Czy wiesz już co to jest WŁOSING ®?
Powszechnie termin „włosing” oznacza „włosową saunę”, czyli nałożenie czepka na pokryte włosy odżywką lub maską dla zapewnienia ich dogłębnego odżywienia. Obenie WŁOSING oznacza po prostu świadomą pielęgnację i dbanie o włosy w przemyślany sposób. Podstawą włosingu jest znajomość składów kosmetyków i preferencji swoich włosów, by idealnie dobierać produkty i osiągać piękne rezultaty.
Nie wiesz od czego zacząć i jak się odnaleźć w świadomej pielęgnacji? Ten wpis pomoże Ci rozpocząć przygodę z włosingiem! Znajdziesz w nim niemal wszystko, co wchodzi w skład świadomej pielęgnacji: prawidłowe mycie, równowaga PEH, stosowanie wcierek, ziół itp.
Reklama
Oczywiście na wstępie zapraszam Was do największej polskiej grupy na Facebooku, zrzeszającej wszystkie włosomaniaczki i włosomaniaków, czyli do GRUPY WŁOSING!
Pigułkę Świadomej Pielęgnacji znajdziesz również w formie video na kanale WWWLOSY.PL
Pod koniec tego wpisu znajdziesz Kartę Pracy, która pomoże Ci w zaplanowaniu swojej pielęgnacji i zrealizowaniu włosingowych celów!
POZNAJ WŁOSING I KORZYŚCI ŚWIADOMEJ PIELĘGNACJI
Zacznijmy od plusów! Dlaczego warto zainteresować się świadomą pielęgnacją włosów, którą jest włosing? Największą korzyścią znajomości prawidłowych metod dbania o włosy jest lepsze samopoczucie, oszczędność czasu, pieniędzy i wydajność produktów! Pomyśleć można, że włosomaniak = półki pełne kosmetyków. NIEKONIECZNIE! Umiejętność czytania składów, poznawania potrzeb skóry głowy i pasm pozwala wybierać tylko te produkty, które jak najlepiej nam się sprawdzą. Wystarczy przeczytać skład INCI/Ingredients, by rozpoznać czy dany kosmetyk odpowie na nasze potrzeby.
We włosingu stawiamy na pierwszym miejscu PRAWIDŁOWE METODY, a dopiero później wybieramy konkretne kosmetyki. Nie trzeba mieć ogromnej kolekcji produktów, by dobrze obchodzić się z włosami.
POZNAJ CEL I MOTYWACJĘ DO WŁOSINGU
Zastanów się co najbardziej chcesz osiągnąć poprzez włosing. Czy zależy Ci na tym, by po prostu mieć długie, zdrowe włosy? Zmniejszyć wypadanie i poprawić porost włosów? A może Twoim celem jest wybieranie produktów takich, które generują możliwie jak najmniej odpadów i są tworzone w duchu less-waste?
Zagłębiając się w tematykę świadomej pielęgnacji wyrabiasz nie tylko dobre nawyki, ale potrafisz też zadbać o inne aspekty życia. Tutaj po raz kolejny przychodzi przykład, jakim jest CZYTANIE SKŁADÓW! Dzięki temu zwracasz uwagę nie tylko na produkty kosmetyczne, ale też na jakość składów produktów spożywczych, co jest bardzo ważne!
Wielu z nas rozpoczyna przygodę z włosingiem po nieudanych eksperymentach włosowych, jakimi są:
- zniszczone włosy po rozjaśnianiu i wieloletnim farbowaniu,
- uszkodzenia spowodowane nadmierną stylizacją z użyciem wysokiej temperatury, np. prostowanie włosów, kręcenie lokówką, brak termoochrony przy suszeniu,
- niesatysfakcjonujące cięcie po wizycie u fryzjera.
Niezależnie od tego, jaki mamy cel i motywację – jest to dobry krok w kierunku włosingu! 🙂
Przechodząc do konkretów…
POROWATOŚĆ WŁOSÓW A WŁOSING
Na samym początku przygody z włosingiem warto jest sprawdzić jaką porowatość mają nasze włosy. W tym celu odpuść sobie test z zatapianiem włosa w szklance wody – nie jest to miarodajna i wiarygodna metoda!
Najlepiej jest wykonać prosty i szybki quiz, który będzie wskazówką jakie produkty i na jakie składniki najlepiej jest zwrócić uwagę.
[button color=”green” size=”medium” link=”https://hairytale.eu/test-porowatosci/” icon=”” target=”true”]WYKONAJ NASZ TEST POROWATOŚCI[/button]
Rozwiązując nasz quiz wybieraj takie odpowiedzi, które są najbardziej zgodne z Twoimi odczuciami i stanem włosów. W opisie testu znajdziesz krótkie wyjaśnienie czym jest porowatość.
Z biegiem czasu i dzięki systematyczności Twoja porowatość włosów może się zmieniać na niższą!
TRÓJPODZIAŁ WŁOSÓW, czyli jak dbać o skórę głowy, długość i końcówki włosów.
W kwestii porowatości, to może ona się różnić na tych trzech szczeblach. Przy skórze głowy może być ona niższa, niż na długości i końcówkach, które w niektórych przypadkach mogą mieć porowatość wyższą – zwłaszcza, jeśli włosy są rozjaśniane.
Warto jest rozpatrzyć problemy, które dotyczą powyższych podziałów.
1. SKÓRA GŁOWY
Zwróć uwagę, czy kiedykolwiek wystąpiły podrażnienia; czy borykasz się z nadmiernym przetłuszczaniem, ŁZS, AZS; czy jest uczucie ściągnięcia itp.
Pozwoli to na określenie czy warto jest unikać niektórych składników, jak na przykład alkohol denat. we wcierkach w przypadku wrażliwej skóry głowy. Oczywiście alkohol zawarty we wcierkach nie jest złym składnikiem. Pozwala on przenikać składnikom aktywnym, polepszając ich działanie. Jeśli jednak mamy skórę wrażliwą na podrażnienia – powinniśmy sięgać po takie wcierki, które oparte są na bazie wody, bogate w ziołowe ekstrakty.
Tutaj bardzo dużą rolę grają też detergenty, zawarte w szamponach. Przy wrażliwej skórze głowy postaw na łagodne myjadła.
Podobnie jest z peelingami – przy bardzo wrażliwej skórze nie powinniśmy sięgać po mocne peelingi mechaniczne, które sprawdzą się przy nieproblematycznej skórze głowy, lepiej jest wybrać chemiczne/lekko kwasowe.
Peeling skóry głowy jest bardzo ważnym elementem włosingu. Pozwala on pozbyć się martwego naskórka, dotlenić cebulki i polepszyć działanie wcierek. Ponadto stymuluje mikrokrążenie i porost baby hair!
Jeśli borykasz się z przetłuszczaniem skóry głowy, warto jest zainteresować się ziołami, takimi jak: neem, tulsi, kozieradka, czy też henna i cassia!
Wzmożone przetłuszczanie, czy też wypadanie włosów, może być również spowodowane zawijaniem włosów i głowy w ręcznik. Prawidłowe korzystanie z ręcznika ma ogromne znaczenie. Taki ręcznikowy turban, noszony na głowie przez długi czas, tworzy efekt mikrosauny, która sprzyja rozwijaniu się bakterii na skórze, co może powodować zwiększone wypadanie włosów, swędzenie, przetłuszczanie, a w najgorszym wypadku stany zapalne.
W takiej sytuacji najlepiej postawić na delikatne odsączanie włosów ręcznikiem, a skórę głowy wysuszyć suszarką używając ciepłego, ale nie gorącego nawiewu.
2. DŁUGOŚĆ/WŁOSY NA DŁUGOŚCI
Dbanie o skórę głowy = zdrowe i mocne włosy… o które też trzeba zadbać! W tej kwestii dobrze jest postawić na delikatne obchodzenie się z nimi. Na przykład raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie warto dać sobie prawilny włosing, innymi słowy deep conditioning. Używając swojej ulubionej treściwej maski, zawinąć włosy w turban lub czepek i po około 10-20 minutach spłukać ją letnią wodą.
Tak, jak wspomniałem wcześniej – niekażdemu może to służyć, zwłaszcza gdy zaliczasz się do grona ,,wrażliwoskórnych”. W tym przypadku postaw na wczesywanie odżywki lub maski. Dzięki temu równomiernie rozprowadzisz produkt na pasmach, a także polepszysz jego działanie. Wówczas możesz spłukać całość po upływie kilku minut.
Nakładając odżywkę po myciu chronisz włosy przed uszkodzeniami. Jeśli obawiasz się przyklapu, nakładaj maski i odżywki omijając skórę głowy. Niektóre produkty oczywiście mogą się do niego przyczynić, dlatego wybieraj odpowiednie dla swoich włosów kosmetyki, które nie obciążą włosów, np. odżywki bez silikonów.
Maski i odżywki możemy tuningować, czyli dodawać do ich porcji niektóre półprodukty lub zioła. Takimi są: skrobia ziemniaczana (dodaje sypkości, jest humektantem), kakao (sypkość i objętość), glinka (objętość), spirulina (objętość i regeneracja).
3. KOŃCÓWKI
Końcówki włosów najbardziej narażone są na zniszczenia mechaniczne, dlatego też należy je odpowiednio zabezpieczać! W tym celu możemy użyć serum silikonowego, bez silikonów, z analogami silikonów lub lekkiego oleju/mieszanki olejów.
[button color=”green” size=”medium” link=”https://napieknewlosy.pl/pl/c/SERUM-NA-KONCOWKI/18″ icon=”” target=”true”]Wybierz serum, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom![/button]
To, co dotyczy końcówek niejako łączy się z pielęgnacją włosów na długości. Warto jest zatem pamiętać o olejowaniu! Jak dobrać odpowiedni olej do włosów? Wszystkiego dowiecie się z poniższego filmu:
OLEJ: czysty olej lub mieszanka olejów.Określenie OLEJEK może sugerować, że dany produkt jest serum silikonowym. Taki „olejek” nie nadaje się do olejowania.
Należy pamiętać o tym, że żaden kosmetyk magicznie nie naprawi uszkodzonych i rozdwojonych końcówek. W tym celu należy postawić na regularne ich podcinanie, np. przez thermocut.
POZNAJ SKŁADY! Czyli klucz do włosingu.
Przede wszystkim musimy poznać produkty, które już posiadamy. Nie marnujmy zawartości naszej włosowej szafki! Na początku świadomej pielęgnacji warto uczyć się rozpoznawania składów, bo to najbardziej ułatwia dalszą włosingową drogę 😉
Najważniejsze, to poznać moc detergentów w naszych myjadłach. Rozróżniamy surfaktanty:
- anionowe (mocne)
- kationowe („odżywka myjąca”)
- amfoteryczne (łagodne)
- niejonowe (łagodne).
[button color=”green” size=”medium” link=”https://www.facebook.com/groups/wlosing/” icon=”” target=”true”]Zobacz pełną listę surfaktantów na Grupie WŁOSING[/button]
Pamiętajmy, że składy kosmetyków nie tworzy się na zasadzie ,,wkładania każdego składnika oddzielnie do produktu„. Jest to cała skomplikowana technologia oparta m.in. na doborze surowców, które zawierają w sobie inne składniki, jak na przykład konserwanty, czy też kompleks składników aktywnych.
Przykładowym surowcem jest Activoil™ Kerox-Pro™, zawarty w kremie bez spłukiwania Curlmelon, pod którym kryje się np.
INCI: Raphanus Sativus (Radish) Seed Extract (and) Octyldodecyl Oleate (and) Octyldodecanol (and) Magnolia Officinalis Bark Extract (and) Rosmarinus officinalis (Rosemary) Leaf Extract.
Zgodnie z prawem UE każdy składnik surowca musi być podany na opakowaniu produktu w INCI.Co może nam pomóc w czytaniu składów? Na przykład BOTY!
Bardzo znany jest www.curlsbot.com, który pomoże Ci zwrócić uwagę na to, czy w danym produkcie znajdują się mocne detergenty, silikony lub wysuszający alkohol.
Pamiętajmy jednak, by nie traktować botów jak wyroczni. Czasem mogą definiować błędnie niektóre składniki, jak choćby ekstrakt z sosny zwyczajnej Pinus Silvestris Cone Extract, traktuje jak silikon, np. Amodimethicone.
No i to co jest ważne – nie musimy zamykać się na niektóre składniki. Jeśli unikamy silikonów w szamponach, nie oznacza to, że musimy ich unikać w maskach, odżywkach lub silikonowych serach 😉
Silikony mają działanie termoochronne i są filmotwórcze. Co to znaczy? To znaczy, że otulają powierzchnię włosów warstwą ochronną, dzięki czemu zabezpieczają ich strukturę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Silikonów jednak najlepiej jest unikać, jeśli widzimy je w naszych szamponach. Dlaczego? Silikony w kontakcie ze skórą głowy mogą powodować swędzenie, przetłuszczanie (lub przyklap), a nawet łupież.
Jeśli dopiero wdrażasz się we WŁOSING i nie umiesz do końca stwierdzić, czy dany kosmetyk ma dobry skład: na naszej grupie znajdziesz specjalny zbiorczy post poświęcony ANALIZIE SKŁADÓW. Na pewno znajdą się osoby, które zechcą Ci pomóc! 🙂
SPRAWDŹ, CZY MASZ DOBRĄ SZCZOTKĘ!
Dobór szczotki jest również bardzo istotną sprawą. Nieodpowiednie narzędzie może przyczyniać się do wyrywania, rozrywania, a w efekcie do rozdwajania i kruszenia końcówek.
Dlatego najlepiej jest omijać tzw. detanglery, a postawić na szczotkę typu paddle brush.
[button color=”green” size=”medium” link=”https://napieknewlosy.pl/pl/c/Szczotki-i-grzebienie/100″ icon=”” target=”true”]Poznaj dobre szczotki![/button]
Znajdziesz je w niemalże w każdej drogerii, a także na aliexpress!
[button color=”green” size=”small” link=”http://ali.pub/596mfs” icon=”” target=”true”]TANIE SZCZOTKI NA ALIEXPRESS[/button]
Niektóre szczotki typu paddle posiadają oprócz plastikowych igiełek naturalne lub syntetyczne włoski. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że przy grubych i gęstych włosach mogą one trzeć po ich powierzchni, co może przyczynić się do uszkodzeń mechanicznych. Takie szczotki mogą się sprawdzić do rozczesywania cienkich pasm.
WYBIERZ ODPOWIEDNI RĘCZNIK!
Przede wszystkim unikajmy pocierania mokrych włosów ręcznikami frotte! Najlepiej wymienić je na bawełniane koszulki lub ręcznik z gładkiej tkaniny i łagodnie odciskać z nadmiaru wody.
TARCIE WŁOSÓW = ZNISZCZENIAPamiętajmy o tym, by włosów nie zawijać w turban na długo (dłużej niż 10 minut)! Najważniejszy filar w pielęgnacji włosów to oczywiście zachowanie równowagi między stosowaniem produktów z Proteinami, Emolientami i Humektantami. PROTEINY są budulcem włosa, uzupełniają mikrouszkodzenia, działają wygładzająco i podbijają objętość. W składzie znajdziemy je pod nazwami: Hydrolyzed Keratin, Collagen, Hydrolyzed Silk, Elastin. EMOLIENTY nazwać można ,,kołderką”. Otulają one włosy, zapobiegając utracie nawilżenia, wygładzają go i uelastyczniają. Stanowią podstawę włosingu. By działały prawidłowo należy je odpowiednio dopasować do porowatości. Do emolientów zaliczamy oleje, woski i silikony. HUMEKTANTY to inaczej ,,nawilżacze”. Najlepiej domykać je emolientami, lecz nie każde włosy wymagają tego domknięcia. Choć przeważnie pomaga to w zbalansowaniu ilości dostarczanego nawilżenia. Przykłady humektantów: Gliceryna (może puszyć!), aloes, panthenol, miód, glutek lniany/kozieradkowy/prawoślazowy, cukier, mocznik. Niektóre szampony mogą zawierać proteiny lub humektanty. Odpowiadają one za nadanie objętości u nasady. Odżywki natomiast bazują na alkoholach tłuszczowych (emolientach) z dodatkiem humektantów, protein i/lub ekstraktów – bazę odżywki w równowadze PEH nie bierzemy raczej pod uwagę. Stylizatory również posiadają PEH! By zachować tę równowagę stosujemy odżywki bez spłukiwania (tzw. BS). Przykładowy zestaw stylizatora i BS, które doskonale się równoważą: Przede wszystkim sklasyfikuj swoje produkty pod kątem PEH. Pomocne mogą okazać się naklejki z określeniem, który kosmetyk jest Proteinowy, Emolientowy lub Humektantowy. W naszym sklepie każdy produkt posiada odpowiednią etykietkę względem PEH! Nie stresuj się, jeśli włosing nie zapewnił Ci równowagi 🙂 Potrzebny jest czas, by poznać potrzeby swoich włosów, no i obserwacja! Każdy włos jest inny i nie ma jednego uniwersalnego sposobu dla wszystkich włosów. Zwracaj uwagę na zawartość konkretnych olejów pod Twoją porowatość i unikaj tych, które nie służą Twoim włosom, np. olej kokosowy często może puszyć włosy o wyższej porowatości. Odpowiedź brzmi: TAK! Czasami właśnie ten jeden lub kilka składników może być przyczyną Twoich problemów z włosami lub skórą głowy. Mogą to być na przykład wcześniej wspomniane mocne detergetny anionowe, a nawet łagodny amfoteryczny Cocamidopropyl Betaine (CAPB), silikony choćby ze względu na obciążanie lub w przypadku włosów kręconych mogą wpływać na rozprostowanie skrętu i gorszą definicję. Niektóre silikony mają zdolność do nadbudowy, a w efekcie prowadzą do sztywnych i suchych włosów. Dlatego należy pamiętać o chelatowaniu lub oczyszczaniu włosów myjadłem z zawartością anionowych surfaktantów. Podobnie jest w przypadku znanych już nam Itchy Ms’ów, konserwantów zawartych w niektórych produktach, czy też ekstraktów roślinnych. Dla przykładu: wyciąg z liści aloesu lub aloes, może powodować reakcje alergiczne, wysypkę, pokrzywkę i świąd. W tym wszystkim jednak należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli nie zaobserwowaliśmy powyższych reakcji na dane składniki, nie ma potrzeby ich eliminować. Na początku to, czego trzeba unikać, to wysuszających alkoholi w produktach stosowanych na długości włosów. Ważne, żeby obserwować to, jak włosy i skóra reagują na dane produkty, by w razie potrzeby szybko zainterweniować. Skoro mowa o chelatowaniu – dlaczego warto chelatować? Możemy przyrządzić maskę chelatującą DIY, dodając do jej porcji niewielką ilość kwasku cytrynowego lub witaminę C. Można też raz w tygodniu zrobić sobie płukankę octową: 1 łyżka stołowa na litr wody demineralizowanej. Jeśli jednak nie przepadasz za DIY możesz skorzystać z gotowych produktów, które zawierają w składzie Disodium EDTA albo Trisodium Ethylenediamine Disuccinate. Produkty z zawartością ekstraktów z cytrusów również robią dobrą robotę! Przykładem takiego szamponu jest Hairy Tale Cosmetics Squeaky Clean. Zawiera ekstrakt z aceroli oraz kompleks kwasów AHA: mlekowy, glikolowy, winowy, jabłkowy, winogronowy oraz żurawinowy. Wzbogacony dodatkiem naturalnego chelatora Trisodium Ethylenediamine Disuccinate doskonale oczyści skórę i włosy z wszelkiej nadbudowy minerałów i osadzonych pozostałości innych kosmetyków. [button color=”green” size=”medium” link=”https://napieknewlosy.pl/pl/p/HAIRY-TALE-COSMETICS-Squeaky-Clean-Lagodny-szampon-chelatujacy-do-mycia-w-twardej-wodzie-250ml/1815?” icon=”” target=”true”]Dowiedz się więcej o działaniu szamponu chelatującego![/button] Jak już wcześniej wspominałem – najbardziej istotne w świadomej pielęgnacji włosów są metody, a dopiero później produkty. Zaczynając od najważniejszej kwestii: żeby prawidłowo umyć głowę i oczyścić włosy koniecznie rozwadniaj i spieniaj szampon w oddzielnym pojemniczku. Nie wystarczy rozwodnienie produktu na dłoni. Dzięki temu składniki myjące zadziałają efektywniej, łatwiej i szybciej spłuczesz myjadło, a także zaoszczędzisz produkt! Skup się na tym, by dokładnie i delikatnie wymasować pianą i roztworem wodnym szamponu skórę głowy. To właśnie przy skórze zbiera się największa ilość zanieczyszczeń, a także sebum. Następnie resztę piany rozprowadź i delikatnie wgnieć na długości włosów. [button color=”green” size=”medium” link=”https://www.instagram.com/p/CHaM1veghUM/” icon=”” target=”true”]Zobacz test laboratoryjny, jak działa rozwodniony szampon[/button] Po spłukaniu szamponu zawsze nałóż lub wczesz odżywkę. Spłucz ją po upływie kilku/kilkunastu minut.WŁOSING I RÓWNOWAGA PEH
Proteiny roślinne zaś działają bardzo podobnie do emolientów, ale oprócz działania otulającego, dodają włosom objętości. Znajdziemy je pod nazwami: Hydrolyzed Wheat/Oat/Rice/Soy/Corn Protein.PEH produktów
Równowaga PEH dla początkujących!
By zapewnić włosom równowagę PEH nie potrzebujemy setki produktów. Na początek warto jest zaopatrzyć się w bazową maskę bez protein (E, H-E, E-H) i drugą z proteinami.CZY WŁOSING JEST BEZPIECZNY? Składniki potencjalnie uczulające, powodujące problemy ze skórą głowy.
Każdy kosmetyk musi przejść test konserwacji, ocenę bezpieczeństwa, a także testy dermatologiczne, żeby był dopuszczony do sprzedaży. Kosmetyki takie jak szampon i odżywki z reguły mają krótki kontakt ze skórą, lecz istnieją takie składniki, które mogą wywołać jakieś nieprzyjemne reakcje – dlatego warto jest je wyszczególnić i zwrócić szczególną uwagę, by takowych unikać.
Dzięki chelatowaniu pozbywamy się nie tylko nadbudowy niektórych produktów z powierzchni włosa, ale także minerałów z twardej wody. Związki miedzi i żelaza zawarte w twardej wodzie mogą powodować zielonkawą poświatę na pasmach, zwłaszcza w przypadku jasnych blondów (choć u brązów również może być ten efekt widoczny).JAK CHELATOWAĆ?
METODY PIELĘGNACJI: prawidłowe mycie, olejowanie, włosing.
1. PRAWIDŁOWE MYCIE:
Kręcone włosy czesz zawsze na mokro, gdy są pokryte odżywką!
Myć głowę należy tak często, jak tego potrzebujesz. Nie należy na siłę przedłużać jej świeżości. Jeśli Twoja głowa na drugi dzień jest nieświeża i czujesz się niekomfortowo: umyj ją! Sztuczne wstrzymywanie się od mycia głowy może prowadzić do stanów zapalnych, swędzenia i innych nieprzyjemnych reakcji.
2. OLEJOWANIE:
optymalna częstotliwość olejowania wynosi 1 raz w tygodniu, natomiast czas trzymania oleju waha się od 15 minut do max kilku godzin. Tutaj dobór oleju zależy od tego, jakiej porowatości są nasze włosy.
Już niewielka ilość oleju (max 1 łyżeczka na długie i gęste włosy) jest w stanie zrobić robotę; nie ma potrzeby wylewania hektolitrów oleju na włosy 😉
Oleje zmywamy przez emulgowanie.
Emulgowanie = zmywanie najpierw odżywkąMetody olejowania:
- na sucho,
- na mokro
- używając podkładu nawilżającego, typu glutek lniany, mgiełka humektantowa,
- dodając niewielką ilość oleju do maski/ „na odżywkę”.
[button color=”green” size=”medium” link=”https://www.facebook.com/groups/wlosing” icon=”” target=”false”]Więcej o olejowaniu dowiesz się na Grupie WŁOSING[/button]
3. METODA OMO:
czyli Odżywka, Mycie szamponem, Odżywka. To bardzo znana metoda mycia włosów! Szczególnie wśród społeczności kręconowłosych i posiadaczy gęstych, grubych lub zniszczonych i suchych pasm.
Jak wygląda OMO?
Moczymy włosy wodą, nakładamy odżywkę na długość włosów (1. O), opcjonalnie możemy ją spłukać wodą. Następnie spieniamy szampon (M) i myjemy skórę głowy. Spłukujemy dokładnie wodą i nakładamy ponownie odżywkę (2. O) i po upływie kilku minut zmywamy wodą.
Metoda OMO nie jest konieczna, jeśli Twoje włosy są niskoporowate, mają tendencję do obciążania lub są cienkie.
4. METODA CG (Curly Girl Method)
Została stworzona przez Lorraine Massey. Założenia CG mogą się zmieniać z czasem, lecz najważniejsze jej zasady to eliminacja niektórych składników w pielęgnacji włosów kręconych, takich jak:
- mocne detergenty,
- silikony,
- woski,
- mycie tylko odżywką.
W ostatnim czasie metoda CG stawia również na:
- eliminację olejów,
- stosowanie wyłącznie produktów „rozpuszczalnych w wodzie”.
WŁOSING: MITY
- OMO to mycie samą odżywką
Mycie odżywką znane jest pod pojęciem „conditioning wash”, w skrócie co-wash. Najlepiej, jeśli wybierzemy taką odżywkę myjącą, która posiada w składzie surfaktanty (nie tylko kationowe).
Dlaczego? Odżywka, która nie posiada w składzie surfaktantów innych jak kationowe ((…) Chloride) może powodować problemy skórne, a także tworzyć na jej powierzchni „osad”. Taki osad może przysporzyć nam swędzenie, uczucie lepkich, niedomytych włosów itp. - METODA CG WYKLUCZA UŻYWANIE SZAMPONÓW
W najnowszych założeniach metody CG dopuszczalne jest stosowanie łagodnych szamponów, tzw. low poo. Dlatego osobiście zachęcam do pozostania przy stosowaniu szamponów – również tych nieco mocniejszych – by zapobiegać tworzeniu wcześniej wspomnianej nadbudowy. - METODA CG JEST TYLKO DLA KRĘCONYCH WŁOSÓW
To oczywiście nieprawda. Metoda CG może być dobrą alternatywą jeśli unikasz w pielęgnacji stosowania silikonów, mocnych detergentów itp. Szczególnie dla włosów cienkich, czy też falowanych. - TRZEBA ROBIĆ WŁOSING PRZY KAŻDYM MYCIU (tj. owijanie włosów folią, nakładanie czepka itd.)
Nie wszyscy mają czas i potrzebę robienia włosowego spa. Prawilny włosing można robić optymalnie raz na dwa, a nawet trzy tygodnie i będzie w porządku 😉 - WCZESYWANIE ODŻYWKI POWODUJE WIĘKSZE WYPADANIE WŁOSÓW
Choć nieumiejętne wczesywanie, nieodpowiednią szczotką, może na to wpływać, tak wczesywanie przyczynia się do zwiększenia świadomości tego, ile faktycznie włosów wypada podczas mycia.
WŁOSING: FAKTY
- DO NOWEGO MYCIA I ŁAGODNYCH SZAMPONÓW TRZEBA SIĘ PRZYZWYCZAIĆ
Na początku możecie zaobserwować efekt „niedomytej skóry głowy” przy rozwadnianiu szamponu, czy też złudzenie zwiększonego wypadania włosów przy wczesywaniu odżywki. W przypadku mycia wystarczy dwa razy powtórzyć czynność z użyciem szamponowego roztworu i pamiętać o tym, że lepiej jest umyć dwa razy głowę, niż jeden raz dużą ilością szamponu „w czystej postaci”.
Możemy także wykonać mycie dwuetapowe używając w pierwszym etapie odżywki myjącej.Takie odżywki myjące, zawierające łagodne substancje myjące znajdziemy w ofercie Hairy Tale Cosmetics.[button color=”green” size=”medium” link=”https://napieknewlosy.pl/pl/c/Kremy-myjace-Co-wash/331″ icon=”” target=”true”]Dowiedz się więcej o odżywkach myjących[/button]
Jeśli zaobserwowaliśmy zwiększone wypadanie – zadziałajmy masażem skóry głowy, a przede wszystkim zadbajmy o zdrowie i wykonajmy badanie krwi pod kątem TSH.
- OLEJOWANIE SKÓRY GŁOWY NIE JEST DLA KAŻDEGO
U niektórych olejowanie skóry głowy może powodować zwiększenie wypadania włosów. Oczywiście sam w sobie zabieg ma swoje korzyści – jest na rynku wiele fajnych wcierek olejowych, które świetnie działają na skórę głowy i porost, lecz jeśli zaobserwujemy po takim olejowaniu wzmożone wypadanie, to najlepiej pozostać przy używaniu standardowych wcierek na bazie wodnej lub alkoholowej.
WCIERKI
Wcierki to doskonały sposób na ograniczenie wypadania, ale też przyspieszenie i stymulację porostu włosów.
Moc wcierek dopasuj do skóry głowy!Mocniejsze (alkoholowe) wybieraj jeśli masz mocną skórę głowy, natomiast łagodniejsze (bezalkoholowe) używaj przy wrażliwej skórze.
Stosując wcierki pamiętaj o systematyczności! Optymalna częstotliwość wcierania to co drugi dzień, przed myciem lub po myciu.
Im dłużej wcierka ma kontakt ze skórą – tym ma większe szanse zadziałać. Warto jest połączyć działanie wcierki z łagodnym, kilkuminutowym masażem skóry głowy. Poprawia to ukrwienie i polepsza właściwości stymulujące wcieranego produktu.
Do wcierek zaliczamy również niektóre oleje. Polecam jednak spróbować olejowania skóry głowy, gdy już poznamy swoją skórę i jej potrzeby, reakcje.
[button color=”green” size=”medium” link=”https://napieknewlosy.pl/pl/c/WCIERKI/26″ icon=”” target=”true”]Szeroki wybór wcierek znajdziesz w naszym sklepie[/button]
SUPLEMENTACJA WŁOSOWA
Po suplementy diety, nastawione na porost lub ograniczanie wypadania włosów, sięgaj zawsze po konsultacji z lekarzem! W niektórych sytuacjach zdrowotnych, suplementacja może być niewskazana.
Pamiętajmy o regularnych badaniach w celu wykluczenia niedoborów lub dolegliwości zdrowotnych, prawidłowej diecie bogatej w tłuszcze. Odpowiednia dieta może nam zastąpić sięgnięcie po suplementy i dostarczyć organizmowi tych składników odżywczych, których najbardziej potrzebujemy – nie tylko do prawidłowego porostu włosów.
A może Twoje włosy… CHCĄ SIĘ KRĘCIĆ?
Jeśli Twoje włosy puszą się, a po zetknięciu z deszczem zauważasz poszczególne pojawiające się zakręcone pasma – to znak, że ONE CHCĄ SIĘ KRĘCIĆ! Co wtedy? Przede wszystkim należy przyswoić podstawy włosingu, czyli równowagę PEH, znajomość detergentów itp.
[button color=”green” size=”medium” link=”https://www.facebook.com/groups/krecone” icon=”” target=”true”]Dołącz do naszej zakręconej grupy CURLY HAIR PROJECT[/button]
Przed pierwszym wydobywaniem skrętu wykonaj FINAL WASH, tj. umycie włosów mocniejszym szamponem w celu zdjęcia nadbudowy produktów. Później możemy eksperymentować z OMO, pamiętając o tym, by czesać nasze kręciołki na mokro, gdy pokryte są grubszą warstwą odżywki.
Stylizacja kręciołków = używanie odżywki b/s i żelu.Po stylizacji, wgnieceniu bs-a i żelu, wysuszeniu pasm z użyciem suszarki z dyfuzorem należy rozgnieść powstałe „sucharki”. Wówczas możemy cieszyć się pięknie zdefiniowanymi lokami lub falami! 🙂
Tutaj może okazać się przydatny film ze mną na kanale WWWLOSY.PL i playlista poświęcona pielęgnacji włosów kręconych:
[button color=”green” size=”medium” link=”https://youtube.com/playlist?list=PLXQsexP09zhP_6iXsZaTywBzIkeYj1KTI” icon=”” target=”true”]Zobacz playlistę o kręconych włosach na kanale WWWLOSY.PL[/button]
Ogarniasz włosing? OGARNIJ ZIOŁA!
Korzyści ze stosowania ziół w pielęgnacji skóry głowy i włosów jest cała masa! Najważniejsze z nich to:
- widoczne pogrubienie struktury włosów,
- ziołowy peeling skóry głowy,
- poprawa stanu skóry,
- ograniczenie przetłuszczania,
- złagodzenie stanów zapalnych i ukojenie wrażliwej skóry,
- widoczna zmiana struktury włosów = zejście z wyższej do niższej porowatości.
HENNA / Lawsonia Inermis
Najpopularniejszym ziołem jest henna. Prawdziwa henna to Lawsonia inermis i barwi ona włosy na rudo lub/i czerwono przy użyciu odpowiednich dodatków.
MIT: Henna powoduje zielone włosy, oblepia je, „włosy nie oddychają”* i przez to nie przepuszcza składników aktywnych.
FAKT: Henna pogrubia włosy, jest naturalnym filtrem UV, może obniżyć porowatość. Można ją rozjaśniać bez obawy, że wyjdzie zieleń. Zioła nie wpływają na gorsze przenikanie substancji aktywnych w głąb włosa. Nadbudowana może przechodzić w brązowe odcienie. Nie oblepia włosów, lecz łączy się z ich strukturą, dzięki czemu wzmacnia je i pogrubia.
*Funfact: włosy nie oddychają, bo brak im układu oddechowego 😉CASSIA / Cassia Obovata, Cassia Auriculata, Cassia Angustifolia
Jeśli nie chcemy mieć rudych włosów – możemy sięgnąć po inne ziółko, jakim jest cassia. Co prawda mylnie jest kojarzona z bezbarwną henną – dlaczego? Nie barwi ona na rudo, lecz nadaje włosom subtelnych ciepłych, złocistych refleksów. Efekt ten najbardziej widoczny jest przy naturalnych blondach i jasnych brązach. Przy ciemniejszych raczej nie zauważamy różnicy w kolorze.
Podobnie jak henna – pogrubia ona włosy.
MIT: Cassia to bezbarwna henna.
FAKT: Cassia to zupełnie inna roślina i barwi włosy na subtelne ciepłe odcienie; efekty te widoczne są głównie na jasnych blondach.
INDYGO / Indigofera Tinctoria / i mieszanki brązowe/czarne
To znane ziółko w mieszankach nadających włosom odcienie od jasnych brązów, po ciemne, a nawet głęboką czerń. Indygo stosuje się do barwienia tkanin na granatowo/niebiesko.
Występuje czasem w mieszankach blond, dzięki czemu nadaje włosom chłodnych odcieni. Pogrubia pasma, ale znacznie mniej i nie tak trwale jak henna.
MIT: Indygo to „czarna henna”.
FAKT: Indygo to zupełnie inna roślina: Indigofera Tinctoria. W połączeniu z henną w różnych proporcjach można uzyskać brązy lub głęboką czerń.
[button color=”green” size=”medium” link=”https://youtu.be/q8-XDA1PYlQ” icon=”” target=”true”]Zobacz jak prawidłowo hennować i ziołować włosy[/button]
Zobacz także wpis: HENNOWANIE WŁOSÓW W PIGUŁCE
PODSUMOWANIE
Przede wszystkim: NIE ZRAŻAJ SIĘ! Pozytywne nastawienie i czas są kluczem do sukcesu. Na początku możemy zaobserwować pozorne pogorszenie stanu włosów, spowodowane choćby odstawieniem silikonów, które ukrywały prawdziwą kondycję włosa. Dlatego pamiętajmy o trzech najważniejszych założeniach, którymi są:
WYTRWAŁOŚĆ, CIERPLIWOŚĆ, REGULARNOŚĆStosując się do powyższych opisanych wskazówek, które dotyczą zmiany nawyków na prawidłowe, czyli:
- prawidłowe mycie,
- wybór dobrej szczotki,
- nietarcie włosów ręcznikiem,
- zabezpieczanie długości przed uszkodzeniami mechanicznymi,
- regularne podcinanie końcówek w celu pozbycia się zniszczeń,
zaobserwujesz z czasem wyraźną poprawę stanu włosów.
PORCJA MOTYWACJI!
Notuj, rób zdjęcia efektów by kontrolować kondycję swoich włosów. Możesz również założyć włosowy dziennik, w którym zanotujesz to, co służy lub nie sprawdza się Twoim włosom, albo stworzyć swój włosowy Instagram!
Obserwuj zarówno kondycję, jak i porost baby hair. To, jakie włosy są w dotyku, jak się czeszą itp.
Warto też słuchać, co mówią ludzie! Czasem możemy sami nie dostrzegać pozytywnych efektów pielęgnacji, ale otoczenie z pewnością je zaobserwuje! 🙂
[button color=”green” size=”medium” link=”https://wwwlosy.pl/wp-content/uploads/PODSTAWY-PODSTAW_-KARTA-PRACY.pdf” icon=”” target=”true”]POBIERZ WŁOSINGOWĄ KARTĘ PRACY W PDF[/button]
[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]
Masz problem z doborem odpowiednich produktów do swojej pielęgnacji? Żaden problem! Nasza sklepowa ekipa z ogromną chęcią doradzi, które kosmetyki ze sklepu napieknewlosy.pl najlepiej sprawdzą się Twoim włosom i skórze głowy.
Napisz do nas: porady@napieknewlosy.pl
A jeśli jeszcze tego nie robisz – zaobserwuj nas na instagramie@napieknewlosy@hairytalecosmetics i @sklepnapieknewlosy