy łączeniu różnych może być to sposób na przemycenie korzystnych właściwości olejów, które zazwyczaj albo puszą, albo obciążają włosy.
Przykładowe kombinacje olejów:
[tie_list type=”starlist”]
- TYLKO JEDNONIENASYCONE: olej ze słodkich migdałów + olej awokado + olej arganowy
- TYLKO WIELONIENASYCONE: olej lniany + olej sojowy + olej kukurydziany
- TYLKO NASYCONE: olej kokosowy + masło shea + olej palmowy
- MIXY, które mogą być ciekawe ;):
[/tie_list]
[tie_list type=”lightbulb”]
- olej awokado + olej arganowy + olej kokosowy (moja mieszanka, która doskonale zmiękczyła włosy)
- olej awokado + olej z nasion bawełny + masło mango (chętnie wypróbowałabym taki mix)
- olej awokado + oliwa z oliwek + olej z ogórecznika lekarskiego (olej z ogórecznika lekarskiego bardzo dobrze działa na skórę głowy, ta mieszanka sprawdziłaby się przy nakładaniu na skórę głowy)
[/tie_list]
Zajrzyjcie koniecznie do mojego wpisu o Kallosach, moja tabelka może Wam bardzo pomóc. W razie pytań zapraszam na FACEBOOKA, INSTAGRAM, lub tutaj w komentarzach – jedyny minus ostatniego sposobu jest to, że nie dostaję powiadomień od google+… Dlatego Facebook i Youtube to zdecydowanie najlepszy kanał komunikacji ze mną!