Czy Jantar zawiera alkohol? To pytanie często przewija się przy temacie wcierek i mgiełek do włosów. Pod nazwą „Jantar” kryje się cała linia produktów polskiej firmy Farmona, dlatego początkujący mogą z rozpędu złapać w drogerii za nie ten produkt, który zamierzali kupić.
Mam nadzieję, że ten wpis rozwieje wszelkie wątpliwości. Jeżeli cokolwiek nie zgadza się z Waszymi obserwacjami albo składami, piszcie!
Produkty wymienione we wpisie:
Reklama
[tie_list type=”thumbup”]
- 1. Wcierka Jantar – BEZ ALKOHOLU
- 2. Szampon Jantar – BEZ ALKOHOLU
- 3. Mgiełka Jantar do włosów suchych i łamliwych – BEZ ALKOHOLU (dostępna m.in. w Drogeriach Natura)
[/tie_list]
[tie_list type=”cons”]
[/tie_list]
[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]
1. Wcierka Jantar – BEZ ALKOHOLU
Wcierka Jantar ma wielu fanów, zwłaszcza wśród osób, których skóra głowy jest nadwrażliwa na alkohol. Wcierka Jantar w szklanej butelce i kartoniku jest oparta na glikolu propylenowym.
NIE ZAWIERA ALKOHOLU.
To jest właśnie ta najbardziej popularna wcierka, o której zazwyczaj usłyszycie podczas poszukiwań płynnego produktu do nakładania na skórę głowy.
Dokładny skład produktu:
Aqua, propylene glycol, amber extract, hedera helix extract, lamium album extract, arnica montana extract, chamomilla recutita flower extract, arctium majus extract, pinus sylvestris bud extract, rosmarinus officinalis leaf extract, nasturtium officinale extract, calendula tropaeolum majus flower extract. citrus medica limonum peel extract, arginine, biotin, zinc gluconate, acetyl tyrosine, niacinamide, panax gingseng root extract, hydrolyzed soy protein, calcium panthothenate, ornithine hcl, polquaternium-11, citrulline, peg-12 dimethicone, glucosamice hcl, panthenol, glyceryl laurate, tocopherol, linoleic acid, retinyl palmitate, plysorbate 20, peg-20, zinc pca, acrylates alkyl acrylate crosspolymer, triethanolamine, diazolidynyl urea, iodopropynyl butylcarbamate, parfum, hexyl cinnamal, limonene, linalool.
Pamiętajcie, że pomimo braku alkoholu, zawsze jest ryzyko, że wcierka okaże się dla Was nieodpowiednia. Jantar to zazwyczaj pierwsza propozycja wcierki, bo u większości osób się sprawdza. Potwierdziła to także ankieta wśród Czytelników:
Siłą wcierki Jantar jest mnogość ekstraktów i wyciągów roślinnych. Znajdziecie w niej ekstrakty z „tytułowego” bursztynu, bluszczu, rumianku, korzenia łopianu, rozmarynu. Są w niej również pomocne w poroście włosów witaminy: niacynamid, biotyna, lub aminokwas: arginina.
To naprawdę dobry i bogaty skład, o ile nie okaże się, że macie nadwrażliwość lub alergię na któryś składnik. Pamiętajcie jednak, że nadwrażliwość i alergię można mieć na wszystko, i nie jest to wina produktu.
[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]
2. Szampon Jantar – BEZ ALKOHOLU
Szampon Jantar to typowy, SLES-owy, mocno oczyszczający szampon. Nie zawiera alkoholu.
Skład mnie nieco zastanowił, bo o ile na opakowaniu mamy „z wyciągiem z bursztynu”, to w składzie na próżno szukać składnika „amber extract”, który znajdziemy chociażby we wcierce powyżej.
Co jeszcze zdziwiło mnie w składzie, to spora ilość substancji powlekających włosy – proteiny roślinne, polyquat, silikon. Takie składniki mogą pomóc przy włosach zniszczonych, na przykłąd spalonych po rozjaśnianiu.
Pamiętajcie jednak, że niektóre osoby nie tolerują silikonów na skórze głowy, i jeżeli obserwujecie nadmierne przetłuszczanie lub swędzenie, to jest to pierwszy podejrzany.
Skład: Aqua (Water), Sodium Laureth Sulfate, Cocamide Dea, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Polyquaterinium-7, Panax Gingseng, Root Extract, Acetyl Tyrosine, Arctium Majus Root Extract, Hydrolized Soy Protein, Polyquaternium-11, Peg-12 Dimethicone, Calcium Pantothenate, Zinc Gluconate, Niacinamide, Ornithine Hcl, Citrulline, Glucosamine 20, Peg-20, Glyceryl Laurate, Tocopherol, Linoleic Acid, Retinyl Palmitate, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Dmdm Hydantoin, Citric Acid, Disodium Edta, Parfum (Fragrance), Limonene.
Pomimo moich wątpliwości co do składu, szampon ten może się sprawdzić u niektórych osób. Czy przyspieszy porost włosów? Moim zdaniem ma w tym, niestety, marginalny udział.
Porost włosów stymulują przede wszystkim wcierki, i na tym składniku pielęgnacji skupiłbym się najbardziej. Najważniejsze przy szamponie jest to, żeby nie przesuszał skóry głowy i nie [powodował przetłuszczania i swędzenia.
Należy wyczuć granicę pomiędzy nawilżeniem, a przeciążeniem, i w razie potrzeby manipulować 2-3 produktami, żeby osiągnąć stan „zadowolonej” i nawilżonej skóry głowy.
[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]
3. Mgiełka Jantar do włosów suchych i łamliwych – BEZ ALKOHOLU
Teraz zaczyna się ciekawie! Jak pewnie pamiętacie z filmów na moim kanale, zawsze ostrzegałam Was przed mgiełkami Jantar. Wcierka i mgiełka to bardzo często mylony produkt, ponieważ wcierka jest w drogeriach w dodatkowym kartoniku.
Mgiełkę z niebieskim akcentem na etykiecie i oznaczoną „DO WŁOSÓW SUCHYCH I ŁAMLIWYCH” zauważyłam w Drogerii Natura. Wcześniej widziałam tylko takie z czerwonym akcentem.
I teraz niebieski akcent = produkt bez alkoholu, świetny skład na całe włosy!
Natomiast czerwony akcent = alkohol w składzie, lepiej nie stosować jako mgiełkę na całe włosy.
Zdjęcie z drogerii wyszło niewyraźne, ale i tak wrzucam jako dowód, a skład przepisałam poniżej:
Aqua, Propylene Glycol, Amber Extract, Inulin, Panthenol, Glycerin, Hydrolyzed Carob Seed Extract, Zea Mays Starch, Polyquaternium-7, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Silicone Quaternium=72, Polyglyceryl-3 Caprate, Dipropylene Glycol, Cocamidopropyl Betaine, Cetrimonium Chloride, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Polysorbate 20, Disodium EDTA, Lactic Acid, Parfum, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Butylphenyl Methylpropional, Limonene, Linalool, Alpha Isomethyl Ionone.
Skład tej mgiełki jest naprawdę świetny! Wydaje się bardzo nawilżająca i mało obciążająca. Ma szansę sprawdzić się jako podkład nawilżający pod olej. Można stosować ją jako wcierkę, jeżeli nie przepadacie za ziołowymi kompozycjami.
[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]
4. Mgiełka Jantar do włosów zniszczonych – ZAWIERA ALKOHOL
A to właśnie mgiełka, którą Wam zawsze odradzam do stosowania na całość włosów. Zawiera alkohol na drugim miejscu w składzie.
Skład bardzo niewyraźny, ale widać alkohol na 2. miejscu:
Skład: Aqua (Water), Alcohol Denat., Propylene Glycol, Camelia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract*, Lauryldimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Protein, Lauryldimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Starch, Propylene Glycol, Amber Extract*, Cetrimonium Chloride, Panthenol, Panax Ginseng Root Extract*, Acetyl Tyrosine, Arctium Majus Root Extract*, Hydrolyzed Soy Protein, Polyquaternium-11, PEG-12 Dimethicone, Calcium Pantothenate, Zinc Gluconate, Niacinamide, Ornithine HCl, Citrulline, Glucosamine HCl, Biotin, Inulin*, PEG-25 PABA, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Laureth-10, Disodium EDTA, Citric Acid, Parfum (Fragrance), Limonene, Linalool.
Alkohol denat. jest na drugim miejscu w składzie, wprawdzie glikol propylenowy jest zaraz na kolejnym, ale i tak nie ryzykowałabym nakładania tego produktu na włosy na długości. Alkohol etylowy na długości włosów to prosta droga do przesuszenia i zwiększenia podatności włosów na zniszczenia.
Wcierka kupiona, co robić, jak zużyć?
Jeżeli macie u siebie taką mgiełkę, to możecie zużyć ją jako wcierkę, jeżeli Wasza skóra głowy toleruje alkohol we wcierkach.
[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]
Mam nadzieję, że wpis dał Wam odpowiedź na pytanie, czy Jantar zawiera alkohol. Jeżeli podobał Wam się ten wpis, podzielcie się nim ze znajomymi. Powiązane tematy, które również mogą Wam się spodobać:
[tie_list type=”starlist”]
- Wcierka Jantar: opinie i efekty. Czy Jantar działa?
- [FILM] Jak nakładać wcierkę na włosy? PATENT NA JANTAR
- [FILM] Wcierka Jantar i inne wcierki na porost włosów – ZESTAWIENIE
[/tie_list]
[sociallocker id=”3153″] [/sociallocker]
Nie zapomnijcie o moim niewłosowym kanale na YT, ostatnio wrzuciłam tam vlog z Łodzi. Już nie mogę doczekać się Włosowego Spotkania 27.08!
[tie_list type=”starlist”]
[/tie_list]