Ostatnio dostałam kolejnego maila od mężczyzny zainteresowanego poprawą stanu swoich włosów, a w treści maila znaczące pytanie: czy mężczyźni mogą używać damskich szamponów?
No i oczywiście, jak wybrać dobry szampon dla mężczyzn.
Reklama
Czym charakteryzuje się damski szampon?
Pod tym enigmatycznym pojęciem, dla wielu osób kryje się produkt o intensywnym, często słodkim zapachu, który długo utrzymuje się na włosach.
Damski szampon kojarzy się z kosmetykiem, który ma wygładzić i nabłyszczyć długie włosy, raczej niż z odświeżeniem i oczyszczeniem.
Niektórym osobom „damski szampon” może kojarzyć się z pianą, która jest nieodłącznym elementem reklam szamponów do włosów. A cały proces mycia z czymś w tym stylu:
Od razu wyklaruję: pienienie się nie świadczy o tym, że szampon jest dobry i dobrze oczyszcza. Dobry szampon nie musi wytwarzać szalonych ilości piany, a i tak domyje wszelkie zanieczyszczenia.
Dlaczego istnieją męskie linie kosmetyków?
Reklamy szamponów dla mężczyzn usiłują utrzymać stan (nie)wiedzy, oczywiście celem zwiększenia sprzedaży linii produktów w zamyśle przeznaczonych dla mężczyzn:
Przekaz wynikający z tej reklamy: jeżeli nie chcesz mieć zadbanych, długich włosów, to je obetnij i używaj „męskiego” szamponu (?). Reklama zdecydowanie przekazuje, że szampony dla kobiet nie nadają się dla mężczyzn.
PRAWDA CZY FAŁSZ?
Po tym przydługim wstępie, od razu przejdę do konkretów: FAŁSZ. Mężczyźni jak najbardziej mogą używać szamponów dla kobiet!
Mogą używać nawet odżywek, a co może załamać światopogląd niektórych – to wręcz wskazane!
Szampony „męskie” nie różnią się znacząco składami od „damskich”. Zazwyczaj jedyną różnicą jest zapach. Porównajmy składy szamponów SYOSS w wersji damskiej i męskiej.
Wybrałam tę markę, ponieważ zazwyczaj po moim pytaniu, jakiego szamponu używacie, to właśnie te produkty pojawiają się najczęściej.
Jakie wnioski?
Jak widzicie, pierwsze 17 składników jest IDENTYCZNE w obu szamponach. Jest wiele głosów, że składników po „Parfum” są już śladowe ilości, ale ja jestem zdania, że nie w każdym przypadku.
Jednak tutaj dalej składniki też się powtarzają, zaledwie kilka jest innych. Nie sądzę, żeby znacznie wpływało to na działanie szamponu, a raczej na jego zapach czy konsystencję.
Przykładowo, w „damskim” mamy Polyquat-10, który ma za zadanie wygładzać włosy.
Protip: „oblepiacze”, takie jak silikony i polyquaty, to nienajlepsze składniki w szamponach. Mogą powodować szybsze przetłuszczanie się włosów, a na dłuższą metę nawet potęgować wypadanie.
- Lepiej unikać: Dimethicone, Amodimethicone, Dimethiconol.
- Mniej groźnie, ale lepiej nie wysoko w składzie: Polyquaternium-10, Polyquaternium-7.
Podsumowując: szampony dla kobiet i mężczyzn nie różnią się znacznie składem, a na pewno nie na tyle, żeby używanie któregokolwiek miało wpływ na jakość pielęgnacji włosów.
Różnicą w większości przypadków jest ZAPACH. Nie jest to jednak regułą, podrzucam kilka „męsko” pachnących szamponów „unisex”:
[tie_list type=”checklist”]
- Agafii Mydło cedrowe do ciała i włosów
- Agafii Mydło ziołowe naturalne – czarne
- SADZA SOAP szampon z węglem aktywnym
- Dr. Konopka – szampon przeciw wypadaniu włosów
- Dr. Konopka – szampon wzmacniający
- Organic Shop Skarby SRI LANKI
- Szampon BANFI
- Gęsty czarny szampon z szungitem i kwasem salicylowym
- RBA na 5 sokach – SZAMPON CEDROWY
[/tie_list]
Co często dodawane jest do szamponów „dla mężczyzn”
Męskie szampony często wzbogacone są dodatkiem mentolu (Menthol)- uwaga, może on podrażniać, uczulać i potęgować uczucie swędzenia głowy u niektórych. Składnik na TAK/NIE, w zależności od „wytrzymałości” skóry głowy.
Przykładowo, mentol znajdziecie w szamponie Nivea Men, Cool.
Skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Polyquaternium-10, Citrus Aurantifolia (Juice Paullinia Cupana Seed) Extract, Menthol, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Glycerin, Citric Acid, Propylene Glycol, Sodium Benzoate, CI 42090.
Kolejny powszechnie stosowany dodatek to kwas salicylowy, w składzie Salicylic Acid. Ma on działanie lekko złuszczające, antybakteryjne, redukujące przetłuszczanie. Jeżeli nie macie alergii na kwas salicylowy – składnik bardzo na TAK.
Przykład: Biovax Men, szampon przeciw wypadaniu włosów, dla mężczyzn.
Aqua, Ammonium Lauryl Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, Alcohol denat., Ubiquinone, Taurine, Silanediol Salicylate, Decarboxy Carnosine HCl, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Zinc PCA, Salicylic Acid, Menthol, Tocopheryl Acetate, Squalane, Glycerin, Cholesterol, Gluconolactone, Pentylene Glycol, Butylene Glycol, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyl Trimonium Chloride, Glyceryl Stearate Citrate, Glyceryl Behenate, Glycol Distearate, Dicaprylyl Ether, Lauryl Alcohol, Styrene/Acrylates Copolymer, Tetrasodium EDTA, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Benzoic Acid, Phenoxyethanol, Triethanolamine, Parfum, Citric Acid
W tym samym szamponie, na 5. miejscu w składzie, znajduje się Alcohol Denat., czyli po prostu etanol. Ten alkohol zazwyczaj nie jest składnikiem pożądanym w kosmetykach do włosów, ze względu na wysuszające właściwości.
Alcohol Denat. – w zdecydowanej większości przypadków zgarnia NIE.
Dlaczego więc znajduje się on w składzie szamponu przeciw wypadaniu włosów? Wspomniałam o tym w najnowszym filmie, w którym rozprawiam się z mitami krążącymi wokół mycia głowy:
Przy szamponach dla mężczyzn, w domyśle do krótkich włosów, przesuszenie na długości liczy się mniej, niż potencjalny efekt faktycznego przyspieszenia porostu lub zredukowania wypadania włosów.
Jeżeli macie długie włosy, lepiej odpuścić sobie produkty z alkoholem wysoko w składzie, lub myć bardzo precyzyjnie, nie dopuszczając do spływania piany na długość i końcówki włosów.
Szampony na łysienie i siwienie
Częstym chwytem jest reklamowanie szamponów dla mężczyzn jako powstrzymujących wypadanie i siwienie. Niektóre z tak reklamowanych produktów, mają naprawdę niezłe składy:
Seboradin Men, szampon przeciw przedwczesnemu wypadaniu włosów.
Skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Cocamide DEA, Glycol Distearate, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Glycerin, Polyquaternium-7, Parfum, Butylene Glcyol, PPG-26 Buteth-26-PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Apigenin, Oleanolic Acid, Biotinoyl Tripeptide-1, Ginseng Extract, Lecithin, Sorbitol, Xanthan Gum, Hammamelis Virginiana Extract, Diathomeaceous Earth, Disodium EDTA, Tocopheryl Acetate, Glyceryl Linoleate, Glyceryl Linolenate, Panthenol, Phenoxyethanol, Methylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben, Sodium CHloride, Benzyl Alcohol, MEthylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone.
Tutaj bardzo ciekawe składniki, szczególnie podoba mi się Biotinyl Tripeptide-1 oraz ekstrakt z żeń-szenia (Ginseng Extract).
Biotinoyl Tripeptide-1 stymuluje wzrost włosów i rzęs, jest to bardzo popularny składnik preparatów na porost właśnie rzęs.
Czy działają?
Powiem tak – szampon jest na skórze głowy zazwyczaj za krótko, żeby znacząco wpłynąć na wypadanie włosów, a tym bardziej na siwienie.
Siwienie i łysienie są uwarunkowane przede wszystkim genetycznie, a profilaktyka tych przypadłości powinna być rozpoczęta nie później niż po 20 roku życia.
Na wypadanie włosów najlepiej działają wcierki, czyli roztwory przeróżnych ekstraktów oparte na wodzie, glikolu propylenowym lub alkoholu, wcierane w skórę głowy i pozostawiane na niej na dłuższy czas.
Wcierki, oleje?
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
Wcierki w moim sklepie napieknewlosy.pl
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
Tego typu produkty mają szansę faktycznie zadziałać. Do tego dochodzi masaż skóry głowy i najlepszy duet przeciw wypadaniu włosów gotowy.
Można też stosować oleje na skórę głowy, to jednak, moim zdaniem, wyższa szkoła jazdy. Oleje są trudniejsze w obsłudze i mogą przysporzyć problemów początkującym.
Jeżeli jednak wyznajecie styl życia typu #yolo, polecam olejek SESA dla mężczyzn. Jeżeli nie skusi Was pan z opakowania, to nie wiem na ile skuteczniej mogę Was namówić:
Jak żyć, jak myć, jak wybrać dobry szampon dla mężczyzn?
- Przykładać większą uwagę do składu, niż do nazwy produktu. Producenci miewają fantazję.
- Poznać potrzeby swojej skóry głowy, testując szampony mocniejsze i słabsze. MOCNE (SLeS) | ŚREDNIE (SCS, SMS, ALS i mieszane) | ŁAGODNE (bez SLeS i odpowiedników)
- Unikać silikonów w szamponach (Dimethicone, Amodimethicone, Dimethiconol, Polyquaternium-10, Polyquaternium-7 wysoko).
- Nie bać się „damskich” szamponów i odżywek.
- Poświęcić maksymalnie miesiąc na poznanie podstaw pielęgnacji włosów – to najlogiczniejsza rzecz na świecie i wystarczy raz zrozumieć pewne zasady, żeby zawsze wiedzieć co i jak.
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
[tie_list type=”starlist”]
- Mój kanał na YouTube WWWLOSY.PL
- Mój kanał niewłosowy Agnieszka Niedziałek
- SNAP: napieknewlosy
- Grupa WŁOSING na FB (z zacnym męskim gronem włosomaniaczym)
- Sklep napieknewlosy.pl – same dobre kosmetyki do włosów.
[/tie_list]