Pytanie „czy pokrzywa przyciemnia włosy” w różnych wariantach bardzo często pojawia się w zapytaniach do wyszukiwarki, dzięki którym do mnie trafiacie. Moim celem jest odpowiadanie na Wasze pytania i rozwiewanie wątpliwości, dlatego dzisiaj krótko o pokrzywie. Wpis o sposobach na naturalne przyciemnienie włosów znajdziecie TUTAJ.
Reklama
Kiedy pokrzywa przyciemnia włosy?
Oczywiście wtedy, kiedy stosowana jest zewnętrznie, jako płukanka do włosów. Jeżeli ją pijecie, to oczywiście nie ma ona żadnego wpływu na odcień włosów, a może jedynie poprawić ich stan.
Płukanka z pokrzywy jest bardzo łatwa do przygotowania, wystarczy zalać torebki z pokrzywą lub suszone liście wrzątkiem, parzyć przez 10 minut, dolać chłodnej wody lub używać po ostudzeniu. Płukankę najłatwiej przeprowadzić w misce umieszczonej w wannie, wtedy nie pobrudzimy łazienki (pokrzywa może pozostawić zielony nalot), a jednocześnie wszelkie dobroczynne składniki z łatwością wnikną we włosy. Postarajcie się trzymać włosy w płukance przez około 2 minuty, wtedy jej działanie będzie najlepsze. Samo polanie głowy wywarem nie ma niestety zbyt wielkiego sensu.
Wady płukanki z pokrzywy
Jednorazowa płukanka raczej nie spowoduje znacznych zmian w kolorze włosów, jednak długotrwałe stosowana z pewności może je przyciemnić. Efekt może być szczególnie widoczny na jasnych włosach. Dlatego jasne blondynki powinny unikać pokrzywy w płukankach, z ziołowych sposobów wybierając rumianek.
O ile przyciemnienie może czasem być tym, o co Wam chodziło, tak drugi efekt uboczny – przesuszanie, może nie być już tak pożądany. Pokrzywa, tak jak i każda płukanka ziołowa, może przesuszać i usztywniać włosy.
Kiedy więc dobrze jest ją stosować?
Płukanka z pokrzywy to sposób wart wypróbowania przy włosach przetłuszczających się, obciążonych. Pokrzywa zawiera duże ilości minerałów oraz sporo naturalnych kwasów, które pomogą w przywróceniu prawidłowego pH skóry głowy i ograniczeniu przetłuszczania.
Czy szampon pokrzywowy przyciemnia włosy?
Na rynku dostępne jest wiele szamponów z pokrzywą, a najpopularniejsze z nich to Barwa Ziołowa, Joanna Naturia Pokrzywa i Zielona Herbata, oraz, w niektórych częściach Polski, Pollena Eva, Eva Natura Szampon Pokrzywowy.
W szamponie Barwy pokrzywa jest za Sodium Chloride, czyli solą, która służy do nadawania szamponowi odpowiedniej konsystencji. Zazwyczaj zakładam, że ekstrakty po tym składniku nie występują już w szalonej ilości. Moim zdaniem szampony pokrzywowe mają naprawdę nikłą szansę, by przyciemnić włosy. Obawiać mogłyby się jedynie bardzo jasne blondynki, ale one pewnie i tak stosują te szampony w wydaniu rumiankowym. Inne kolory włosów – bez obaw. A szampony są naprawdę porządne:
Skład szamponu Barwa Ziołowa z pokrzywą: Aqua, Sodium Laureth-2 Sulfate, Lauramidopropyl Betaine, Cocamide DEA, PEG-75 Lanolin, Sodium Chloride, Cocamidopropylamine Oxide, Hydrolyzed Keratin, Propylene Glycol, Urtica Dioica Extract, Citric Acid, Parfum, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, 2-(4-tert-Butylbenzyl)propionaldehy de, d-Limonene, Cl 10020
W szamponie Joanny skład wygląda lepiej niż w przypadku Barwy, a ekstrakt z pokrzywy jest znacznie wyżej w składzie. Z tych dwóch wybrałabym Joannę, chociaż Barwa Rzepa to dla mnie klasyk, zawsze obecny w mojej łazience.
Skład Joanna Naturia Pokrzywa i Zielona Herbata: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Cocamide Dea, Soyamide Dea, Cocamidopropylamine Oxide, Sodium Laureth-4 Carboxylate, Glycereth-7, PEG-7, Glyceryl Cocoate, Urtica Dioica, Camellia Sinensis, Propylene Glycol, Butylene Glycol, Citric Acid, Disodium Etda, Sodium Chloride, Parfum, Hexyl Cinnamal, Limonene, Dmdm Hydantoin, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Cl 42090, Cl 47005
A co z piciem pokrzywy?
Picie naparu z pokrzywy to doskonały pomysł, jeżeli chcecie wzmocnić włosy i przyspieszyć ich porost. Pamiętajcie jednak, że wszystko, co wprowadzamy do organizmu, może zadziałać na niego negatywnie! Tak samo z pokrzywą – pita w nadmiarze może wręcz wypłukiwać dobre minerały i działać odwrotnie, niż byście tego chciały. Dlatego picie ziół, typu pokrzywa lub skrzyp, zawsze powinno odbywać się cyklicznie, czyli pijecie pokrzywę przez miesiąc – a następnie robicie sobie miesiąc przerwy.
Tak samo powinno się robić z wcierkami – stosować je przez miesiąc, a następnie zrobić przerwę, najlepiej również zmienić produkt. Po takim cyklu spokojnie można wrócić do kosmetyku pierwszego wyboru.
à propos wcierek…
… Barwa ma w ofercie specyfik o nazwie Woda Pokrzywowa:
Skład tego cuda jest analogiczny jak Wody Brzozowej, tylko zamiast brzozy znajdziecie w nim pokrzywę: Aqua, Alcohol Denat., Urtica Dioica Extract, Hydrochloric Acid. Masa w niej alkoholu, dlatego jest to wcierka dla niewrażliwych głów. Może wspomóc walkę z przetłuszczaniem, oraz, w niektórych przypadkach, z wypadaniem włosów. Podstawową wadą tego rodzaju wcierek jest moim zdaniem zapach, niestety chwila mija zanim alkohol wyparuje, a do tego momentu za osobą stosującą produkt ciągnie się nuta gorzelni…
Ah, ta pokrzywa
Mam nadzieję, że rozjaśniłam wszelkie wątpliwości na temat pokrzywy i przyciemniania włosów. Na fali tego tematu zakupiłam w Biedronce mieszankę marki Herbarium – Pokrzywa i Trawa Cytrynowa. Skład: liść pokrzywy 79%, trawa cytrynowa 6%, aromat cytrynowy, jabłko, korzeń lukrecji 3%, skórka limonki 1%.
Herbata ta jest bardzo tania, coś mi się kojarzy, że za opakowanie zapłaciłam 1,99!, a w smaku doskonała. Pokrzywa smakuje rewelacyjnie w towarzystwie trawy cytrynowej! Bardzo polecam ten produkt pokrzywowym sceptykom 😉
Poza rozważaniami pokrzywowymi, zapraszam oczywiście na Instagrama, a także na nowość w moim wydaniu – kanał na YouTube. Na razie zamieściłam tam film z instrukcją, jak wczesywać odżywkę we włosy. Wczesywanie uratowało moje włosy, których historię znacie już, lub możecie poznać w tym wpisie. Dzisiaj mam w planie tworzenie filmu z wczesywaniem dla włosów a) bardzo zniszczonych i cienkich, b) ze skłonnością do przetłuszczania. Wiem, że w filmie poniżej sposób i dobór produktów może być nieodpowiedni dla większości typów włosów – odżywka Organix to bomba oblepiająca! I nawet jak na mój gust bardzo mocno proteinowa. Dlatego oglądajcie i subskrybujcie, a niebawem wrzucam wersję light tego sposobu 🙂
PS mówienie z głową w dół – to jest bardzo ciekawe doświadczenie! Większość filmów będzie z takiej pozycji, dlatego mam nadzieję, że nabiorę wprawy i lepszej dykcji 😉